Jihomoravské strojírny se zapojují do digitalizace a inovací
Jihomoravské strojírenské firmy se stále více zapojují do digitalizace a dalších inovativních procesů a v souvislosti s tím investují do robotizace a automatizace.
Inzerce
Rozrůstá se také povědomí firem o novinkách spojených s takzvaným Průmyslem 4.0. Vyplývá to z aktuální zprávy Regionální hospodářské komory Brno, která inovativní firmy sdružuje to takzvaného klastru. Za zhruba dva roky jeho existence se do něj zapojilo 23 firem.
„Klastr se v první fázi soustředil především na aktivní osvětu v tématu digitalizace a automatizace výrobních procesů. Členové i firmy mimo klastr se nejdříve potřebovali zorientovat v trendech, které tento fenomén přináší,“ uvedl ředitel komory Čeněk Absolon.
Podle něj členové klastru přirozeně vstupují do vzájemné spolupráce v oblasti průmyslové automatizace. Příkladem jejich výsledků je výrobní buňka INTEMAC, která umí sama zkontrolovat a opravit své výrobky. V aktuální podobě umožňuje buňka adaptivní proces výroby. Měřicí stanice po dokončení obrábění vyhodnotí kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti pošle informace do stroje, který výrobek opraví. Dále například ukazuje možnosti prediktivní údržby, prostřednictvím níž je možné sledovat technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalit poruchu.
Podle Absolona podniky vzhledem k velké průmyslové tradici regionu a nynějšímu nedostatku technicky vzdělané pracovní síly intenzivně vnímají, že možnosti, které nové technologie umožňují, jsou pro jejich rozvoj zásadní. „Zaznamenali jsme i větší ochotu managementu společností se problematikou výrobních inovací zabývat jak personálně, tak i finančně. Téměř 80 procent firem plánuje v nejbližších dvou až třech letech významně investovat do oblastí, jako jsou robotizace či automatizace, a do nových výrobních technologií. A nutno dodat, že některé firmy už za posledních několik let urazily kus cesty a investovaly. Nyní jde o to, aby tyto investice našly smysluplné uplatnění a propojení s dalšími technologickými příležitostmi, a tím akcelerovaly jejich návratnost,“ uvedl Absolon.
Například podle jednatele společnosti Act-in CZ Lubomíra Slámy téma Průmyslu 4.0 rezonuje v jihomoravských firmách velmi intenzivně. Zejména se to podle něj týká oblasti robotizace a digitalizace. „Oproti průměru minulých let jsme v letošním roce zaznamenali mnohonásobně vyšší zájem o řešení digitalizace výrobních procesů,“ uvedl Sláma. Podle něj firmy vnímají přínosy, které jim může poskytnout bezpapírové řízení výroby, kapacitní plánování, on-line monitorování efektivity vytížení strojů, kvality výroby a způsobilosti procesů, sledování zakázek a materiálových toků, monitorování technického stavu strojů nebo pokročilá analýza a vizualizace výrobních a provozních dat.
Do nových technologií souvisejících s Průmyslem 4.0 musejí investovat velké i menší firmy. Například Strojírna Oslavany má robotizovanou buňku, která přináší skokové zvýšení výkonnosti a snižování provozních nákladů, včetně úspory energií. K posílení konkurenceschopnosti firmě pomáhá i vysokoprodukční kotoučová pila nebo plně automatizované vertikální skladovací systémy.
Další článek: Česká hlava připadla výzkumníkům magnetů a průmyslových povlaků