Digitalizace zpracování plechu díky technologii od firmy Murrelektronik
Společnost AsservmentiPresse si vybrala sběrnicovou kabeláž a moduly společnosti Murrelektronik pro individuální řízení zařízení a správu dat. Decentralizované řešení a snadná montáž přispívá k modernímu a elegantnímu ovládání složitých strojů pro rovnání svitkového plechu.
Inzerce
AsservimentiPresse je mezinárodně uznávaná italská společnost s třicetiletou zkušeností s výrobou systémů pro automatizaci a podávání plechů pro lisy. Sídlí v italském městě Massalengo, navrhuje a vyrábí kotouče, rovnačky, podavače a kompletní systémy určené pro manipulaci se svitky plechu. Závod je rozdělen do různých konstrukčních oblastí, od oddělení řezání a svařování konstrukcí až po oddělení numerického řízení obrábění a oblast montáže a testování zařízení. Vedle výroby se technické oddělení zabývá návrhem elektrického i mechanického uživatelského rozhraní, jakož i testy a simulacemi pomocí specializovaného softwaru.
V části automatizace se AsservimentiPresse spolehla na firmu Integra, která je partnerským distributorem společnosti Murrelektronik. Zejména pro rozváděče a hydraulické pohonné jednotky navrhla společnost Integra různá řešení společnosti Murrelektronik pro připojení a správu napájení a dat.
Napájení lisovacích strojů
Stroje vyráběné společností Integra vycházejí ze specifických požadavků zákazníků po celém světě. Liší se požadavky na tloušťku plechů i velikosti svitků, které se do lisů vkládají, Integra proto vyrábí systémy zcela na míru. AsservimentiPresse nabízí řešení pro zpracování svitků plechu o tloušťce 0,3 až 20 mm a šířce od 200 do 2000 mm. V závislosti na požadavcích zákazníka jsou k dispozici kompaktní nebo konvenční zařízení, která zajišťují přesnost polohování a požadované rovnání. Rovnací stroj, který tuto úlohu plní, je vybaven proměnlivým počtem příčných a protilehlých válců, které definovaným tlakem eliminují typické zakřivení plechu ze svitku. Pro svou činnost jsou válce poháněny hydraulickými pohony, které jsou ovládány elektromagnetickými ventily umístěnými na boku jednotky. Elektromagnetické ventily jsou řízeny signály z elektrického panelu, který je oddělen od strojního zařízení. Uvnitř rozváděče jsou umístěny napájecí a řídicí systémy pro rovnačku a podavač plechu, proto je nutné instalovat sběrnicové moduly pro řízení signálů.
Matteo Foppa Vicenzini, generální ředitel společnosti AsservimentiPresse, vysvětluje: „Podavače u lisů jsou poměrně složité, protože velikost svitku a rychlost podávání se liší stroj od stroje, neexistuje žádný standard. V závislosti na požadovaných parametrech musí být celý cyklus podávání plechu nastaven tak, aby byl dokonale homogenní.“
Roberto Spelta, vedoucí oddělení elektrotechniky ve společnosti AsservimentiPresse, pokračuje: „Řízení elektromagnetických ventilů pro úsek rovnání plechu je klíčové. Čím přesnější je rovnání plechu, tím lepší je posuv do lisu. To je možné pouze díky dokonalé orchestraci signálů do pohonů ventilů, které ovládají rovnací válce. Proto musí být kabeláž a konektory pohonů ventilů dokonale spolehlivé.“
Decentralizované řízení automatizace
„Řešení společnosti Murrelektronik, jako jsou sběrnicové moduly a přípojky, se pro tento druh výrobku ukázala jako ideální, protože kabeláž a přípojky pro pohony plně vyhovovaly potřebám společnosti AsservimentiPresse,“ vysvětluje Foppa Vicenzini. „Naše stroje musí manipulovat s tunami plechu, a to při zachování vysoké přesnosti. Dosahujeme toho mimo jiné také volbou optimálních komponent, tím nám odpadne řada problémů jak při montáži, tak později v servisu.“
V této souvislosti Spelta dodává: „Ztotožňujeme se s filosofií firmy Murrelektronik, která v automatizaci směřuje k decentralizovaným systémům. V praxi to pro nás znamená, že kromě modulů MVK Metal budeme používat také modul Impact 67 Pro jako nadřazený modul IO-Link ve třídě IP67. Impact 67 je díky svým vlastnostem ideální pro instalaci přímo na stroj.“
Jednoduchost zvyšuje spolehlivost
Sběrnicový modul MVK Metal, propojovací svazky M12 a konektory pro pohony ventilů jsou řešení společnosti Murrelektronik, která se běžně používají u výrobků v oblasti automatizace. Hlavním cílem je maximalizovat racionalizaci, uspořádání a funkčnost komponent umístěných na strojních zařízeních. Gabriele Magni, manažer sektoru obráběcích strojů ve společnosti Murrelektronik, říká: „Pro podavače svitků plechu jsme použili modul MVK Metal. Díky tomuto sběrnicovému modulu s krytím IP67 lze napájení připojit i sériově na více modulů, což zjednodušuje instalaci. Na modul pak navazuje kabeláž pro přenos dat. U takto speciální instalace hrály zásadní roli přípojky. Modul MVK Metal umožňuje nahradit tradiční složité zapojení malým počtem jednoduchých a spolehlivých přípojek.“
Dostupnost komponent není maličkost
Společnost Integra si vybrala komponenty Murrelektronik, protože jsou spolehlivé a snadno dostupné, a to i přes nedávné problémy v dodavatelských řetězcích, které měly velký dopad na zavádění automatizace obecně. Luca Capaccioli, odpovědný za distribuci řešení společnosti Murrelektronik ve společnosti Integra, říká: „V oblasti automatizace je rozhodující včasná a přesná dodávka komponent. Mít komponenty okamžitě k dispozici je pro koncového uživatele rozhodující. Je to parametr stejně důležitý jako kvalita a cena. Na včasné dodávky od firmy Murrelektronik se můžeme spolehnout. To nám umožní plně se soustředit na naši práci, kterou je navrhování a stavba strojů, které se vymykají běžným požadavkům.“
Závěrem Foppa Vicenzini dodává: „Funkční prvky pro automatizaci od firmy Murrelektronik se ukázaly jako vynikající řešení pro zjednodušenou instalaci na zakázkových výrobcích. Spolehlivé a zákazníky oceňované stroje od firmy AsservimentiPresse se dále zdokonalují díky spolupráci s firmou Murrelektonik.“
Další článek: Na co si dát pozor při koupi obráběcího stroje z druhé ruky