Hans Pötsch byl zvolen novým šéfem dozorčí rady VW

Redakce Redakce
— vydáno 8. října 2015

Dozorčí rada německého automobilového koncernu Volkswagen podle očekávání zvolila svým předsedou dosavadního finančního ředitele Hanse Dietera Pötsche (64). Automobilka to oznámila po dalším krizovém jednání dvacetičlenné rady.

Inzerce

Pötsch tak obsadí pozici, která se uvolnila po rezignaci dlouholetého šéfa rady Ferdinanda Piëcha letos na jaře. Změna v čele dozorčí rady se odehrává v době, kdy se Volkswagen potýká se skandálem kolem nepravdivého vykazování hodnot emisí u svých naftových vozů. Rakušan Pötsch byl finančním ředitelem Volkswagenu od roku 2003. V této funkci jej nyní vystřídá Frank Witter. 

Finanční ředitel koncernu Volkswagen Hans Dieter Pötsch. Foto: Volkswagen
 

Pötsch je považován za člověka s hlubokými znalostmi chodu firmy, což ale na druhou stranu vyvolalo kritiku, že má příliš blízko současnému vedení na to, aby se dokázal potýkat s dopady nejhoršího skandálu v historii firmy. Má ale podporu velkých akcionářů, včetně rodiny Piëchů a rodiny Porscheů. 

Objasnění skandálu kolem emisí nějaký čas potrvá

Objasnění skandálu kolem nepravdivého vykazování hodnot emisí u naftových vozů z koncernu Volkswagen nějaký čas potrvá. Řekl to nový předseda dozorčí rady firmy Dieter Pötsch. Na podvod přišla v září americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) a automobilka Volkswagen je od té doby pod silným tlakem, aby určila, kdo je za skandál zodpovědný. Firma podle německého ministra dopravy předložila plány na úpravu naftových motorů dotčených skandálem. Německé úřady je nyní zkoumají, což prý zabere několik dnů. 

„Domněnky či vágní předběžná konstatování ničemu neslouží. Proto ještě nějaký čas potrvá, než předložíme konkrétní a spolehlivé výsledky a budeme vám moci předložit úplné informace,“ uvedl podle agentury DPA Pötsch. 

Nový generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller médiím řekl, že svolávání vozů s naftovým motorem, kterých se skandál týká, by mělo začít v lednu. Věří, že do skandálu bylo zapleteno jen několik zaměstnanců a zároveň odmítl, že o podvodech věděl jeho předchůdce ve funkci Martin Winterkorn. Pötsch uvedl, že najatá americká právnická společnost Jones Day v rámci vyšetřování případu „nahlíží pod každý kámen“. 

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt podle agentury Reuters řekl, že Volkswagen předložil plány na úpravu dotčených naftových motorů. Automobilka v nich prý uvedla, že svolání do servisů se bude týkat dieselových motorů o objemu 1,2 a 1,6 nebo 2,0 litru s emisní normou Euro 5. U všech prý bude potřeba aktualizovat software, s čímž by koncern mohl začít na počátku příštího roku. U motorů o objemu 1,6 litru by mohly být nutné i technické úpravy, které podle Volkswagenu nebudou hotovy do září 2016. Německý spolkový úřad pro registraci vozidel KBA podle něj teď potřebuje několik dní, aby návrhy prošel a případně rozhodl, zda má na koncern nějaké další otázky či požadavky. Dobrindt rovněž odhadl počet inkriminovaných motorů o objemu 1,6 litru na 3,6 milionu. Neuvedl ale, zda je toto číslo pouze za Německo. 

Německá kancléřka Angela Merkelová během projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku sdělila, že koncern podle jejího mínění dělá všechno proto, aby se se skandálem vypořádal. Vybídla přitom, aby krize nesloužila k „démonizaci“ celého odvětví výroby aut. Znamenalo by to podle ní nebezpečí pro „tisíce a tisíce“ pracovních míst v Evropě. 

Nejhorší skandál v 78leté historii firmy se rozhořel v USA, kde vládní agentura EPA německý koncern obvinila z podvodu 18. září. Firmě kvůli skandálu hrozí miliardové pokuty a žaloby v USA i jinde ve světě. Žalobu na Volkswagen podle dnešního sdělení advokátní kanceláře Jordan Fuhr Meyer podala jedna motoristka z Kolína nad Rýnem. Automobilku viní, že podvodem s vykazováním naměřených hodnot emisí u naftových aut klamala majitele. Podle agentury Reuters jde o první zveřejněnou žalobu na náhradu škody, kterou podal občan Německa. 

Skandálem se bude ve čtvrtek zabývat vyšetřovací komise amerického Kongresu. Šéf americké součásti Volkswagen Group of America Michael Horn v písemné výpovědi před svým čtvrtečním vystoupením před komisí podle agentury Reuters přislíbil spolupráci s vyšetřováním ze strany amerických zákonodárců. Hlavní prioritou je najít nápravu pro zákazníky. Skandál podle něj zasáhl tři skupiny vozidel. Vlastní úpravu bude prý potřebovat každá z nich. 

Podle dnes zveřejněného dopisu vyšetřují přední členové finančního výboru amerického Senátu kroky Volkswagenu související s tím, jak se v USA poskytují federální úlevy na daních za nákup ekologičtějšího vozu.

Další článek: Robotický průmysl zažívá silný růst