Aditivní technologie zachraňují životy ukrajinských vojáků

3Dees Industries s.r.o.
— vydáno 14. srpna 2023

Již třetí průmyslovou 3D tiskárnu dodala firma 3Dees Industries na Ukrajinu. Zákazníkem je společnost Infomir v Oděse. Na 3D tiskárnách zde vyrábí především zdravotnické pomůcky, 3 tiskárny dokáží vyrábět rychleji než konvenční výrobní technologie: vstřikolisy a obráběcí stroje.

Inzerce

Válka na Ukrajině převrátila tamní ekonomiku vzhůru nohama. Místní firmy se musely přizpůsobit změnám a adaptovat své procesy na válečný stav. Společnost Infomir dříve na svých 3D tiskárnách vyráběla držáky a krytky na nejrůznější senzory a měřáky či formy na rovnátka. Tiskne ale i komponenty pro taktická škrtidla a chirurgické pomůcky, kterých je všude na válečných frontách nedostatek. S eskalací konfliktu poptávka stoupá a 3Dees Industries své partnerské společnosti Infomir posílají další průmyslovou 3D tiskárnu.

3D tiskárny tisknou na plné obrátky

Aditivní technologie v podobě 3D tisku mohou být řešením v situacích spojených s výpadky zásobování, což je pro válečný konflikt typické. „Mladý progresivní tým společnosti Infomir dokázal zareagovat na měnící se potřeby v souvislosti s válkou – využití 3D tisku adaptovali k výrobě komponentů sloužících mimo jiné k záchraně lidských životů,” říká Ondřej Štefek, COO společnosti 3Dees Industries s tím, že nákup již třetí 3D tiskárny svědčí o extrémní poptávce a dynamickém růstu ukrajinského partnera. 

Své služby a tiskárnu HP Multijet Fusion představili 3Dees Industries na zbrojařském veletrhu v Kyjevě těsně před válkou, aniž by měli tušení, jaký význam aditivní technologie brzy získají. Poptávka po výrobcích z průmyslových 3D tiskáren na Ukrajině od začátku konfliktu prudce vzrostla.  „Přes všechna ztížená bezpečnostní opatření se nám v těchto dnech povedlo doručit společnosti Infomir další 3D tiskárnu,” dodává Ondřej Štefek a zároveň vysvětluje pevnou vazbu s ukrajinskou firmou. „Naše partnerství nespočívá jen v běžném prodeji tiskáren, ale jsme Infomiru technologickým poradcem. Pomáháme jim s výběrem technologií a materiálů vhodných pro nasazení do výroby a jsme rádi, že se společně povedlo docílit skupiny funkčních výrobků, které mohou a reálně zachraňují lidské životy.”

Produkty z 3D tiskáren pomáhají zachraňovat životy

V zimě tiskárny fungovaly zejména díky generátorům, které zajišťují nepřetržitou dodávku elektřiny. Mohou tak armádě dodávat výrobky, které pomáhají chránit životy ve válečných zónách. Jedná se například o rozvěrače na chirurgické zákroky.  Na začátku invaze vyráběli i komponenty pro taktická škrtidla, jež patří k základní výbavě každého vojáka. „V případě silného krvácení mají vojáci jen několik sekund na to, aby ránu zaškrtili a nevykrváceli. Škrtidla tak musí být pevná a dostatečně pružná, aby v rychlosti nezpůsobila ještě více ztrát,“ komentuje Viktor Artyushchenko z Infomiru význam relativně malých a zdánlivě obyčejných dílů a komponentů, které jedině ve správném a bezchybném provedení mohou zachránit život. 

Mezi další výrobky, kterými Infomir posiluje ukrajinskou armádu, jsou například komponenty pro drony v podobě nejrůznějších přesek, spon či držáků na tablety. „Jsme ve válce a alternativní technologie včetně 3D tisku představují pomocnou ruku, protože díky nim lze velmi pružně zareagovat na ty nejzásadnější potřeby, kterým čelíme,” dodává Viktor Artyushchenko.

Infomir plánuje, co bude po válce

Tiskárny v Oděse i nadále pracují na zakázkách z předválečné doby, které dnes už dosahují poloviny produkce. Pokračují ve výrobě forem na výrobu rovnátek nebo pouzder pro senzory a měřidla energií, což je jejich vlastní výrobek. Plánují se také více zaměřit na výrobu ortetických a protetických pomůcek. Ty jsou nyní bohužel potřeba na domácím trhu a předpokládá se, že po válce poptávka ještě poroste. Díky 3D tisku je jejich výroba výrazně efektivnější, hlavně díky rychlosti a dostupnosti.

Další článek: Změřili největší a nejdéle trvající blesk ve střední Evropě