Ceny ropy se zřejmě už dostaly na své dno
Ceny ropy se možná již dostaly na své dno, protože těžba ve Spojených státech a dalších zemích, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), začíná rychle klesat a růst dodávek z Íránu není tak dramatický. Uvedla to v dnešní zprávě o stavu trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Inzerce
IEA nyní věří, že těžba zemí, které nejsou členy ropného kartelu OPEC, klesne v letošním roce o 750 000 barelů denně místo doposud uváděných 600 000 barelů denně. Těžba v USA má klesnout o 530 000 barelů denně.
„Jsou zde jasné signály, že tržní síly pracují a producenti s vyššími náklady snižují těžbu,“ uvedla IEA v prohlášení.
Těžba zemí OPEC v únoru podle IEA klesla o 90 000 barelů denně. Mohl za to výpadek těžby v Nigérii, Iráku a Spojených arabských emirátech. „Na druhé straně návrat Íránu na trhy byl méně dramatický, než Íránci tvrdili; domníváme se, že v únoru těžba stoupla o 220 000 barelů denně a prozatím se zdá, že návrat Íránu bude pozvolný,“ dodala IEA.
V důsledku těchto faktorů zásoby v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poprvé za rok klesly, i když příliv ropy do zásobníků se zvýšil. Nicméně IEA očekává, že globální zásoby ropy a ropných produktů v první polovině letošního roku silně vzrostou o zhruba 1,5 až 1,9 milionu barelů denně. V druhé polovině roku však mají zpomalit růst na 0,2 milionu barelů denně. V předchozí zprávě agentura čekala zpomalení růstu na 0,3 milionu barelů denně.
„V případě cen je možná již světlo na konci toho dlouhého, tmavého tunelu, ale nemůže si být přesně jistí, kdy v roce 2017 dosáhne ropný trh tolik žádoucí rovnováhy. Je jasné, že současný směr jízdy je správný, i když cesta bude ještě dlouhá,“ citovala agentura Reuters zprávu IEA.
Ceny ropy zastavily růst
Ceny ropy na světových trzích zastavily růst, a sestupují tak z letošního maxima. K poklesu přispívají obavy, že kvůli jarní údržbě rafinerií v USA se ještě více zvýší zásoby ropy v tamních skladech, vliv mají ale také obnovené pochybnosti, zda budou velcí producenti ropy skutečně schopni se dohodnout na omezení těžby.
K poklesu přispěl i přechodný růst kurzu dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) výrazněji uvolnit měnovou politiku. Dolar ale zisky později ztratil, takže ropa zmírnila ztráty.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala včera kolem 18.30 SEČ pokles o více než 2,5 procenta na zhruba 40 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela zhruba 1,8 procenta na 37,60 dolarech.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu v USA minulý týden výrazně klesly, zásoby ropy se ale zvýšily a vystoupily na nový rekord 521,9 milionu barelů. Někteří analytici dnes uvedli, že kvůli údržbě rafinerií by se zásoby mohly ještě zvýšit.
Zdroje agentury Reuters mezitím uvedly, že avizovaná schůzka zástupců největších světových vývozců ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se pravděpodobně neuskuteční. Jednání o možném zmrazení produkce se předpokládá 20. března v Moskvě. Írán ale ještě neřekl, zda by se k takové dohodě připojil.