Fotoreportáž: Na návštěvě v MCAE Systems
Koncem léta jsme navštívili kuřimskou centrálu firmy MCAE Systems a prohlédli si, na čem aktuálně pracují. Vznikla tak série fotografií, kterými se vám pokusíme zprostředkovat nahlédnutí do firmy, jejímž zaměřením jsou 3D technologie od aditivní výroby až po skenování.
Inzerce
3D tisk z různých materiálů je v současnosti nesmírně populární. V MCAE Systems se tomuto odvětví věnují už od roku 1995.
Jednou ze silných stránek 3D tisku je snadná výroba prototypů. Svítidla Lemons inspirovaná tvarem i barvou citrónu navrhla a zde vyrobila Lucie Kántorová, studentka Univerzity Tomáše Bati. V MCAE Systems byly „po ruce“ hned dvě vhodné technologie – FDM a PolyJet.
Spolupráce se studenty je v MCAE Systems příkladná. I tento futuristický automobil vznikl jako součást diplomové práce. Jde o projekt M.Y.C.O. CAR, který nadesignovala Martina Fričová z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Interiér je navržen z biologicky rozložitelného materiálu tvořeného houbami, odtud název projektu. Model byl vytištěn na profesionálních 3D tiskárnách Stratasys.
Ovšem i pro nadšence s malými prostory a malým rozpočtem mají v MCAE Systems řešení, které představují stolní tiskárny MakerBot.
Zde zachycená tiskárna Stratasys J55 nás zaujala především rotační tiskovou platformou, což je vychytávka, která se ve 3D tiskárnách moc nevidí. To, co obráběči používají už desetiletí, se pomalu objevuje i v aditivní výrobě.
A zde už rozhodně nejde o prototypy, ale o regulérní produkci srdíček.
Ta budou sloužit jako medaile na Běhu dobré vůle.
A jejich výroba probíhala na průmyslové tiskárně Stratasys F900.
A posuneme se na novou úroveň – k 3D tisku z kovových materiálů. Tiskárna XM200C od výrobce Xact Metal využívá běžnou metodu SLM (Selective Laser Melting), při níž laserový paprsek selektivně spéká tenké vrstvy kovového prášku a tvoří díly přímo z CAD modelu.
Finální výrobky mohou být z nástrojové oceli, bronzu, mědi, hliníku nebo titanu.
Aditivní výroba z kovů je oproti tisku z plastu stále složitá. Proti tomu bojuje společnost Desktop Metal a usiluje o maximální zjednodušení práce na svých tiskárnách.
Všechny výhody tohoto systému přesahují rámec naší fotoreportáže, ale dozvíte se je třeba na webináři, který je po registraci přístupný ze záznamu. Tady si řekneme alespoň to, že se netiskne z prášku (který je zdravotně nebezpečný) ale z kovových tyčinek, které vidíme na fotografii. Hotový funkční díl je z konstrukční oceli a jde o součást pohonu tankeru.
Díly mají výborný povrch, závit na šroubu je samozřejmě plně funkční.
Obrábění robotickým ramenem už s 3D tiskem vůbec nesouvisí, ale do 3D technologií ho můžeme směle zařadit. Tady vzniká polokoule pro firmu Exponex, dodavatele veletržních expozic a interiérů.
Pokud jste v roce 2018 navštívili Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, mohli jste v pavilonu A vidět robotické frézování modelu T. G. Masaryka.
Další z technologií, která posouvá náš průmysl vpřed, je 3D skenování, tedy měření v prostoru. Ke špičce mezi výrobci patří firma GOM, kterou nedávno koupila německá legenda ZEISS.
Zde vidíme špičkový skener ATOS 5 z dílny GOM. Kombinace přesnosti a rychlosti ho předurčuje především k využití v automobilovém a leteckém průmyslu.
Tento model demonstruje sílu 3D technologií. Na počátku designéři za pomoci 3D tisku navrhují design auta, to zde není vidět, ale víme, že to tak je. V dalším kroku vznikne CAD model (modrá část vlevo), podle něhož je karoserie automobilu vyrobena. Naskenováním reálného výrobku a srovnáním s CAD modelem vznikne barevná mapa (pravá část modelu), která ukazuje odchylky od ideálního modelu.
A na závěr si ještě povíme něco o reverzním inženýrství, kdy je třeba z hotového výrobku bez jakékoliv dokumentace vytvořit CAD model. Zde opět přijde ke slovu 3D skener a následuje optimalizace dat. Z nich je pak možné vyrobit například tento krásný model automobilu Aero 50 Dynamik. Originály jsou na celém světě již jen dva, jeden v USA a druhý v muzeu ve Vysokém Mýtě, kde byl naskenován pro budoucí generace.
Další článek: Už jste slyšeli o Aditivní ulici? Opravdu existuje a najdete ji v Mohelnici