Laserové svářečky FANUCI: jiná dimenze svařování
Svařovat rychle, přesně, maximálně úsporně, a to i absolutně nesourodé materiály. Přijde vám to jako sci-fi? S laserovými svářečkami FANUCI zažijete věci dosud nevídané a je úplně jedno, zda svařujete v garáži či velké firmě.
Inzerce
Společnost FANUCI působí ve více než třiceti zemích. Všechny hlavní komponenty, jako laserový zdroj, laserovou hlavu, či operační systém, si vyvíjí a patentuje sama. Její hlavní sídlo najdeme v Polsku, ve městě Gdaňsk, odkud proudí zařízení pro laserové svařování do celého světa. Českou republiku a Slovensko má pak díky výhradnímu zastoupení na starost opavská firma TigTech, která však není jen pouhým prodejcem, ale zákazníkům nabízí poradenství, zaškolení, rychlý servis, a především pak vlastní bohaté zkušenosti s produkty od FANUCI. O tom, jak se ze spokojeného zákazníka stane výhradní zástupce pro náš trh, o výhodách laserového svařování i samotných produktech FANUCI, jsme si povídali s jedním z jednatelů firmy TigTech Markem Čechem, a také s Jiřím Rakem, který má pod palcem vlastní prodej.
Jiří Rak
Dříve než se začneme podrobněji věnovat značce FANUCI, prozraďte nám něco o zastupující firmě TigTech.
Marek Čech: Naše společnost působí na trhu od roku 2011 a od samého začátku se specializuje na svařování hliníku a hliníkových slitin, což pro nás bylo i jakýmsi odrazovým můstkem k dalšímu rozvoji. Když s kolegou Davidem Müllerem vzpomeneme na naše začátky, říkáme si, jak jsme byli odvážní nebo možná nerozvážní, neboť jsme se vrhli do byznysu bez větších obchodních dovedností a provozních zkušeností. A to navíc v době po krizi, která se na tehdejším trhu dost podepsala. Nicméně se prokázalo, že štěstí skutečně přeje odvážným. Podařilo se nám navázat na kontakty z dřívějších pracovišť, a především vykrýt poptávku po svařování hliníku, jemuž se tehdy věnovalo jen málo firem. Během dvou let jsme dokázali rozšířit pracovní tým a pořídit si i vlastní výrobní halu. Naše dnešní výrobní plocha představuje 2 300 m2. Služby jsme postupně doplnili o zakázkové kovoobrábění, konstrukci, výrobu i montáž jednoúčelových strojů. V současnosti poskytujeme komplexní služby od konstrukce až po vlastní spuštění technologií. Dodáváme velmi pěkné technologické celky do oblastí automotive, dopravního i kosmického průmyslu a samozřejmě pro široké spektrum dalších průmyslových oborů. Jednoduše řečeno, naše produkty najdete po celém světě, a to od vody, přes pevninu, až do vzdušných a vesmírných sfér.
Můžete uvést některé z projektů, které patří do hvězdného týmu ve vašem portfoliu?
Marek Čech: Tak to je vcelku složitý úkol, protože každý náš projekt považujeme za jedinečný. Zajímavé jsou pro nás aplikace v železniční přepravě, energetice i farmacii, nečekaně významné odběratele máme v oblasti tzv. farm fishing. Do Norska dodáváme zařízení pro velké rybářské lodě. Atraktivní jsou určitě i dodávky pro vesmírné vozítko určené k průzkumu Marsu. Velice náročná, ale o to přínosnější, je spolupráce se světově známou a oblíbenou firmou Lego. Pro jejich modely v nadživotní velikosti dodáváme nerezové vnitřní konstrukce. Ty jsou tvarově složité a zároveň náročné na přesnost. Zde se právě ukazuje výhoda laserového svařování, které je velmi přesné a nedeformuje materiál. I díky této technologii dokážeme dodržet vysoký standard, na kterém si Lego zakládá.
Zmínil jste již laserové svařování, tedy téma, kvůli kterému jsme se dnes setkali. Představte nám laserové svářečky FANUCI.
Jiří Rak: FANUCI je vysoce inovativní společnost, jež se zaměřuje na technologická řešení laserového svařování a čištění kovů. Je to firma s celosvětovým záběrem, majoritní část výroby je situována v Evropě a dále pak v Asii a USA. FANUCI se tedy nachází ve třech strategických regionech a stále se rozvíjí díky dlouholetým zkušenostem v oblasti výroby a vlastního vývoje vláknových laserů. Tato společnost vyvinula mnohá zlepšení v odvětví laserového svařování, je držitelkou více než 20 patentů a neustále pracuje na zlepšování svých výrobků. Jako firma TigTech máme s laserovými technologiemi FANUCI vlastní zkušenost. Maximálně je využíváme v naší výrobě a jsme s nimi skutečně nadmíru spokojeni. Vzpomínám si na moment překvapení, když jsme u nás zprovoznili první laserovou svářečku a viděli, že o ní platí vše, co se původně zdálo jako marketingové přehánění. Rychlost, přesnost a kvalita revolučně překonávají standardní technologie, což nás přimělo k nákupu dalších produktů FANUCI.
Proč vůbec laserové svařování? Co vás přimělo hledat v této oblasti?
Marek Čech: Asi jako všichni majitelé firem jsme i my hledali především úspory, a ty vám laserové svařování jednoznačně přinese. Museli jsme hledat mezi čínskými výrobci, protože jinde bohužel nebylo kde brát. Vše se rodí na čínském trhu. Riskli jsme to a pořídili si první svářečku, o které jsme nevěděli zhola nic. V aplikacích svařování u nás laser neměl žádnou historii. Hledali jsme na internetu, jak s touto technologií vůbec pracovat a samozřejmě jsme si mnohokrát prošli cestu pokus-omyl. Jakmile jsme se však naučili vše správně používat, ocitli jsme se opravdu v nové dimenzi. Ten posun ve výrobě byl neskutečný. Svařovali jsme 15× rychleji. Zjistili jsme, že potřebujeme jen jeden plyn místo dosavadních pěti. Všichni v oboru navíc vědí, že kvalitní svářeči jsou vzácností, kterou zaměstnavatelé těžko shání. S laserovou svářečkou FANUCI však může svařovat, samozřejmě po relativně krátkém zaučení, téměř kdokoliv. Obsluha tohoto zařízení je velmi intuitivní a snadná a integrace do výroby okamžitá. Skutečnost, že se majoritní výroba situovala do Polska, je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Vše je téměř na dosah ruky: servis, náhradní díly, poradenství. Zájemci o tuto technologii mají nyní díky nám kontakt přímo v České republice.
Uvádíte rychlost a úspory. Praví se však: do třetice všeho dobrého. Jakou třetí výhodu spatřujete v laserovém svařování?
Jiří Rak: Těch pozitiv je samozřejmě mnoho, ale dobrá. Jako třetí hlavní přínos bych uvedl, že díky menšímu množství vnášeného tepla laserové svařování minimalizuje deformaci svařovaných materiálů. To ocení především firmy svařující tenkostěnné plechy a konstrukce.
Vaše společnost TigTech se stala i výhradním zástupcem značky FANUCI pro ČR a Slovensko. Jak k této spolupráci došlo?
Jiří Rak: Stručně a jasně to lze shrnout tak, že napřed jsme si našli my je, a pak si oni našli nás. Zástupci FANUCI viděli, jakých výkonů jsme schopni díky laserovým svářečkám dosáhnout, na jak technologicky složitých celcích pracujeme, a pro jak náročné klienty. Navíc jsme je vcelku čile zásobovali různými postřehy a náměty, kterými se dále zabývali. Z jejich pohledu jsme byli ideálním partnerem, jemuž by s klidem a důvěrou svěřili vlastní prodej. Slovo dalo slovo a podepsali jsme smlouvu o výhradním zastoupení. A nutno říct, že i z našeho pohledu se jedná o ideální spojení. Za produkty FANUCI si pevně stojíme. Zákazníkům můžeme vše předvést u nás ve výrobě, nabídneme zaškolení, spuštění, poradenství, servis i sklad náhradních dílů. Víme, co prodáváme a neostýcháme se to předvést.
Laserové svařování s FANUCI zní trošku jako sen. Nebojíte se, že se prodejem těchto svářeček připravíte o zakázky?
Marek Čech: Máte pravdu. Může se zdát, že jdeme sami proti sobě. Víme ale, že nemůžeme být všude a že nikdy nebudeme schopni pokrýt všechny poptávky a svařit všechny kovy světa. Stojíme nohama pevně na zemi. Technologie laserového svařování je natolik pokroková a dynamická, že v celé řadě případů postupně rozhodně nahradí konvenční způsob svařování. Odborná veřejnost ji začne aktivně řešit a časem samozřejmě i nabízet. My jsme však první a jediní, kdo tyto patentované, vysoce kvalitní a certifikované produkty na českém a slovenském trhu dodává. Máme velký náskok díky vlastním zkušenostem. Nikdy nebudeme pro naše zákazníky pouhými překupníky. Budeme rovnocennými partnery, kteří rádi poradí, jak dostat z nově pořízené technologie maximum.
Laserové svářečky FANUCI představíte na MSV v Brně. Můžete pro ty, kteří se do Brna nedostanou, nabídnout stručný produktový přehled?
Jiří Rak: Takto v kostce to bude složité. Určitě bude mnohem lepší, pokud si všichni, které tato technologie zaujala, udělají čas a do Brna přijedou. Budeme totiž jediní, kteří ji reálně představí na konkrétních případech. Vraťme se ale k jednotlivým řadám. V současnosti již nabízíme čtvrtou generaci laserových svářeček FANUCI. Vlajkovou lodí je ruční laserová svářečka FANUCI 4.0 PRO. Vyrábí se ve výkonech od 1000 W do 3000 W. Tisícovka je pro tenké plechy, řekněme do 2 mm, 1500 W doporučujeme těm, kteří již svařují trojku, 2000 W zvládne materiály tloušťky 4–5 mm a výkon 3000 W už si poradí i s 8mm plechem. Novinkou čtvrté generace je možnost pořídit si svářečku rovnou se dvěma různými laserovými hlavami. Hlava 4 v 1 umožňuje svařování, řezání, čištění svaru a dálkové čištění. Dodává se v kombinaci s podavačem jednoho drátu do šířky 1,6 mm. Druhou opcí, kterou si k této svářečce můžete zvolit, je laserová hlava 2W. Ta se dodává se svařovacím strojem v kombinaci s podavačem dvou drátů. Svařování tak zajišťují dva dráty o průměru 0,8–1,6 mm, výsledkem jsou robustní svary a možnost vyplnění větších mezer mezi svařovanými materiály. Tato hlava umožnuje i kmitání ve vertikálním směru a vytváření různých trajektorií. Opakované přejíždění paprsku po svařenci potom zajistí kvalitnější průvar materiálu a rozlití přídavného drátu.
Jaká je vaše zkušenost s poruchovostí a nákladností případných oprav?
Jiří Rak: To je určitě dobré zmínit. Jediný spotřební materiál je tzv. ochranné sklíčko čočky, jež chrání celou sestavu uvnitř. Z naší zkušenosti víme, že tato čočka vydrží tři týdny až měsíc a půl, což se odvíjí od intenzity svařování a samozřejmě i čistoty prostředí. Toto sklíčko stojí kolem 10 eur, takže se nejedná o přemrštěné náklady. Navíc tato sklíčka dodáváme společně se svářečkou v počtu deseti kusů, takže zákazník má zásobu minimálně na půl roku. Pro případ vážnějšího poškození, například po pádu, udržujeme sklad náhradních dílů. Servis zajišťují naši zkušení pracovníci. Nelze jednoduše říci cenu, ale rozhodně není naší strategií vydělávat na opravách. My naopak chceme maximum spokojených zákazníků, kterým svářečky FANUCI generují profit.
Cenu nového zařízení ale říci lze. Kolik stojí svářečky FANUCI?
Jiří Rak: Pořizovací náklady profesionálních průmyslových svářeček se pohybují od 490 000 Kč výše v závislosti na výkonu. V této ceně je obsaženo veškeré příslušenství včetně podavače, kladek a bowdenů pro podávání ocelových i hliníkových drátů všech průměrů. Zákazník od nás dostane plně připravený stroj, ke kterému si pouze připojí láhev s ochranným plynem, vloží drát do podavače a může začít bez obav svařovat. Při předání zaškolíme obsluhu a poskytneme rady v začátcích svařování.
Další článek: R-EMENDO: Tiché a flexibilní nástroje pro opracování povrchů