Adiabatické chlazení zpříjemňuje prostředí, ale také viditelně šetří náklady firem

Infocom s.r.o.
— vydáno 24. ledna 2022

Míváte problémy s vysokými teplotami ve vaší skladové či výrobní hale? Chladit takto velké prostory klasickou klimatizací je sice možné, ale ve spoustě případů nerentabilní. Mnohem efektivnější variantou je chlazení pomocí systémů s vodní mlhou.

Inzerce

Léta jsou čím dál teplejší, a to s sebou nese také velké horko na pracovištích. Ve výrobních halách, ale i skladech, by bylo bez klimatizace k nevydržení. Otevřít dveře a okna nestačí, protože venku je také horko, které sálá do vnitřních prostor. Proto lze využít adiabatické chlazení neboli chlazení vodní mlhou.

Co je to adiabatické chlazení?

Adiabatické chlazení je skvělé pro chlazení výrobních hal, průmyslových hal nebo skladových prostor. Spočívá v podstatě v přeměně tepla na teplo vázané při odpařování vody. Do vzduchu se rozprašuje voda pomocí jemných kapek, tím roste vlhkost a odpařováním se snižuje teplota. Efekt znáte i ze svého každodenního života. Pokud máte vlhkou či mokrou pokožku (ať už od potu, po plavání v bazénu či po dešti), daleko více cítíte chlad, protože je ochlazována odpařováním. Podobně funguje chlazení průmyslových hal či jiných prostor.

Jak funguje průmyslové chlazení vzduchu v praxi?

Do prostoru se nainstaluje mlžicí systém pomocí vysokotlakého potrubí. Vodní mlha se emituje pod tlakem až 70 barů speciálními vysokotlakými tryskami, jež jsou schopné vypouštět malé kapičky, menší než 15 mikrometrů. Vznikne tedy vodní mlha, která je však okamžitě absorbována vzduchem, tudíž nesmáčí povrchy a předměty v daném prostoru.

Obrovskou výhodou je značná cenová úspora oproti konvenčním způsobům chlazení a také možnost zchladit prostory opravdu významně – v českých podmínkách až o 12 °C. Kromě toho adiabatické chlazení přispívá k proudění vzduchu, což je pro lidské tělo velmi příjemné.

Nebude problémem vlhkost v prostoru?

Veřejnost se u adiabatického chlazení často obává problému kondenzace, například na oknech, jak ho známe ze zimních měsíců, a též vlhkosti. U vodní mlhy se toho však bát nemusíte. I venku bývá v přechodném období mnohdy více než 80% relativní vlhkost, stroje na ni navíc citlivé nejsou. Ba naopak, elektrickým zařízením vadí nízká relativní vlhkost kvůli statické elektřině a výbojům.

Jaké jsou náklady na pořízení a údržbu?

Cena za instalaci vysokotlaké vodní mlhy se samozřejmě odvíjí od daného prostoru, jeho členitosti a plochy. Obecně lze říci, že systém lze pořídit zhruba od 50 000 Kč. Provozní náklady jsou nízké, počítejte cca s 5 000 Kč. Jednou za 3 měsíce je nutné vyměnit olej ve vysokotlakém čerpadle, vyměnit filtry ve filtračních jednotkách, a také je potřeba počítat s náklady na vodu. Průměrně vysokotlaké čerpadlo na vodní mlhu spotřebuje 8 litrů vody za hodinu. I spotřeba elektrické energie je velmi nízká. Ve srovnání s klasickou klimatizací jsou náklady viditelně nižší, tedy aspoň pro velké prostory. Adiabatické chlazení lze využít ve skladových, výrobních a dalších průmyslových halách, ale též i ve venkovních prostorách například k eliminaci prachu.

Další článek: Ložiska NSK Life-Lube zvyšují životnost mycí linky