3 výjimečné projekty, které podpoří PrusaLab hardware akcelerátor
PrusaLab se rozhodl akcelerovat začínající projekty. Mezi třemi vybranými nápady jsou chytré známky pro dobytek, skládací kolečkové brusle a světelné paprsky usměrněné do libovolných tvarů.
Inzerce
Prototypová dílna 3D tiskaře Josefa Průši odstartovala druhý ročník akceleračního programu zaměřeného na vývoj inovativních produktů. Ze 75 přihlášených vybrala odborná porota tři mladé firmy, které získaly finanční podporu v hodnotě statisíců korun a od května 2022 úzce spolupracují s technologickými experty na rozvoji jejich řešení.
„Neobvyklé zaměření programu na fyzické produkty se opět prokázalo velkým lákadlem pro inovující firmy. Úspěch pilotního ročníku, který vyústil v patnáctimilionovou investici ze strany Prusa Research, potvrdil kapacitu akcelerátoru posunout nápad z nákresu až do fáze funkčního prototypu. Letošní výzva navíc kladla důraz na udržitelnost a mám velkou radost z toho, že každý z vybraných projektů to ve svém řešení promítá,” uvádí manažer PrusaLabu Ondřej Kašpárek.
Revoluci v chovu pastevního skotu si díky chytrým známkám slibuje studentský startup FlockLock. Podle spoluzakladatele Daniela Rychlého by řešení mělo sledovat polohu, aktivitu a zdravotní stav zvířat, a upozorňovat chovatele na případná rizika jako krádež, sníženou aktivitu nebo zaběhnutí. Součástí produktu pak bude i mobilní aplikace pro vzdálenou kontrolu chovu. „Koncept jsme si naostro ověřili už v rámci bakalářské práce. Cílem pro akcelerační program je proto vývoj prototypu vhodného k hromadnému testování na několika stádech,” dodává Rychlý.
Zaměřením na mikromobilitu oslovily porotu kolečkové brusle Last Miles. Ty se navlékají přímo na botu a složené se vejdou do běžného batohu. Mohou tak sloužit jako alternativa pro rychlou přepravu po městě či při cestování. Zájem o takové řešení si autoři už přitom ověřili. Projekt totiž při úspěšné crowdfundingové kampani vybral téměř dvojnásobek původního cíle. „Záměrem našeho pobytu v akcelerátoru je nyní dokončení vývoje finálního produktu a výroba 100 kusů, které doručíme prvním zákazníkům,” komentuje spoluzakladatel Tibor Kučera.
Trojici výherců uzavírá projekt Goboline s jejich novým technologickým řešením světelné projekce. Inovace spočívá v převedení standardního kruhového svícení projektorů na liniové. To může přinést veliké energetické a finanční úspory zejména ve průmyslových prostorách, které využívají světelnou projekci k podlahovému značení. „Celý systém je navíc propojený. Například řidiči vysokozdvižného vozíku dokáže podlahové značení interaktivně ukazovat, kam odvést náklad,” přibližuje fungování spoluzakladatel Matyáš Kavan. Goboline se v PrusaLabu zaměří na vývoj funkčního prototypu.