Chropyňské strojírně loni vzrostly tržby
Chropyňská strojírna z Kroměřížska utržila v loňském roce za prodej zboží a vlastních výrobků a služeb 1,862 miliardy korun. O rok dříve to bylo o asi 183 milionů korun méně. Zisk se snížil z předloňských 197,6 milionu na 190,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu www.justice.cz.
Inzerce
Strojírna patří k předním dodavatelům svařovacích, montážních a dopravních linek určených především pro automobilový průmysl. Nejvýznamnějším odběratelem loňského roku byla automobilka Škoda následovaná BMW a Volkswagenem. Novými významnými zákazníky se v roce 2016 staly firmy Audi AG a Bentley Motors Limited. Export se loni na tržbách společnosti podílel z 58,3 procenta, v roce 2015 to bylo 44,3 procenta.
Firma loni investovala do modernizace a oprav strojů a zařízení, nemovitostí, dopravních prostředků a softwaru téměř 19,7 milionu korun. Za více než 2,4 milionu korun koupila mostový jeřáb, za bezmála 2,6 milionu korun pořídila měřicí systém Leica Tracker AT 960, další 2,2 milionu korun stál laserový scanner 3D.
Ve výzkumu a vývoji se společnost zaměřila na vývoj univerzálních ustavovacích přípravků pro měření plechu karoserie a nového technologického procesu pro výrobu nadměrných forem. Firma loni vyprodukovala téměř 342 tun odpadu, o zhruba 22 tun více než v roce 2015.
Strojírenská dílna v Chropyni vznikla při společnosti Technoplast v roce 1948. V roce 1965 byly pro strojírnu vybudovány samostatné výrobní haly a kancelářské prostory. V roce 1992 byla firma privatizována a založena Chropyňská strojírna. Její základní jmění činí deset milionů korun. Loni společnost zaměstnávala v průměru 272 lidí, z toho 148 dělníků a 124 technicko-hospodářských pracovníků. Průměrná mzda loni ve strojírně činila 41.976 korun. V roce 2015 pro společnost pracovalo průměrně 262 lidí.
Podnik stoprocentně ovládá obchodní společnost Chropyňská Group, stejně jako firmy GHP Engineering ze Šenova u Nového Jičína, Slavia Production Systems ze slovenské Detvy a Ramira SA z rumunského Baia Mare. Chropyňská strojírna má svou kancelář také v německém Norimberku a padesátiprocentní podíl v čínské společnosti Shanghai Chropynska Automation Technologies.
Další článek: Automobilka Hyundai zahájila výrobu modelu Hyundai i30 N