Česká firma přestěhovala kompletní výrobní linku z Kladna do egyptské Káhiry

Machinery Movers s.r.o.
— vydáno 20. srpna 2021

Jedna z nejrozsáhlejších stěhovacích zakázek firmy Machinery Movers zaplnila 13 kontejnerů a urazila 5 000 kilometrů. Navíc v době, kdy vše komplikovala krize spojená s pandemií koronaviru.

Inzerce

Společnost Machinery Movers, která se zabývá stěhováním strojů, zvítězila ve výběrovém řízení na zakázku pro výrobce Qwix Foods. Obsahem zakázky bylo přemístit výrobní linku na bramborové lupínky na vzdálenost více než 5 000 km z ČR do Egypta – a to nejen stroje, ale i všechny související technologie, například vzduchotechniku nebo kotel pro ohřev oleje o objemu 16 tun. Stihlo se vše podle plánu a jaké komplikace se v průběhu stěhování objevily?

Pečlivá příprava v souladu s nařízeními

Vzhledem k tomu, že se linka převážela mimo EU, vztahovala se na přepravu přísná administrativní opatření. Povolení a veškerou dokumentaci bylo třeba vyřídit ještě před zahájením samotného stěhování. Zároveň bylo nutné co nejrychleji zakoupit námořní kontejnery. Akuálně však světovými trhy otřásala epidemie koronaviru, která mimo jiné významně navýšila ceny právě přepravních kontejnerů. Nakonec se kontejnery podařilo pořídit od jiné české firmy a stěhování tak mohlo začít.

Stěhování začalo demontáží strojů

Technici Machinery Movers nejprve odpojili stroje od energií – elektřiny, vzduchotechniky, oleje a vody. Poté veškeré stroje demontovali a rozdělili tak, aby jednotlivé části nepřesahovaly rozměry námořních kontejnerů. Díly, které již nebylo možné dále demontovat a stále překračovaly požadovanou velikost, technici pečlivě rozřezali velkou úhlovou bruskou. Dále provedli zálohu systému a kompletní fotodokumentaci jednotlivých komponentů, kabeláže i všech ostatních stěhovaných dílů. Kromě fotografií si zaznamenali také další údaje, například váhu a rozměry jednotlivých dílů. Pečlivá dokumentace je vždy součástí každého stěhování, protože přináší významnou pomoc při řešení jakýchkoliv nejasností během stěhování a zejména při opětovné montáži strojů.

Stroje zcela zaplnily 13 kontejnerů

Poté již přišlo na řadu balení jednotlivých připravených částí pro bezpečný převoz a jejich nakládka do lodních kontejnerů. Nejnáročnější etapu představovala nakládka kotle pro ohřev oleje, který byl umístěný pod střechou haly ve výšce tří metrů. Kromě samotného kotle bylo také třeba rozebrat veškeré související potrubí a rozvody, které byly taktéž velmi obtížně přístupné. Kontejnery se následně za pomoci vysokozvižného vozíku a jeřábu naložily na kamion – a to tempem dva kamiony za den. Celkem výrobní linka Qwix Foods zaplnila 13 kontejnerů naložených na 13 kamionech.

Z Kladna až do Egypta

Z výrobního závodu v Kladně se kamiony vydaly směrem na sever do přístavu v Hamburku. Zde se kontejnery přeložily na nákladní lodě, které s nákladem obepluly Evropu a zakotvily v Egyptě. Poslední část cesty z přístavu do cílové destinace v Káhiře proběhla opět pozemní cestou – cílem byl sklad společnosti, kam se kontejnery uložily na přechodné období, než nastane termín pro opětovné složení výrobní linky.

Nejnáročnější stěhování v historii společnosti

Celé stěhování výrobní linky proběhlo bez zásadních komplikací a díky své komplexnosti, značné vzdálenosti a rozsahu stěhování se stala jednou z nejnáročnějších stěhovacích zakázek české společnosti Machinery Movers. Níže si můžete prohlédnout videozáznam z celé akce.

Další článek: Designéři a vývojáři z Prototypum vyvinuli pohodlnou ochrannou masku pro lékaře