Ceny ropy klesají. Problémy mají i země Blízkého východu

Redakce Redakce
— vydáno 3. února 2016

Ceny ropy na světových trzích dál výrazně klesají a ztrácejí znovu kolem pěti procent. Z trhu totiž mizí naděje, že by se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohli vzájemně i spolu s Ruskem dohodnout na omezení těžby.

Inzerce

Cena severomořské ropy Brent včera v 16.10 SEČ ztrácela přes čtyři procenta na zhruba 32,75 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI oslabovala o téměř pět procent a byla pod hranicí 30,20 dolaru. Oba druhy ropy už v pondělí ztratily 5–6 procent. 

Ruské ministerstvo energetiky v pondělí sdělilo, že jednalo s Venezuelou o možnosti společných konzultací mezi OPEC a ostatními producenty ropy. Minulý týden ceny vzrostly, když ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že ze Saúdské Arábie obdržel návrh na jednání o společném postupu při těžbě. Rijád sice dal najevo, že je ochoten jednat, popřel však, že by navrhoval snížení těžby v takovém rozsahu, jaký naznačovala Moskva. 

Podle banky Goldman Sachs je dohoda mezi OPEC a Ruskem „vysoce nepravděpodobná“. Další analytici podle agentury Reuters dodávají, že vzhledem k tomu klesnou ceny v brzké době zpět pod 30 dolarů za barel. 

Těžba ropy v Rusku v lednu znovu mírně stoupla, což opět zvýšilo obavy z přebytku nabídky. Zásoby ropy neustále narůstají a mnozí analytici se domnívají, že skladovací kapacity začnou brzy docházet. Trh se proto bude nyní zaměřovat na nadcházející údaje o vývoji zásob ropy na americkém trhu. 

Prudký pokles cen ropy velmi negativně zasáhla hospodaření ropných koncernů. Například britská BP loni zaznamenala rekordní ztrátu 6,5 miliardy dolarů, zisk amerického gigantu Exxon Mobil v posledním čtvrtletí spadl o 58 procent. 

Benzín levnější než mléko

Ceny benzinu klesají ve Spojených arabských emirátech už šest měsíců. Teď stojí podle tamního listu The National litr benzinu 1,47 dírhámu (asi devět korun) a nafty 1,37 dírhámu. Občané se shodují v tom, že tankovat nádrže svých aut jim vyjde mnohem levněji než pít mléko. 

Litr mléka v emirátech stojí v přepočtu 37 korun a lahev vody o obsahu litru a půl dokonce 53 korun. Jasmína Saadová si u pumpy pochvalovala, že natankovala nádrž do své sportovní toyoty za pouhých 115 dírhámů (760 korun), zatímco ještě nedávno musela zaplatit 137 dírhámů. 

Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na očekávané zvýšení těžby v Íránu. Teherán ohlásil, že po zrušení sankcí zvýší denní těžbu o 500 000 barelů. Podle ministra Marzúího se celosvětově očekává zvýšení denní poptávky po ropě o 1,3 milionu barelů. 

Nízká cena suroviny ale vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit. Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzinu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.

Další článek: Ceny ropy začaly prudce stoupat