5G umožní rozvoj chytrých továren, autonomních vozidel a dalších technologií

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 19. května 2020

Kolem zavedení 5G pořád panuje hodně nejasností a dokonce i konspirací. Podstatné je vnímat rychlejší internet ne jako cíl, ale jako prostředek k rozvoji řady technologií, které jsou dnes teprve ve svých počátcích.

Inzerce

Mezi pouhé mýty patří třeba názor, že jsou spotřebitelé se službami 4G spokojeni a nebudou si chtít připlácet za 5G. Studie Ericsson ConsumerLab založená na 35 tisících rozhovorech s uživateli chytrých telefonů z 22 zemí světa však naznačuje opak. Například polovina dotázaných v Jižní Koreji či dva z pěti Američanů považují současnou rychlost mobilních dat za nedostatečnou. A celosvětově jsou spotřebitelé ochotni platit v průměru o pětinu více za mobilní internet výměnou za výhody 5G. Nejprogresivnější uživatelé by platili dokonce o 32 procent více, dvě pětiny z nich však za to očekávají nové aplikace a služby. Cena 5G připojení se ovšem může ukázat být nepříliš relevantním faktorem vzhledem k tomu, že vyšší efektivita sítě 5G sníží provozní náklady mobilních služeb a jejich zdražení vždy nemusí být nutné.

Předpoklad, že se výhody 5G týkají pouze chytrých telefonů, je další mýlka zapříčiněná odvozováním budoucnosti 5G od toho, k čemu používáme mobilní internet dnes. Podle studie jsou však spotřebitelé již připraveni na výraznější změny v tomto ohledu. Především co se sledování videa týče, jehož konzumace přes mobilní zařízení mimo domov by po zavedení 5G v průměru narostla o tři hodiny týdně. Polovina respondentů proto očekává, že s 5G budou využívat výrazně větší objemy mobilních dat, dle pětiny dotázaných až desetinásobné oproti svým současným zvyklostem.

Průzkum Ericsson ConsumerLab ovšem předvídá mnohem zásadnější proměny spotřebitelského chování. Například čtyři pětiny domácností s pevným připojením, které uvažují o přechodu k jinému poskytovateli, by pevnou linku zcela nahradily nebo alespoň doplnily o 5G. Jeho přenosové kapacity koneckonců přesahují rychlost současného kabelového připojení, 5G například umožňuje snadno streamovat videa v 8K na telefonu. 74 procent dotázaných by proto dalo přednost televizní službě s ultra vysokým rozlišením obrazu přijímané prostřednictvím 5G před běžnou kabelovou televizí.

„V diskuzi o přínosech 5G pro operátory i spotřebitele dosud převládaly spíše domněnky vycházející z dosavadních zkušeností. Studie Ericsson ConsumerLab ale ukazuje, že 5G přináší mnohem zásadnější změny než předcházející standardy,“ upozorňuje Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson. „A nejde jen o sledování videa či třeba větší využívání aplikací v cloudu. Nesrovnatelně vyšší přenosová kapacita a minimální latence 5G umožní také rozjezd autonomních vozidel, významné inovace v průmyslu či postupující digitalizaci zdravotnické péče.“

Další článek: Nové možnosti spolupráce v oblasti engineeringu a výrobních kooperací