Dokonalé svary 24/7 i v malých a středních podnicích

Firemní aktuality FRONIUS Česká republika s.r.o.
— vydáno 21. června 2022

Vysoké požadavky na kvalitu, aspekty udržitelnosti a bezpečnostní normy zvyšují nároky na svařovací techniku. Dnešní stav techniky umožňuje reprodukovatelnou kvalitu svařování a kompletní dokumentaci svařovacích dat. Při ručním svařování však tyto požadavky splnit nelze. Řešením je automatizace, a to i pro malé a střední podniky.

Inzerce

Přestože automatizované svařovací procesy dosahují výrazně konzistentnějších výsledků svařování, pro malé a střední podniky je využití automatizace často obtížné. Vysoké pořizovací náklady na svařovací roboty a profesionální programátorské dovednosti stojí proti malým výrobním dávkám. Zde může pomoci kobotická svařovací buňka CWC-S od společnosti Fronius.

Konzistentní kvalita svařování od velikosti dávky 1

Precizní pohyby hořáku s přesností opakování +/- 0,04 milimetru v kobotické svařovací buňce zajišťují vždy reprodukovatelné svary. V případě potřeby i sériově. Svařovací proces je řízen inteligentní technologií Fronius, která na přání zaznamenává všechna svařovací data. Pro jejich ukládání a vyhodnocování se používá software pro správu dat WeldCube, který je dostupný jako rozšířená výbava svařovací buňky.

Výuka kobota bez znalosti programování

„Programování buňky CWC-S probíhá intuitivně a každý svářeč se ho může rychle naučit. Znalost programování není nutná. Vkládání dílů a spouštění svařovacích programů mohou provádět i zaškolení pracovníci,“ objasňuje Christian Neuhofer, produktový manažer ve společnosti Fronius Welding Automation. „To šetří náklady na zaměstnance a vytváří prostor pro svářečské specialisty, kteří mohou převzít náročnější úkoly. Jejich práce se zatraktivní.“ Toto je výhoda, kterou nelze při hledání nových kvalifikovaných pracovníků podceňovat.

Nastavení svařovací dráhy stisknutím tlačítka

Svařovací hořák se ručně navede do bodů startu, pozičních bodů a koncových poloh na dílu a potvrdí se stisknutím tlačítka. Software na základě těchto informací vypočítá obrysy svařování a pořadí svarů. Požadované parametry svařování lze také rychle zvolit pomocí předdefinovaných charakteristik. Pohybové příkazy, jako jsou parametry rozkyvu nebo svařovací programový blok, se vloží do řízení kobota přetažením na dotykové obrazovce. 

Před zahájením svařování může obsluha svařovací proces ještě jednou simulovat, aby zjistila a opravila případné rušivé kontury. Jakmile je buňka CWC-S konečně naprogramovaná, svařuje jeden díl za druhým se stejnou kvalitou a rychlostí. 

Vybavení a startovací balíčky

Standardní vybavení svařovací buňky zahrnuje model Fanuc Cobot CX10 iA s dosahem 1 249 mm a nosností 10 kg a svařovací stůl s pracovní plochou 1 500 x 1 000 x 700 mm. Bezpečnost obsluhy zajišťuje pneumatická ochrana proti oslnění, posuvné boční dveře s průhledovými okénky a odsávací zařízení. 

Podle zamýšlené oblasti použití lze vybírat z osvědčených svařovacích balíčků Fronius Welding Package Standard, Pulse, LSC (Low Spatter Control), PMC (Pulse Multi Control) a CMT (Cold Metal Transfer). V závislosti na balíčku jsou pro kobota k dispozici svařovací zdroje TPS 320i nebo TPS 400i. 

Standardní výbavu lze samozřejmě doplnit, například speciálními startovacími balíčky nebo uživatelsky komfortní aplikací WeldConnect. Další rozšířenou výbavou je odsávací systém, otočná jednotka včetně koníka nebo možnost naložení jeřábem. 

Další článek: Pět kroků, jak udržet třísky pod kontrolou