Jan Cieslar, Mepac: Vytvořili jsme laserový gravírovací systém zcela nové koncepce s vysokou mobilitou
Společnost Mepac získala na veletrhu For Industry ocenění Grand Prix za mobilní laserový gravírovací systém HCP10. Jako jediná česká společnost získala za toto zařízení i ocenění na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Nitře. Hlavního konstruktéra Jana Cieslara jsme se ptali na konstrukci a výjimečnost důmyslného gravírovacího zařízení.
Inzerce
Jan Cieslar
Po ukončení studia na Vysoké škole báňské v Ostravě v roce 1977, strojní fakultě, nastoupil jako projektant do Třineckých železáren. Koncem 80. let se účastnil celostátního projektu na zavádění počítačové techniky do projekčních prací. V roce 2003 nastoupil do firmy Mepac jako projektant a konstruktér laserových navařovacích systémů řady ACP. Tyto systémy byly oceněny zlatými medailemi na třech mezinárodních veletrzích (2004 MSV Brno, 2005 Plastpol Kielce Polsko, 2006 MSV Nitra Slovensko). Ve firmě Mepac působí doposud na pozici Hlavního konstruktéra.
[Průmysl.cz] Můžete představit čtenářům společnost Mepac CZ?
[Jan Cieslar] Společnost Mepac CZ byla založena v roce 2004, kdy navázala na činnost firmy Ing. Petřík — Mepac, podnikající od roku 1995. V současné době působíme zejména na trzích v České republice, Polsku a Slovensku (přes dceřinou společnost Mepac SK) a v menší míře v dalších zemích EU. V současné době máme asi 5900 zákazníků zejména v oblasti strojírenství, vstřikování plastů, automobilového a zpracovatelského průmyslu, kterým nabízíme vlastní výrobky, výrobní služby a výrobky námi zastupovaných zahraničních výrobců. Od roku 2009 jsme certifikováni dle BS EN ISO 9001:2008. V České republice máme tři provozovny: centrálu v Třinci, nástrojárnu ve Vsetíně a servisní středisko ve Vrbně pod Pradědem. Náš záběr je velmi široký, od reverzního inženýrství přes výrobky přesného a velmi přesného strojírenství, vstřikovací formy a jiné nástroje až po laserové systémy, které prodáváme, provádíme s nimi laserové navařování, gravírování, popisování a řezání nejrůznějších materiálů. S lasery se zabýváme již od roku 2003, k dnešnímu dni máme ve firmě 17 různých typů laserů, a za námi vyvinuté a vyrobené laserové systémy jsme k dnešnímu dni získali již pět ocenění na mezinárodních veletrzích.Na veletrhu For Industry získala vaše společnost ocenění Grand Prix za mobilní laserový gravírovací systém HCP10, jaký z toho máte pocit?
Pocit je to velmi pěkný. Navíc umocněný i tím, že na cenu Grand Prix na veletrhu For Surface v Praze 2013 jsme navázali jako jediný český výrobce cenou na MSV v Nitře na Slovensku. Za náš systém HCP10 jsme zde obdrželi jednu z osmi cen udělených na veletrhu. Oba tyto úspěchy nám ale přináší i závazek jejich zúročení, takže jsme na začátku další práce.
Pokud jde o samotný mobilní laserový gravírovací systém HCP10, jaké je jeho uplatnění v praxi a v čem vyniká?
Mobilní laserový gravírovací systém HCP10 je primárně určen pro gravírování nástrojů a forem bez ohledu na jejich velikost a hmotnost, a to i přímo u zákazníka. Umožňuje gravírovat nápisy, loga či obrazce do tvarově složitých ploch i v kvalitě zrcadlového lesku, či chemicky drénovaného povrchu. Svou kvalitou výrazně převyšuje doposud používané frézování a hloubení, cenové náklady na realizaci jsou přitom nižší. Náš laserový systém HCP10 je přitom jediným laserovým systémem, který tyto práce v současné době umožňuje. Dlouhodobě jsme jej ověřovali v praxi u zákazníků, kdy jsme gravírovali i formy pro BMW, Jaguar, VW aj., což jsou firmy s vysokými nároky. Na systém HCP10 byla dne 12. 3. 2013 podána přihláška užitného vzoru č. PUV2013-27595. "]
V čem spočívá důmyslnost zařízení, že si zasloužilo ocenění Grand Prix na veletrhu For Industry?
Myslíme si, že náš systém HCP10 získal cenu Grand Prix na veletrhu For Industry 2013 V Praze a Čestné uznání na MSV 2013 v Nitře kvůli výsledkům, kterých dosahuje při gravírování zejména velkých nástrojů a forem. Vytvořili jsme laserový gravírovací systém zcela nové koncepce s vysokou mobilitou, rychlou a jednoduchou montáží z přepravního kufru a takřka neomezenými možnostmi gravírování ve vysoké kvalitě. Co se nejvíce líbilo odborným porotám však říci nedokážeme.
Jaké materiály lze s laserovým gravírovacím systémem popisovat?
S HCP10 lze samozřejmě materiály i popisovat, jeho přednosti ale vyniknou více při gravírování, které je náročnější. Popisovat i gravírovat lze všechny druhy kovů, od nástrojových ocelí v tvrdostech od nekalených až do 62 HRc, přes nejrůznější slitiny hliníku, bronz, titan, zinek, měď, nebo např. i grafit (pro výrobu elektrod na elektrojiskrové hloubení). Z nekovových materiálů se tento systém velmi osvědčil například při popisování plastů. U některých typů plastů dochází ke změně barvy výlisku v místě dopadu laserového paprsku, což je mnohdy velmi efektní. V naší firmě zkoušíme i další aplikace.
Další článek: Antonín Píštěk: Minulost, současnost a budoucnost českého leteckého průmyslu