Klatovská průmyslová zóna se začala zaplňovat investory

Redakce Redakce
— vydáno 9. prosince 2014

Městská průmyslová zóna v Klatovech Pod Borem se po pětileté krizi začala zaplňovat novými investory. V posledních týdnech uzavřelo město smlouvy se třemi novými firmami, které odkoupily 4,5 hektaru pozemků a zaměstnají příští rok až 100 lidí.

Inzerce

Radnici se zřejmě podaří dohodnout také s další firmou, která koupí 2,5 hektaru a dá práci více než 50 lidem. Jde o nejmenovanou německou strojírenskou firmu, která na Klatovsku dlouhodobě působí. Nyní má 65 lidí a předpokládá, že se zdvojnásobí. „Po tomto prodeji by v zóně zbývalo jen 4,5 hektaru velmi pěkného uceleného pozemku,“ řekl Rudolf Salvetr, starosta druhého největšího města v Plzeňském kraji. Šlo by o třetinu z 13,5 hektaru, které jsou v 19hektarové zóně určené pro nové haly. 

„Po roce 2008, kdy investiční činnost ustala, se zdá, že firmy opět investují do své budoucnosti,“ řekl starosta. Zóna se orientuje na střední a menší firmy, které z regionu neodejdou. Všechny tři dohodnutí investoři začnou stavět na jaře 2015. Složili třetinovou zálohu, pozemky získají po kolaudaci. 

S městem podepsala smlouvu německá firma Berger Beton z Chýní u Prahy, která vybuduje příští rok na ploše 1,7 hektaru moderní výrobnu betonových směsí. V zóně vznikne i ekologický provoz Klatovské prádelny a z nedalekých Příchovic se tam přesune výroba svařovaných a strojních dílů české firmy Enix Metal. Loni v září podepsaly Klatovy smlouvu s firmou CNC Working ze sousedních Bolešin. „Minulý měsíc zkolaudovala novou výrobní halu a od nového roku tam rozjede výrobu,“ uvedl Salvetr. 

Ani v době krize, kdy zájem investorů ustal, město nesnížilo cenu 320 Kč/m2 za plně zasíťovaný pozemek. Cena odpovídá pouze vybudovaným sítím, nákup pozemku investoři nehradí, řekl Salvetr. V třetině průmyslové zóny blíže k městu působí nebo brzy začne 12 firem. Jde například o velkoobchod s nápoji, autodopravu, pneuservis, ale také výrobce elektroinstalace Elektro Kt Group.

Další článek: Architekti i inženýři kritizují zadávání zakázek jen podle ceny