Čtení myšlenek už není sci-fi. A ten pravý fičák teprve přijde!

Ing. Jan Homola
— vydáno 5. května 2023

Je to už pěkných pár let, co se vědcům podařilo vizualizovat něčí představy prostřednictvím magnetické rezonance mozku. Pokrok nezastavíš, a tak nyní – jak jinak než s přispěním „umělé inteligence“ – tento vývoj až nebezpečně akceleruje.

Inzerce

Nebudu zabíhat do složitostí, ale představte si to jednoduše tak, že nejprve systém odpozoruje, jak se určité vjemy projevují v mozkové aktivitě člověka, kterou dokážeme skenovat. Následně můžeme tedy sledovat pouze tuto mozkovou aktivitu a z ní odvodit, co daný člověk vidí, slyší, zažívá nebo o čem třeba sní. 

Explozivní nástup generativního strojového učení do praxe přináší neuvěřitelně efektní způsoby, jak potom lze tyto mozkové pochody vizualizovat – textem, obrazem, videem i zvukem. Představte si ty důsledky – od marketingových analýz přes výslechy zločinců až po tvůrčí činnosti, při kterých už nebudete muset ani artikulovat to, co chcete vytvořit. Prostě si to představíte. 

Že to zní stejně neuvěřitelně, jako zhmotněná moucha ze snu v Kdo chce zabít Jessii? Řekneme si zanedlouho… tahle technologie je rychlá. A bude kousat.

Chcete vědět víc? Pak doporučím knihu Budoucnost mysli (Michio Kaku), k aktuálnímu pokroku pak vědecké články High-resolution image reconstruction with latent diffusion models from human brain activity nebo Semantic reconstruction of continuous language from non-invasive brain recordings | Nature Neuroscience.

(Tento článek je tzv. Homolova páteční glosa. Berte jej s nadhledem, jako výron informačního přetlaku v hlavě vydavatele technických médií, který už pro jiné povinnosti sám nestíhá psát, ale občas prostě musí.)

 

Další článek: Energetickou krizi jsme ustáli, ale co dál?