CADfórum – místo, kde se setkávají profese

Arkance Systems CZ s.r.o.
— vydáno 25. září 2022

Na letošní konferenci CADfórum zaznělo několik statistik, které ukazují, jak nedostatečně se potkávají očekávání výrobců a výsledné úspěchy produktů. Jednou z cest, jak vytvářet jen úspěšné produkty, je perfektní kontrola celého životního cyklu výrobku.

Inzerce

Jan Bucek, regionální manažer společnosti Autodesk, která je tradičně partnerem této konference, uvedl znepokojivá čísla: Ve strojírenství je 45 % nových produktů zpožděno oproti plánu a 72 % nových produktů není tak profitabilní, jak se očekávalo. Na druhou stranu 20 % zákazníků říká, že je ochotna zaplatit o 20 % více za customizovaný výrobek. Zajistit dodržování termínů a také individuální úpravy na výrobcích jsou typické důvody zavádění digitalizace.

Průnik řešení pro strojírenství a stavebnictví 

Software od Autodesku je oblíbený zejména mezi stavaři, zároveň nabízí platformy pro strojařsky zaměřené firmy, rozdíly se ale pomalu začínají stírat. Strojírenské výrobky je často potřeba vestavět do budov, oba obory spolu proto potřebují sdílet data. Loňský ročník CADfóra byl dokonce rozdělen na „stavařský“ a „strojařský“ den. Letos pořadatel konference, firma Arkance Systems, zvolila jinou strategii. Stavaři často potřebují pracovat se strojařskými daty a naopak, je tedy potřeba, aby spolu mluvili. Setkání proto proběhlo pro všechny profese v jeden den, přednášky s různým zaměřením probíhaly z části ve dvou sálech a každý účastník si mohl vybírat podle témat, kterých se zúčastní. 

Do navrhování vstupuje umělá inteligence 

Nabídka řešení Arkance Systems se plynule přizpůsobuje digitálním potřebám firem. Velmi stručný přehled klíčových technologií by mohl vypadat takto: Od objevu, že jde na počítači navrhovat a konstruovat výrobky pomocí CAD softwarů už uplynulo hodně let. Standardem se následně staly informační modely budov (BIM – Building Information Modeling), které se legislativním nařízením stanou povinnými u projektů veřejných zakázek nad 150 milionů korun. Akceleračním momentem pro masové využívání cloudu se ukázala covidová krize, dnes je práce na datech sdílených v cloudu ve světě normálem. České firmy ovšem výraznější přechod do cloudu stále odkládají. Novým trendem, který mění pravidla, je využívání umělé inteligence (zkráceně AI) při navrhování, rychlost strojového učení je neuvěřitelná a podle Jana Bucka je to právě AI, které pomůže s transformací projektování a naplněním představ investorů. „Technologie je otvírák, který pomáhá růst a inovovat. Nástroje Autodesk umožňují růst, pokud budete chtít,“ uzavřel svůj příspěvek Jan Bucek. 

Zkušenosti z výroby 

Není překvapivé, že nabídka digitálních nástrojů je daleko vpředu před jejich reálným využíváním v praxi. Ne všichni strojaři potřebují nejžhavější novinky. O svých zkušenostech s využíváním řešení od Arkance Systems promluvili za strojaře Lukáš Jančok z firmy Tedom a Ľubomír Švec, jednatel Švec Group. V Tedomu propojili CAD/PDM s podnikovým ERP systémem, čímž velice zefektivnili konstrukci, zejména proto, že k návrhu se připojují konstruktéři ze čtyř různých vzdálených pracovišť. Tedom vyrábí kogenerační jednotky, které se běžně skládají až z 15 tisíc komponent. Pan Jančok zvláště vyzdvihl, jaký skvělý pořádek si dokážou díky Autodesk Vault udržet v kusovnících. 

Skupina Švec Group má přímo renesanční záběr, od lisovaných konstrukcí až po výrobu psacích strojů pro nevidomé. Předmětem přednášky bylo tradiční obrábění na CNC strojích za pomoci CAM technologií. „Máme vysoké nároky na přesnost a rychlost. Abychom jim dostáli, potřebovali jsme zkušenou obsluhu strojů s praxí 20 a více let. Správně využívaný software nám situaci výrazně zjednodušuje, dnes dokážeme nového pracovníka zaškolit už za 2 roky,“ vysvětluje Ľubomír Švec. 

Expozice a workshopy 

Důležitou součástí každého CADfóra jsou odpolední workshopy, přesně zaměřené na konkrétní řešení. O pestrost programu se také postaraly partnerské firmy, které ve foyeur prezentovaly související technologie, jako je 3D tisk, měřicí zařízení či výpočetní technika. 

„Digitalizace maxima možného“ je heslo Jana Bucka, regionálního manažera firmy Autodesk.

Při zahajovacím slovu představil jednatel firmy Arkance Systems Jan Binter novou 800stránkovou učebnici BIM s názvem Stavařův průvodce Revitem.

Autor knihy Daniel Erhart si slavnostně připil s manažery Arkanse Systems a Autodesk.

Přednáškovou část doplňovaly i expozice partnerů v předsálí. Zejména 3D tisk se těšim velké pozornosti. Tomáš Vít, zástupce firmy 3Dwiser, představuje širokou škálu řešení tisku plastů a také univerzální kovový tisk ze svářecího drátu Meltio.

Firma 3Dees Industries (Na fotografii jednatel Ondřej Štefek vpravo) je známa především jako dodavatel profesionálních 3D tiskáren HP, ale jejich portfolio 3D tiskáren je výrazně širší. Dokáží také pomoci se získáním dotací na nové technologie a mají co nabídnout i v oblasti 3D měření.

Český výrobce 3D tiskáren, firma Trilab (jednatel firmy Michal Boháč na fotografii pod prezentací), představil svoje průmyslové tiskárny DeltiQ a AzteQ. Trilab patří do skupiny Prusa Research, což nyní jejich výrobkům otevírá dveře do řady zajímavých firem, kam tyto profesionální tiskárny již dávno patří.

Další článek: Digitalizace a automatizace: MSV v Brně sleduje nejdůležitější trendy