CAD Studio mění majitele – od AutoContu jej koupila francouzská skupina Groupe Monnoyeur

Arkance Systems CZ s.r.o.
— vydáno 3. června 2020

Středoevropský lídr mezi prodejci řešení od Autodesku se stává členem skupiny firem Arkance, spadající pod francouzský rodinný koncern Monnoyeur s více než 114letou historií.

Inzerce

Vlastnická struktura i název společnosti CAD Studio procházely poměrně dynamickými proměnami již v minulosti. V posledních deseti letech nicméně firmu ovládala finanční skupina KKCG Karla Komárka, jako součást skupiny ARICOMA Group, ve které soustředí své aktivity v oblasti informačních technologií a pod niž spadá také AutoCont jako dosavadní majitel CAD Studia.

CAD Studio, které dnes zaměstnává zhruba 120 lidí, působí v České republice, na Slovensku a v Maďarsku, se přechodem vlastnictví pod francouzskou Arkance dostane do skupiny firem, jež působí na francouzském, belgickém, holandském, finském a polském trhu.

Mezi ostatními resellery CAD/CAM/PLM/BIM a GIS softwaru značky Autodesk vždy CAD Studio výrazně vynikalo škálou nadstandardních služeb, jako je široká nabídka specifických softwarových doplňků vyvíjených právě CAD Studiem, nebo mezinárodní webový portál cadforum.cz, který má řádově stovky tisíc registrovaných uživatelů. Obrat společnosti za uplynulý rok činil 665 milionů korun díky úctyhodnému 68% meziročnímu nárůstu.

Kdo ovládá český trh s CAD softwarem?

Po akvizici CAD Studia francouzskou skupinou jsou tak nyní již dva ze tří největších českých prodejců CAD softwaru v rukou zahraničních vlastníků. Připomeňme, že vloni na jaře změnil majitele brněnský SolidVision – přední tuzemský prodejce softwaru SolidWorks nyní stoprocentně patří německé firmě DPS Software. V českých rukách nadále zůstává zlínská skupina Technodat, jejíž portfolio sestává z aplikací Dassault Systèmes (mj. CATIA), dosud vlastněná původním zakladatelem Alešem Kobylíkem.

CAD Studio, SolidVision a Technodat se v uplynulých třiceti letech vyprofilovali jako největší prodejci aplikací pro počítačovou podporu navrhování a projektování na našem území, přičemž každý od počátku zastupuje jinou globální značku zahraničního softwaru. 

Z hlediska dosahovaných obratů tito tři značně předběhli ostatní firmy, které v Česku působí ve stejných oborech. Trh s CAD softwarem se navíc v posledních letech výrazně mění v důsledku zavádění cloudových řešení a s tím související radikální změny cenové politiky, kdy na místo prodeje časově neomezených licencí nastupuje jako jediná volba pronájem softwaru. To klade na lokálně působící resellery zcela nové požadavky a jak se zdá, vyhovět tomuto režimu je snazší z pozice silné nadnárodní společnosti. Proto lze na trhu s CAx a PLM softwarem očekávat další postupnou konsolidaci.

Další článek: 3Dwiser spustil edukativní web o 3D tisku Radce3D.cz