Cesta k udržitelnému prostředí začíná u každého z nás
Společnost O-I, největší výrobce skleněných obalů na světě, se připojuje k iniciativě Evropský týden redukce odpadu, který bude probíhat od 21. do 29. listopadu napříč evropskými státy. Společnost O-I sdílí s touto iniciativou společný záměr, a sice přimět Evropany změnit své návyky a vyvolat debatu o účinném využívání zdrojů. Sama jde příkladem, když v některých svých sklárnách v Evropě používá až 90 % recyklovaného skla.
Inzerce
Iniciativa Evropský týden redukce odpadu (EWWR), která je podporovaná Evropskou komisí, si dlouhodobě klade za cíl poukazovat na důležitost snižování odpadních materiálů, jejich opětovného použití a recyklace. Společnost O-I sdílí s iniciativou EWWR myšlenky týkající se větší míry udržitelnosti a ekologie v běžném životě každého z nás. Vyrábět produkty, které mají pozitivní dopad na životní prostředí, vnímá přední světový výrobce skleněných obalů jakou svou povinnost.
Sklářský průmysl je přes 35 let ukázkovým příkladem tzv. kruhové ekonomiky, hospodářského modelu rozvoje, při němž nedochází k vytváření odpadů. Sklo je zhotoveno ze tří přírodních surovin, písku, sody a vápence, a je tak nekonečně recyklovatelným materiálem. Jeho výroba tudíž představuje uzavřený kruh – použité sklo se vytřídí, vyčistí, rozbije na střepy, které jsou roztaveny a použity k výrobě nového skla bez jakékoli ztráty kvality či průhlednosti. Firma O-I loni ve svých závodech po celém světě využila 4,7 miliónu tun recyklovaného skla, z čehož tři milióny tun pocházejí z Evropy. V České republice využije ve svých dvou závodech 154 000 tun recyklovaného skla.
Podle údajů ze září letošního roku zveřejněných Evropskou federací výrobců skla (FEVE) je podíl recyklace skleněných obalů v evropské osmadvacítce 73 %, v České republice činí tento podíl 75 %. Jak potvrzuje Vitaliano Torno, generální ředitel firmy O-I pro Evropu a zároveň prezident FEVE, vysoká míra recyklace obalového skla v Evropě ukazuje nejvýkonnější model uzavřeného koloběhu.
Sklárny firmy O-I v Evropě používají k výrobě skla až 90 % toho recyklovaného. To je i jeden z důvodů, proč je společnost O-I světovým lídrem v používání recyklovaného skla. V jejích českých závodech, konkrétně ve sklárnách v Dubí a Novém Sedle, činí podíl recyklovaného skla ve výrobě přibližně 40% a 80%. Rozdílný podíl v těchto závodech je dán typem vyráběného skla – v Dubí je tedy možné použít pouze recyklované sklo bílé, zatímco v Novém Sedle barevné. Pavel Wurzel, obchodní ředitel firmy O-I pro Českou republiku, dodává: „Naším cílem je zlepšit využití recyklovaného skla ve všech našich závodech. Aby bylo možné dále zvyšovat podíl recyklovaného skla ve výrobě, je logicky zapotřebí mít ho k dispozici více. Tím však může pomoci každý z nás, pokud bude důsledně recyklovat každý skleněný obal, který použije.“
Láhve na opakované použití lze upotřebit až čtyřicetkrát a jsou tak nejekologičtějším typem skleněných obalů, mají také nízkou uhlíkovou stopu. Na celém světě je v oběhu přes šest miliard těchto láhví vyráběných firmou O-I.
Tím, že výrobní závody O-I používají ve výrobě co nejvíce recyklovaného skla, snižují dopad své činnosti na životní prostředí. Použití recyklovaného skla ve výrobním procesu umožňuje spotřebovat méně energie k roztavení suroviny, což snižuje emise uhlíku. Každých 10 % z recyklovaného skla nebo skleněných střepů používaných při výrobě vede ke snížení emisí uhlíku o 5 % a snížení spotřeby energie o 3 %.
Společnost Owens-Illinois je největším výrobcem skleněných obalů na světě a upřednostňovaným partnerem pro řadu předních světových značek v odvětví potravin a nápojů. Společnost, jejíž tržby v roce 2014 dosáhly výše 6,8 miliard dolarů, zaměstnává přibližně 27 000 pracovníků v 75 závodech a 21 zemích. Její hlavní sídlo se nachází v Perrysburgu v americkém státě Ohio. Společnost O-I nabízí bezpečné, ekologické skleněné obaly pro rostoucí světový trh, které vynikají svou ryzostí, individualitou a schopností utvářet značku.
V České republice má společnost O-I dva závody, a sice v Novém Sedle na Karlovarsku, kde se vyrábí barevné sklo, a v Dubí na Teplicku, kde je vyráběno sklo bílé.