3D tisk lebky vlka pro výstavu v Archeoparku v Pavlově byla výzva
Vzácný originál lebky vlka na výstavě nahradí dokonalá kopie. Lebka má tolik detailů a drobných kůstek, že její tisk trval téměř 24 hodin. Přestože váží jen 457 gramů, na její podpěry při tisku bylo třeba 1,15 kg materiálu.
Inzerce
Profesionální 3D tiskárny jsou schopné vytisknout téměř cokoliv. Když společnost MCAE Systems oslovilo studio Pixle, které připravuje vizuál výstav v Archeoparku v Pavlově, trochu odborníky na 3D tisk zaskočili. Na připravovanou výstavu s názvem Vlk z Pavlova potřebovali 3D tiskem zhotovit lebku vlka, jehož kostru objevil Archeologický ústav AV ČR, Brno před výstavbou Archeoparku v Pavlově v roce 2014.
Na této výstavě je hlavní téma vztah člověka a vlka v období před 30 000 lety. Což zobrazuje i původí lebka vlka a další prvky z různých archeologických lokalit z dob lovců mamutů. Originální lebka vlka bude na výstavě k vidění pouhých pět dní a později ji bude zastupovat přesná kopie z 3D tiskárny.
Když specialisté z MCAE Systems poprvé viděli 3D data lebky, mysleli si, že je zde metoda 3D tisku nepoužitelná. Ale nedali na první zdání a data lehce upravili tak, aby byl 3D tisk co nejjednodušší a přitom aby zůstaly zachovány všechny detaily. Technologie PolyJet byla jasná volba, protože bylo nutné vyrobit i ty nejjemnější detaily a tenké stěny lebky. 3D tisk lebky vlka musel vypadat přesně jako originál.
Technici tedy zvolili 3D tisk na profesionální 3D tiskárně Stratasys J826 Prime, který trval téměř 24 hodin. Model lebky byl natolik členitý a složitý, že použitého materiálu Agilus a několika materiálů z řady Vero bylo jen 457 g, na rozdíl od podpěr, které měly přes 1,15 kg. Zajistily to, že se i ty nejjemější detaily, velice tenké stěny a skryté kůstky, vytiskly v jednom kuse, přesně tak, jak bylo plánováno. Po vytištění následovalo složité očištění celého modelu od podpěr. Technik nejprve lebku očistil od velkých částí podpěr a poté z nich postupně vyplavoval menší části, aby model zůstal neporušen, střídavě s lázní v roztoku a opětovným sušením.
3D tisk lebky vlka se všemi detaily
Lebka byla vytištěná v jediném kusu a se všemi komplikovanými detaily. A to díky kombinaci 3D tiskárny Stratasys J826 Prime, technologie PolyJet a finální úpravy technika.
Výstava začala 24. července v Archeoparku v Pavlově na jižní Moravě a trvá až do 28. listopadu 2021. Vytištěný model lebky bude k vidění po celou dobu výstavy, mimo dny 16., 17., 22., 23. a 24. října, kdy ji vystřídá unikátní originál.
Další článek: Pohonový systém Sinamics G115D optimalizovaný pro dopravníky