Budoucnost patří flexibilitě, dosvědčil 5osý veletrh
5osý veletrh, přesněji jeho nultý ročník, proběhl v březnu v prostorách společnosti TGS. Všemi příspěvky se prolínala otázky „Jak české firmy posunout dál?“. Odpovědí se ukazuje větší flexibilita výroby.
Inzerce
Během posledních březnových dní moderním prostředím firmy TGS v Mýtě zaznívaly myšlenky a vize, kam české strojírenství posunout a jak ho adaptovat na současné výzvy. Za hlavní z nich lze bez nadsázky označit konec výroby, jak ji známe. „Už nestačí posouvat se v objemu výroby, což se doposud masivně dělo. Musíme se začít posouvat ve schopnostech a technologiích. Ve výrobě už není kam růst,“ říká majitel a zakladatel TGS Pavel Diviš.
Více než tři stovky návštěvníků se na veletrhu měly možnost seznámit se specifickými obráběcími stroji a během bohatého doprovodného programu načerpat cenné informace. V rámci něj vystoupili mimo zástupců a ředitelů firem působících na strojírenském trhu také předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer nebo ekonom Lukáš Kovanda.
Podle Kovandy i složitá doba přináší příležitosti. „Je obtížnější se rozvíjet, ale na druhou stranu se to týká všech konkurentů. Někteří tak odejdou z byznysu, což skýtá možnost rozvoje těm ostatním. V těžkých časech se vždy poznají ti dobří a odděluje se zrno od plev,“ prohlásil hlavní ekonom Trinity Bank.
Klíčem k rozvoji by pro české strojírenství měla být především flexibilita, a to nejen ve výrobě nebo ve využívaných materiálech, ale také ve schopnosti orientovat se na různé trhy.
V tom spatřuje velkou příležitost Pavel Fischer. „Svět není jen Čína nebo Rusko, je mnohem barvitější,“ uvedl na veletrhu předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a vyzval firmy, aby věnovaly úsilí vyhledávání příležitostí na nových trzích i mimo ty velké.
Letošní ročník 5osého veletrhu vznikal s ambicí nalézt budoucí směřování strojírenství v Česku, ale také s chutí se po dvou letech izolace vrátit k osobnímu setkávání a možnosti vidět v akci nejmodernější techniku. Po tři dny na veletrhu prezentovaly necelé dvě desítky vystavovatelů, které spojovalo především téma výroby v pěti osách, jak napovídá už samotný název akce.
Vše nasvědčuje tomu, že letošní ročník nebyl posledním. Majitel TGS Pavel Diviš by rád zavedl 5osý veletrh jako tradici. „Příští rok chceme dát ještě větší prostor samotným účastníkům a posunout 5osý veletrh více k modelu networkingu a workshopu,“ přiblížil plány Diviš.
Další článek: Řada výrobců strojů již myslí i na jejich bezpečné zapojení do firemní IT struktury