Budoucnost 3D tisku je v praktických a specializovaných aplikacích

MCAE Systems, s.r.o.
— vydáno 6. dubna 2020

Stratasys je jednou ze dvou největších firem na světovém trhu s profesionálními 3D tiskárnami, to výsada, kterou si nositel tohoto statusu musí stále tvrdě odpracovávat. O jaké vize, strategie a konkrétní inovace se při tom společnost Stratasys opírá?

Inzerce

Profesionální technologie 3D tisku jsou tu s námi déle než třicet let, panuje o nich již poměrně široké povědomí, ale zároveň s nízkým porozuměním vzhledem k jejich skutečným možnostem a přínosům. Takto zahájil svoji řeč na semináři o 3D tisku v prostorách kuřimské společnosti MCAE Systems Daniel Princ, který sem přijel ze společnosti Stratasys představit aktuální novinky od dosavadního světového lídra v aditivní výrobě z plastových materiálů. „Mnoho firem se 3D tiskem zabývá deset i dvacet let a pojí je také obvykle fakt, že patří k lídrům ve svých oborech – zejména v automobilovém a leteckém průmyslu. Tyto podniky velmi dobře chápou to, kde 3D tisk uplatnění má a kde ho nemá – to je důležité říct,“ poznamenal Princ a dodává, že často dochází k situacím, kdy se někdo o možnostech 3D tisku dozví a do tohoto oboru vstoupí tím, že si pořídí levnou 3D tiskárnu. Získává tak sice první, ale zároveň hodně zkreslené zkušenosti o tom, co aditivní výroba umí. Na dotaz k publiku, kdo ze zhruba stočlenného osazenstva používá stolní 3D tiskárnu, zvedají více než dvě třetiny přítomných ruce. „Dle našich zkušeností se levnější desktopové tiskárny hodí na jednoduché prototypování a tvorbu rychlých konceptů,“ hodnotí obchodní manažer Stratasysu pro Evropu zkušenosti této firmy s její vlastní stolní 3D tiskárnou MakerBot, jejíž nejnovější generace jsou stavěny právě jako stroje pro rychlé základní prototypování.

Daniel Princ, jako obchodní ředitel společnosti Stratasys pro oblast EMEA, patří k nejvýše postaveným Čechům ve strukturách světových výrobců 3D tiskáren.

Co hýbe světem 3D tisku?

Současný stav trhu se 3D tiskárnami Daniel Princ přirovnává situaci na počátku 20. století, kdy jen v Německu působilo více než šedesát samostatných výrobců aut. „Podobně tento mladý trh vítá stále nové společnosti – ale tak, jako existuje jejich pomyslný porodní list, existuje taky list pohřební. Spousta výrobců 3D tiskáren nově vzniká a zároveň jich dosud hodně zaniká. Je to trh pořád hodně darwinistický, zajímavý pro investory, kteří se však často spálí, protože za mnohými start-upy není smysluplný obchodní model.“ Kategorie stolních 3D tiskáren, do níž jsou zařazována zařízení s cenou pod 5000 dolarů, po mnoha letech růstu vloni jako celek vykázala poprvé pokles a tento segment se i nadále propadá vlivem nasycení trhu. Proti tomu se dobře daří v kategorii zařízení nad 100 tisíc dolarů, kam spadají produkční stroje pro výrobu koncových dílů. Zatímco se prosazuje decentralizace ve vývoji výrobků, ve výrobě dochází naopak k výrazné centralizaci. V segmentu aditivní výroby vzniklo několik velkých dodavatelů tiskových služeb, které koncentrují zakázky, zvyšující se dostupnost 3D tiskáren však současně umožňuje vyrábět spoustu věcí lokálně, bez potřeby kamkoliv transferovat data a obsažené intelektuální vlastnictví. Dominantní sférou 3D tisku je stále výroba z polymerních materiálů, neroste však již tak rychle, jako dřív. Zato se čím dál větší pozornosti dostává aditivní výrobě z kovů – objem tohoto trhu se za posledních pár let zmnohonásobil. „3D tisk kovových dílů zatím stále není běžnou technologií. V rozšíření jej limituje to, že je nutno využívat drahé speciální práškové materiály a našel si proto dosud uplatnění jen v několika specifických aplikacích, které dávají smysl – například ve výrobě zubních implantátů.“

Řešení pro konkrétní uživatele

Stratasys svoje produktové portfolio člení do čtyř segmentů podle potřeb zákazníků, na které svoje 3D tisková řešení zaměřuje:

  • Sdílená kancelář – 3D tiskárny určené zejména pro konstruktéry, kteří potřebují co nejjednodušším způsobem dospět k výrobě prvního prototypu. Po uživateli nejsou žádány žádné speciální dovednosti, zařízení musí být pokud možno samoobslužné.
  • Podniková řešení – sofistikované 3D tiskárny, umožňující vyrábět realistické a funkční prototypy se složitějšími vlastnostmi, jako kombinace více barev nebo materiálů. Uživatelem je zde již proškolený odborník na aditivní výrobu, disponující speciálním produkčním vybavením.
  • Výrobní řešení – nejvyšší řada průmyslových 3D tiskáren, určená tam, kde vyráběné díly musejí procházet certifikacemi a splňovat nejnáročnější požadavky na rozměrovou přesnost a předvídatelnost chování. Zde exceluje originální výrobní metoda FDM s poměrně jednoduchým principem fungování.
  • Zdravotnictví – specifická oblast, kterou Stratasys vnímá jako svůj interní „start-up“, věnovaný výrobě přesvědčivých anatomických modelů s biomechanickými vlastnostmi vyráběných technologií PolyJet – jako je například vytištěná aorta, která se v rukou studenta medicíny na omak chová jako skutečná a taky tak vypadá. Zvlášť biologické tkáně vaskulárního systému ve výuce představují problém, protože je nelze v použitelné formě získávat z těl nebožtíků a zvířecí se pro svoji odlišnost nehodí. Vedle toho je za touto aktivitou snaha omezit používání živých zvířat pro lékařskou výuku, které za oběť padají nejčastěji ovce a prasata.

Nejde o 3D tiskárny, ale o jejich uplatnění

Popsaný záměr v medicíně ilustruje záměr Stratasysu prosazovat jím dodávaná řešení v kontextu zcela konkrétních aplikací, ve kterých dokáže nabídnout vysokou přidanou hodnotu. „Důležité je nemluvit o produktech, to v podstatě nikoho nezajímá. Je potřeba hovořit o jejich použití a o tom, v čem mohou být zákazníkovi prospěšné,“ konstatuje Daniel Pric.


Takových klíčových aplikací dokáže Stratasys pokrýt opravdu hodně. Za všechny lze zmínit třeba nezměrný trh s výrobními přípravky, které lze 3D tiskem vyrábět rychle, ekonomicky a přitom zásadně zlepšit a zjednodušit jejich konstrukci i funkce. Prakticky každá firma, která disponuje výrobní linkou, by při její pečlivé revizi narazila na příležitosti, kde lze okamžitě produktivně využít díly vytvářené 3D tiskem a těžit z toho. Zvlášť metoda FDM se pak hodí na jednotlivou nebo malosériovou výrobu menších i rozměrných koncových dílů, u kterých jsou stanovené certifikační požadavky – ať už jde o nárazník tramvaje nebo prvky interiérů dopravních prostředků hromadné dopravy. Takové používá ve svých provozech již delší dobu například německý Siemens. Vyšší ligou jsou potom produkční díly pro letectví ze specializovaných materiálů, jako je Ultem. Stratasys je dnes mimochodem jediným dodavatelem takových dílů pro evropský Airbus. A pak jsou tu specializované oblasti, jako například 3D tisk zcela fotorealistických modelů dle vzorníků Pantone, nacházející uplatnění v reklamním průmyslu a marketingu, nebo výroba kompozitních dílů vykazujících vysokou pevnost. Za zmínku stojí také 3D tisk z elastomerních materiálů, používaných buď jako samostatné prototypy, nebo jako komponenty pro ochranu jiných dílů, či jako ochranné prostředky pro lidské pracovníky, jimž mohou být díky 3D tisku vyrobeny přesně na míru.

Překvapivý 3D tisk kovů a stereolitografie od Stratasysu

Stratasys byl vždy „tou“ firmou, která na svět přivedla FDM – nejpoužívanější technologii 3D tisku na světě, ke které po sloučení s izraelskou společností Objet přidala ještě portfolio strojů s technologií PolyJet pro 3D tisk z variabilních fotopolymerů. Tato nabídka Stratasysu po více než dvě desetiletí zajišťovala bezpečnou tržní dominanci, kterou však v posledních letech rázně narušuje mladší konkurence, nabízející řešení řádově levnější a někdy také překvapivě inovativní řešení. V reakci na konkurenční tlaky proto nyní ve vývojových laboratořích firmy Stratasys vznikají zcela nové typy 3D tiskáren, které v nejbližších letech doplní zmíněné dvě tradiční metody aditivní výroby. První z nich vychází ze stereolitografie – metody 3D tisku vhodné pro výrobu velmi rozměrných funkčních prototypů, která je doposud doménou úhlavního konkurenta 3D Systems a vedle toho zcela nová metoda 3D tisku hliníkových dílů produkovaných prostřednictvím vlastní technologie LPM a vysokorychlostního sintrování. V obou případech chce Stratasys zabodovat díky možnosti využití mnohem levnějších výchozích materiálů, než jaké jsou dosud ve stereolitografii a 3D tisku z kovů k dispozici.

Tento článek byl publikován v časopisu STROJIRENSTVI.CZ 3/2019.

Další článek: Webinář základy frézování v úterý 7. 4. od 10:00