ČVUT v únoru pořádá akci „Staň se na den vědkyní“
Podobně jako v jiných oborech i ve vědě pracuje méně žen, než by bylo vhodné. České vysoké učení v Praze se snaží ženy a dívky k věděcké kariéře motivovat.
Inzerce
Přestože počet pracovníků ve výzkumu a vývoji v České republice roste, podíl žen se snižuje. Zatímco v roce 2000 bylo žen v této oblasti 36 procent, v roce 2019 už jenom 30 procent. Změnit tento trend se snaží připomínka Mezinárodního dne dívek a žen ve vědě, která se slaví vždy 11. února už od roku 2015, kdy ho Valné shromáždění OSN poprvé vyhlásilo. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI) už před sedmi lety začala v tento den pořádat akci Staň se na den vědkyní se snahou ukázat zejména studentkám středních škol, jak práce vědkyň vypadá. Letos se k této akci připojila také Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze (FEL).
„Na ČVUT jsme s 34,4 procenty sice lehce nad průměrem, pokud počítáme podíl žen na celkovém počtu akademických a vědeckých a odborných pracovnících, nicméně vědkyň s docenturou máme zatím jen 14,3 procenta a profesorek pak 8,5 procenta,“ vysvětluje situaci na půdě největší české technické univerzity doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.
„Snažíme se dívkám ukázat, že ani přírodní, technické a matematické vědy nejsou oblastí předurčenou pro muže. A těší mě, že podíl žen mezi našimi studentkami stále roste. Zatímco v roce 2011 bylo absolventek bakalářského a magisterského studia zhruba pětina, vloni to už byla více než třetina,“ říká doc. Jana Bielčíková z Katedry fyziky FJFI, která je jednou z přednášejících na akci Staň se na den vědkyní. „V případě Fakulty elektrotechnické se často mluví jako o fakultě pro kluky. Pravidelnou otázkou od středoškoláků a středoškolaček na dnech otevřených dveří je, zda jsou na fakultě nějaké studentky. Počet studentek se na FEL každým rokem zvyšuje, ale nárůst je to velmi pozvolný. Proto se různými aktivitami snažíme zájem dívek podpořit a poukázat na úspěchy žen, které na FEL působí a které mohou být pro zájemkyně o technické studium inspirací. Věříme, že právě vzory a projevená podpora mohou přesvědčit více a více studentek, že je technika správná volba, ve které nejsou samy,“ doplňuje Veronika Jílková, koordinátorka projektu rozmanitosti, rovných podmínek a příležitostí Fakulty elektrotechnické.
Kariéra a děti
Zhruba dvou až tříleté zpoždění v kariéře odhaduje Jana Bielčíková dobu, o kterou se její vědecký rozvoj zbrzdil kvůli narození dvou dětí. „Narození dětí zbrzdilo kariéru mou i mého muže, který se už po narození syna snažil maximálně pomáhat a zhruba polovinu povinností vzal na sebe,“ vysvětluje Jana Bielčíková. Syn se jí narodil v době, kdy pracovala v týmu prof. Jacka Harrise na americké Yale University. „Cítila jsem velkou podporu, ve skupině byl nadpoloviční poměr žen, po narození syna jsem mohla zčásti pracovat z domova, a to samé mi potom umožnili i zaměstnavatelé v Česku,“ vysvětluje Jana Bielčíková, která titul docentky získala na sklonku roku 2021. Podle ní se situace žen věnujících se vědecké činnosti v Česku zlepšuje. Nicméně chybí především jesle. „Neměli jsme v dosahu prarodiče, takže než mohly jít děti do školky, museli jsme se jim plně věnovat sami a samozřejmě se potom člověk nemůže věnovat vědě na plný úvazek,“ dodává Jana Bielčíková.
Účastnice čekají přednášky, cvičení i neformální večeře s vědkyněmi
Tradiční formát akce Staň se na den vědkyní, kdy po dopoledních přednáškách následují odpolední cvičení v menších skupinkách přímo v laboratořích, letos doplní neformální večeře. „Letos připravujeme něco jako vědeckou minikonferenci včetně tradiční součásti konferencí – neformální večeře. Zájemkyně tak budou moci u jídla s hezkým výhledem na Prahu dále diskutovat s vědkyněmi i dalšími pracovníky univerzity a sdílet své zážitky, ale i si promluvit o případných obavách ze studia či vědecké kariéry a vyslechnout si osobní zkušenosti těch, kdo už se vědě věnují,“ říká Katarína Křížková Gajdošová, jedna z hlavních organizátorek akce a současně vědecká pracovnice FJFI, která je momentálně na stáži ve švýcarském CERNu a dodává: „Je fajn, zjistit, že i přední a mezinárodně uznávané vědkyně se ve své kariéře i životě potýkaly s různými problémy, že jsou to lidé jako všichni ostatní a že problémy jsou od toho, aby se řešily.“
Další článek: Strategie pokročilého hrubování – rychlost díky optimální dráze nástroje