3Dexpo se vrací na výstaviště v Letňanech
Ve dnech 25. až 27. dubna 2023 se v hale číslo 6 na výstavišti PVA EXPO Praha Letňany bude opět konat konference 3Dexpo. Zájemci o 3D tisk, nejen z řad kutilů, ale i profesionálů, se mohou znovu setkat a sdílet své poznatky.
Inzerce
Osobní zkušenost je nenahraditelná. Na tom 3Dexpo dlouhodobě staví svůj úspěch. Návštěvníci si zde mohou na jednom místě prohlédnout novinky z oboru, popovídat si s profesionály nebo s kolegy, a třeba i získat vzorky nových materiálů. 3Dexpo zůstává skvělým místem pro výměnu zkušeností, tak jak tomu bylo na všech dosavadních 7 ročnících.
Na co se můžeme tentokrát těšit
Letošní 3Dexpo zůstalo věrné „plastovým“ 3D tiskárnám, tedy těm s technologií tisku FFF. Návštěvníci se tak opět mohou těšit na matadory od Felix Printers, na osvědčené tiskárny TriLab a Raise 3D, ale i novinky od Průša Research. Tiskárny se neobejdou bez filamentů, které budou zastupovat čeští výrobci Aurapol, Fenix (letošní nováček), Print With Smile a Průšament. Návštěvníci na konferenci najdou i zástupce, kteří pracují s termoplasty a kompozity, například Anisoprint nebo FDM tiskárny FabWeaver. Na pomyslném vrcholu technologického žebříčku pak stojí tiskárny spékající plasty, keramiku nebo kovy od firem Concept Laser, EOS, GE Additive, Lithoz, Sintratec, i o nich účastníci letošního 3Dexpa také uslyší.
Sebelepší 3D tiskárna je ale k ničemu, když nemáte model, proto jsou tradiční součástí výstavy i 3D skenery, letos bude představena například novinka Einstar. Pro snadnou správu digitálních modelů pak 3Dexpo představuje software SpinFire. Pro kutily, ale i pro výrobce bude připravena přehlídka součástek z materiálu Igus, laserový popisovač a mnoho dalšího.
Petr Bláha
Jak to všechno začalo
První ročník 3Dexpa se konal v roce 2014, kdy bylo velmi málo dostupných informací o 3D tiskárnách a jejich ovládání. Zakladatel konference Petr Bláha tehdy působil v české sekci internetového fóra Reprap.org, kde se se svými kolegy snažil radit začínajícím 3D tiskařům. Zájem o toto téma byl mezi kutily a nadšenci ohromný. Vznikla tedy „Repraper dílna“, kde se lidé začali osobně setkávat. Odtud byl už jen krůček k větší akci, touto událostí se stala v dubnu 2014 dvoudenní konference 3Dexpo
„Uvědomme si, že jde o dobu, „před Průšovkami “, vysvětluje Petr Bláha: „tehdy nebyla nabídka hotových 3D tiskáren zdaleka tak pestrá, jako je tomu v dnešních dnech, takže jednou částí programu prvního ročníku byla i stavba reprap 3D tiskárny Rebelix.“ Dnes je na trhu nepřeberné množství cenově dostupných i dražších profesionálních 3D tiskáren, a stejně tak se posunuly znalosti a zkušenosti českých kutilů. „Již od počátku budovalo 3Dexpo most mezi komunitou amatérů na jedné straně a profesionály na staně druhé. Takže již na prvním „hobby“ ročníku byla představena náročnější řešení, jako tiskárny MakerBot, DeeGreen, Felix nebo ProfiMaker. Nastavujeme tak vysokou laťku pro české nadšence, z nichž mnozí se během let profesionalizovali,“ vzpomíná Petr Bláha.
Aditivní výroba pádí kupředu
Z důvodů pandemie se 7. ročník konference koná 10 let po ročníku prvním. V tak dynamicky se vyvíjejícím oboru, jako je 3D tisk, je to dlouhá doba. Proto je naprosto přirozené, že spolu s 3D tiskem se vyvíjí i 3Dexpo. V podstatě odráží zájmy a potřeby české 3D tiskové komunity. Reprap.org fórum nahradily nejrůznější facebookové skupiny, které se věnují buď 3D tisku obecně nebo jsou zaměřené na konkrétní značku tiskáren, materiálů, technologií apod. Z tohoto prostředí načerpali pořadatelé inspiraci a zaměřili se na témata, která jsou v 3D komunitě aktuální. „Zachována zůstala koncepce, která se snaží oslovit různě pokročilé skupiny. Konference nabízí profesionálům pohled uživatelů, a nadšence vzdělává a inspiruje novými technologiemi, materiály a případovými studiemi,“ pochvaluje si Petr Bláha.
3 otázky pro Petra Bláhu
Pořadatel konference a zároveň člověk, který mnoho let pracuje na osvětě v oblasti 3D tisku, Petr Bláha ve třech odpovědích shrnuje současnou situaci 3D komunity v Česku:
Jaká událost posledních deseti let byla pro 3D tisk přelomová?
Petr Bláha: V roce 2020 zasáhla svět ohavná nemoc covid-19, která měla jeden pozitivní dopad: vyburcovala neuvěřitelnou solidaritu lidí po celém světě. Tisíce 3D tiskařů napříč všemi světadíly dalo k dispozici svoje stroje, za vlastní peníze nakoupili materiály a začali vyrábět pomůcky na ochranu proti nákaze. Ta rychlost, kterou dokázal 3D tisk na domácích tiskárnách nahradit chybějící vybavení, byla naprosto neuvěřitelná. Lidé bez předchozí zkušenosti s 3D tiskem nevěřili vlastním očím. 3D tisk konečně (alespoň krátkodobě) získal pozornost, kterou si zaslouží.
Jaká 3D tiskárna je u nás nejrozšířenější?
Netroufám si odhadnout, jak velké zastoupení mají jednotlivé značky mezi českými uživateli. Ale věřím tomu, že domácí hvězda Průša, je velmi oblíbená a soudím tak z počtu uživatelů již zmíněných skupin. Ale díky levným „čínám“ mu na paty dost šlapou další značky. Protože, co si budeme povídat: na nízkou cenu a slevu český zákazník velmi dobře slyší. A při standardu kvality, který Prusa Research drží, nelze jít až na cenu jeho napodobenin.
Kdyby mělo 3Dexpo představovat lakmusový papírek pro daný segment trhu – jaké sdělení by mělo letos veřejnosti předat?
V České republice máme špičkové odborníky na 3D tisk, máme světu co ukázat a máme mu co nabídnout. Tak se pojďme potkat a ukázat, co všechno umíme. Právem na sebe můžeme být hrdí, tak se nestyďme a neseďme doma v koutku.
Program konference a další podrobnosti najdete ZDE.
Další článek: Wemac: dodavatel špičkových filtračních systémů na Zákaznických dnech ve Zlíně