Koboty UR5 zajišťují manipulaci s výrobky pro Schneider Electric
Kolaborativní roboty značky Universal Robots převzaly v bulharském závodě společnosti Schneider Electric nudnou a neustále se opakující práci od zaměstnanců, kteří se tak mohou věnovat jiným úkolům.
Inzerce
Schneider Electric je globální společnost poskytující energetická a automatizační digitální produkty pro domácnosti i firmy. Přináší řešení pro vyšší efektivitu a udržitelnost v oblastech jako je správa budov, datová centra, infrastruktura a průmysl. Optimálních výsledků dosahuje kombinací dodávek energetických technologií, automatizačních procesů, odpovídajícího softwaru a služeb. Závod Schneider Electric Bulgaria se zaměřuje především na výrobu malých jističů pro průmyslové a domácí instalace. V tomto typu výroby vzniká velké množství operací typu pick & place, které se vedení závodu rozhodlo řešit pomocí kolaborativních robotů.
Automatizovaná manipulace je rychlejší
Firma si vybrala koboty UR5, jejichž označení odkazuje k výrobci Universal Robots, kde číslo 5 vyjadřuje možné zatížení robotického ramene až do 5 kg. Konkrétní využití tyto koboty nalezly v automatizaci procesů ukládání jističů do přepravek a posléze jejich vyjímání na jiném pracovišti. Vedle již zmíněných výhod se tím tyto operace výrazně zrychlily. Návratnost investice do UR5 se odhaduje přibližně na 24 měsíců. Závod Schneider Electrics v Bulharsku ve městě Plovdiv zaměstnává více než 500 lidí – zejména operátory a pracovníky v administrativě. Výzvou pro další rozvoj podniku se stala potřeba efektivnější výroby a automatizace opakujících se úkolů. „Koboty používáme k provádění neergonomických, opakujících se a nudných každodenních činností. To umožňuje operátorům soustředit se více na kvalitu výrobků a výkonnost,“ říká Antoniy Petrov, inženýr automatizace společnosti Schneider Electric. Kromě úspory času i lidské síly je smyslem projektu také hledání a ověření nových, moderních a přínosných řešení pro ostatní závody koncernu. „Jelikož je náš závod dáván za vzor jako nejmodernější inteligentní továrna pro 14 zemí v jihovýchodní Evropě, rozhodli jsme se pořídit inovativní a spolehlivé řešení,“ říká Petrov.
Inteligentní řešení manipulace
Koboty UR5 jsou naprogramovány tak, aby výrobky z výrobní linky přemisťovaly do přepravek. Ve chvíli, kdy je přepravka naplněna, robot sám připraví prázdnou přepravku, do níž začne ukládat výrobky. Jakmile je na vozíku deset plných přepravek, kobot upozorní operátora, který vozík vyveze. „Kolaborativní roboty UR jsou připojeny k systému výrobní linky a reagují na procesy, například na nouzové zastavení. Kolaborativní robot pracuje zcela samostatně, obsluha je nutná pouze pro výměnu a přistavení vozíků na určené místo,“ vysvětluje Petrov. Obdobně probíhá na jiném místě opačný proces, který je prováděn výhradně UR5 a je také velmi jednoduchý a dobře automatizovaný. Zde je třeba jističe z přepravky skládat na pás jiné výrobní linky. Jako vstup má Schneider vozík, na kterém je celkem 10 přepravek. Kobot je schopen pomocí senzoru detekovat horní přepravku a díky uchopovači Robotiq Dual Gripper může přemístit až 16 jističů najednou.
Zaměstnanci s koboty UR pracují rádi
„Popsaný proces byl od samého začátku navržen pro koboty Universal Robots. Kromě toho uživatelé považují UR5 za velice užitečné pomocníky a rádi s nimi pracují,“ uvádí automatizační technik Schneider Electrics. Pro zmíněné operace dostačují ve firmě Schneider zatím 2 koboty. „UR jsme zvolili kvůli velice konkurenceschopné ceně, snadné instalaci, variabilitě, spolehlivé technické podpoře, snadnému programování a použití,“ říká Petrov. „K robotické automatizaci musí být přistupováno s vizí, že zcela převezme část operací na pracovišti. Společnosti to umožní mít více času na rozvoj zaměstnanců, a zároveň zvýšit výkonnost jejích procesů.“
Koboty UR5 byly společnosti Schneider dodány místním distributorem Universal Robots Soltec. „UR je inovativní technologie s velice jednoduchým a snadno použitelným uživatelským rozhraním. Zákazníci používají koboty pro širokou škálu činností, protože snadno a rychle pomohou s optimalizací výrobního procesu,“ konstatuje vedoucí projektu ve společnosti Soltec Jean Philippon.
Další článek: Aktualizace termínů vydání tištěného časopisu STROJIRENSTVI.CZ