Formnext 2021 – svět 3D tisku jako na dlani

Ing. Jan Homola
— vydáno 3. ledna 2022

Obuv, měď a automatizace – tři nevšední témata, která na první pohled vyčnívala svou frekventovaností na největším veletrhu technologií aditivní výroby. Celkový rozsah portfolia prezentovaných technologií a aplikací byl ovšem dechberoucí.

Inzerce

Frankfurtský Formnext je naprosto bezkonkurenční událostí pro každého, kdo se seriózně zabývá profesionálním tiskem a my máme štěstí, že se odehrává nedaleko od českých hranic. Po loňském intermezzu s vynuceným digitálním formátem se letos veletrh vrátil v plné síle a přinesl pozitivní zprávu o oboru, kterému patří budoucnost. Na 30 tisících čtverečních metrech výstavních ploch se prezentovalo víc než šest stovek vystavovatelů, jejichž produkty a služby přilákaly takřka 18 tisíc návštěvníků.

Zatímco v kuloárech to doslova vřelo řečmi o mnoha akvizicích, k nimž za dva roky došlo, což dost zamíchalo mapou výrobců, dodavatelů a vztahy mezi nimi, veletržní haly byly zaplněny tisícovkami zajímavých vytištěných exponátů a 3D tiskárnami všeho druhu. Až na pár výjimek, jež by se snad i daly spočítat na prstech dvou rukou, se na tomto veletrhu oproti minulosti nevyskytovali dodavatelé stolních a menších kancelářských 3D tiskáren – trh táhnou vpřed sofistikovaná průmyslová řešení a zejména pak technologie využívající práškové nebo fotopolymerické materiály, směřující k výrobě koncových dílů a sériové produkci.

Také z toho důvodu si významný prostor po boku samotných 3D tiskáren ukusují technologie pro dodatečné zpracování výtisků a systémy kontroly kvality, včetně 3D skenování nebo počítačové tomografie.

Prezentované ukázky výrobků zasahují do všemožných oborů, přičemž se mezi nimi profilují typické aplikace, za nimiž jsou úspěšné obchodní případy, a tak se je postupně snaží nabídnout každý. K takovým letos přibylo masivní využití 3D tisku v obuvnictví (na mnoho způsobů), tisk měděných dílů a všeobjímající automatizace digitální výroby.

2: 3D tisk z čisté mědi se začíná objevovat v mnoha podobách. V expozici věhlasného Fraunhoferova institutu, který vyvinul vyobrazenou navařovací hlavu, byl k vidění například měděný prvek pro urychlovač částic s vnitřními chladicími kanálky, tvarově komplikované tepelné výměníky nebo tryska pro nanášení práškového materiálu. 

 3: Také hliník je pro 3D tisk relativně novým materiálem s obrovským potenciálem. Plynový chladič s unikátní vnitřní strukturou byl vyroben na stroji AMCM M290-1. 4: Kdo netiskne podrážky, jako by nebyl, zdálo se na letošním Formnextu. Téma, které do oboru před lety vnesl americký Carbon, se rozšířilo mezi mnoho dalších výrobců v různých podobách. 5: Sochařka Vera Ermakova vyrábí 3D tiskem fantastická zvířata, která po technické stránce zaujmou brilantním post-processingem. 6: Brzdový třmen pro závodní vozy Bugatti, vyvinutý a vyrobený v Laser Zentrum Nord v Hamburku, je dosud největším funkčním dílem z titanu, který byl vyroben 3D tiskem. Vytištěn byl v jednom kusu za 38 hodin. 7: Do konzervativního slévárenství směřuje řada praktických využití 3D tiskáren, včetně tisku vytavitelných voskových modelů, vyráběných na zařízeních ProJet MJP a VisiJet od 3D Systems. 

8: 3D tisk z kompozitních materiálů se těší rostoucí oblibě všude tam, kde jsou zapotřebí lehké, ale přitom pevné díly – například robotické uchopovače, jako je tento ze stánku firmy Stratasys.

 

 9: V Prusa Research využili Formnextu k představení dvou významných novinek – vedle ovládnutí českého konkurenta TriLab Group (na snímku) firma konečně uvedla dlouho očekávanou 3D tiskárnu pro nejnáročnější kutily Original Prusa XL.

 

Další článek: Pozvánka na webinář: Laserové svařování plastů