GE Aviation Czech podepsala spolupráci s českou firmou ATG
Společnost General Electric (GE) Aviation Czech, která v Česku plánuje výstavbu závodu na turbovrtulové motory, bude spolupracovat s českou firmou ATG. S podnikem, který se zaměřuje na takzvané nedestruktivní zkoušení leteckých výrobků, podepsala GE Aviation Czech smlouvu o spolupráci. GE to dnes oznámila ČTK.
Inzerce
Testování jednotlivých součástek za pomoci ATG by mělo být zahájeno letos v létě, testování kompletního motoru začne koncem letoška a dokončení certifikace motoru se očekává na konci roku 2019. GE Aviation Czech přitom dosud nevybrala místo, kde nový závod na vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů postaví. "GE Aviation intenzivně pracuje na výběru lokality nové centrály a budování ekosystému, v rámci kterého uzavírá dohody o spolupráci s předními tuzemskými dodavateli výrobků i služeb, výzkumnými ústavy a univerzitami," uvedla dnes firma.
ATG při nedestruktivním zkoušení zjišťuje, zda u součástek existuje odchylka od normy, případně určí místo defektu. S týmem řízení kvality GE Aviation se ATG zaměří na hloubkovou kontrolu prvních vyrobených kusů. "Společnost ATG za dobu své působnosti vybudovala silný tým nejen v České republice, ale také na mezinárodní úrovni," uvedl výkonný ředitel GE Aviation Czech Norman Baker.
Investiční smlouvu o vybudování nové centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala General Electric s českou vládou loni v říjnu. Podle dřívějších informací ČTK bude výše investice minimálně 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč). Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně.
Česko by se díky investici dostalo mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku na stavbu závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.
ATG vedle leteckého průmyslu působí i v energetice, ropném a plynárenském průmyslu v mnoha evropských a asijských zemích. Spolu s nedestruktivním zkoušením se zaměřuje také na technické inspekce.
General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává víc než 300.000 lidí. GE Aviation vyrábí vedle turbovrtulových také proudové a turbohřídelové motory a další součástky a systémy pro civilní i vojenské letectví.
Další článek: Kovosvit dodá do Ruska stroje za 104 milionů korun