Hannover Messe: světová scéna propojeného průmyslu
Veletrh Hannover Messe 2016 se koná 25.–29. dubna 2016 v Hannoveru ve znamení propojeného průmyslu. Pět tisíc vystavovatelů budou během pěti dní předvádět technologie pro továrny a energetické systémy přítomnosti a budoucnosti. USA, jako partnerská země, představí high-tech „Made in America“. Prezident Spojených států amerických Barack Obama využije nejvýznamnější průmyslový veletrh, aby podpořil transatlantickou obchodní dohodu (TTIP).
Inzerce
„V dubnu se v Hannoveru sejdou všichni ti, jež se zabývají digitalizací průmyslu: německé podniky s klíčovými kompetencemi ve strojírenství a elektrotechnice, přední americké softwarové firmy a podniky z Asie, které podporují digitalizaci průmyslu,“ říká Dr. Jochen Köckler, člen představenstva veletržní správy Deutsche Messe AG. „Na cestě k Průmyslu 4.0. tak vzniknou nová partnerství a byznys modely.“
Hannover vyšle silné hospodářsko-politické impulzy do celého světa. „Partnerská země USA, německý průmysl a jeho evropští partneři chtějí využít veletrh k podpoře TTIP, smlouvy o volném obchodě,“ říká J. Köckler. „Sdílíme názor německých průmyslových svazů, že transatlantická obchodní dohoda TTIP může přinést na obou stranách Atlantiku ve strojírenství a elektrotechnickém průmyslu intenzivnější růst a vytvoření pracovních míst. Veletrh Hannover Messe se zaměří na průmyslovou automatizaci a energii a poskytne dokonalý prostor pro asi 5 000 vystavovatelů ze 70 zemí pro projevení rozhodné a transparentní podpory Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) a pro konstruktivní dialog.“
Hlavní téma „Integrated Industry – Discover Solutions“ zastřeší v Hannoveru v dubnu 2016 prezentace digitalizovaných továren a energetických systémů
Köckler: „Na veletrhu očekáváme poprvé celosvětově jedinečných, konkrétních více než 100 příkladů pro Průmysl 4.0.“ Návštěvníci z výrobního sektoru se zde dozvědí, jak mohou svá výrobní zařízení krok za krokem přeměnit na továrnu 4.0. Návštěvníci přicházející z oblasti energetického hospodářství objeví technická řešení pro inteligentní energetické systémy.
Energetický systém budoucnosti vyžaduje řešení se stále menšími komponenty a interakcí prostřednictvím inteligentního systému. „Pod heslem ‚Integrated Energy‘ budou na veletrhu Hannover Messe představena řešení pro propojení celého energetického řetězce – od výroby, přenosu, distribuce a ukládání energie až po alternativní mobilní řešení,“ říká J. Köckler. „Na předváděcí ploše poprvé ukážeme interaktivní model energetického systému budoucnosti. Návštěvník zažije technologie v jejich souhře a uvidí, jak může v budoucnu vypadat bezpečné a konkurenceschopné zásobování energií.“
V minulých letech se veletrh Hannover Messe značnou měrou podílel na přípravě cesty k éře Průmyslu 4.0. Technický vývoj zatím nikdy nepostupoval tak rychle a účinně. Tento obrat v průmyslu se projeví i na nadcházejícím veletrhu Hannover Messe. Půjde přitom nejen o nové technologie, ale také z nich vyplývající nové byznys modely.
Příklad: Prediktivní údržba (Predictive Maintenance) znamená pro výrobce strojů a zařízení spolehnout se na senzory, jejichž prostřednictvím stroje samy ohlásí, že bude brzy třeba provést potřebnou údržbu. Pomocí těchto dat může výrobce zařízení provozovateli včas nabídnout své služby a odpovídajícím způsobem v podniku rozšířit oblast servisu. K tomu J. Köckler dodává: „Na nové mimořádné ploše ‚Predictive Maintenance 4.0‘ ukážeme příklady využívání v rámci Průmyslu 4.0 a nově vznikající odvětvové směry.“
Partnerská země USA znamená pro veletrh Hannover Messe rovněž ohromnou hnací sílu. Svá řešení pro propojený průmysl představí přední podniky největší světové ekonomiky. Mimo jiné General Electric, Honeywell, Eaton, Molex, Microsoft, AT&T nebo IBM. J. Köckler: „Že veletrh zahájí prezident Spojených států amerických Barack Obama společně se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou, je mimořádným důkazem mezinárodního významu veletrhu Hannover Messe.“ Kromě smlouvy TTIP se bude Obama zasazovat o investice v USA. Také podtrhne významnou úlohu USA jako země nabízející technologie pro Průmysl 4.0. V této souvislosti se poprvé na veletrhu Hannover Messe na mimořádné ploše představí Industrial Internet Consortium (IIC) založené v USA. IIC je organizace s globální činností, jejímž cílem je urychlit zavádění průmyslového internetu věcí.
Köckler: „Na veletrhu Hannover Messe 2016 se spojí celosvětové know-how Průmyslu 4.0. V rámci hlavního tématu ‚Integrated Industry – Discover Solutions‘ naleznou návštěvníci propojená řešení pro větší konkurenceschopnost.“
Hannover Messe – Get new technology first!
Nejvýznamnější světový průmyslový veletrh se uskuteční 25.–29. dubna 2016 v Hannoveru. Hannover Messe 2016 představuje spojení pěti vedoucích veletrhů na jednom místě: Industrial Automation, Energy, Digital Factory, Industrial Supply a Research & Technology. Čtyřmi hlavními tématy veletrhu Hannover Messe 2016 jsou průmyslová automatizace a IT, energetické a ekologické technologie, inovativní subdodavatelská řešení, výzkum a vývoj.
Veletržní správa Deutsche Messe AG je přední světovou organizátorkou veletrhů investičních statků v Německu i v zahraničí. S předpokládaným obratem 335 milionů eur v roce 2015 patří k pěti největším německým veletržním společnostem. Do jejího portfolia patří přední mezinárodní veletrhy jako CeBIT (Digital Business), Hannover Messe (průmyslové technologie), Biotechnica/Labvolution (biotechnologie, laboratorní technika), CeMAT (intralogistika a Supply Chain Management), didacta (vzdělávání), Domotex (koberce a podlahové krytiny), Interschutz (požární ochrana a záchranné služby) a Ligna (dřevozpracující průmysl a lesní hospodářství). Veletržní správa Deutsche Messe AG má okolo 1200 zaměstnanců a 66 zastoupení, dceřiných společností a poboček ve více než stovce zemí.
Řešení pro inteligentní stroje a inteligentní továrny
Na veletrhu Hannover Messe se představí spousta lídrů v jednotlivých oborech trhu. Jedním z nich je společnost B&R, která v Hannoveru odkryje řadu novinek. Inteligentní továrny, zesíťované stroje a účinné procesy jsou hlavními tématy projektu Průmysl 4.0. B&R představí na veletrhu v Hannoveru v hale 9 na stánku D28 novinky a inovace produktů, které pomáhají výrobcům strojů a zařízení na jejich cestě k inteligentním strojům a továrnám.
Díky velkému počtu nových mapp komponent podporuje B&R modulární, rychlé a bezpečné programování inteligentních zesíťovaných strojů a zařízení zcela ve smyslu projektu Průmysl 4.0. S novým mapp CodeBox lze například doplnit nebo pozměnit funkce stroje, aniž by se musel změnit původní automatizační projekt.
Nový vizualizační software mapp View, jež je v celém rozsahu založený na webových technologiích, poskytuje v inteligentní továrně již nyní všechny nezbytné funkce pro komunikaci mezi člověkem a strojem. Každý automatizační technik je tak schopen vytvořit strojní vizualizace, které lze optimálním způsobem zobrazit nezávisle na výstupním zařízení a operačním systému.
Kromě toho představí B&R nové funkce řady servozesilovačů ACOPOS P3 a také řešení týkající se témat projektu Průmysl 4.0 a prediktivní údržby.