Majitel firmy GUMEX považuje udržitelnost za klíč k modernímu podnikání

gumex-4

GUMEX, spol. s r.o.
— vydáno 3. prosince 2024

Udržitelnost se v posledních letech stává hlavním společenským tématem, které stále více ovlivňuje obchodní a komunikační strategie firem a institucí. Podle letošní studie Sustainable Supply Chain společnosti Deloitte se udržitelností zabývá 71 % firem ve Střední Evropě, přičemž téměř 80 % hlásí zvýšenou poptávku po udržitelných řešení. Polovina podniků dále aktivně reaguje na tyto preference. I když firmy přistupují k udržitelnosti různými způsoby, všechny se snaží propojit ekonomické cíle s ekologickými a zavádějí úsporná opatření, která nejen šetří zdroje, ale také přispívají k ochraně životního prostředí.

Inzerce

„Často bereme mnohé věci jako samozřejmost a nevnímáme, co vše se skrývá za konečným výrobkem nebo službou. Naše firma si však plně uvědomuje důležitost péče o pracovní a životní prostředí a snaží se být v této oblasti na špičce,“ uvádí Libor Sedláček, spolumajitel přední české společnosti GUMEX, která se zabývá výrobou produktů z pryže a plastů. Jako jeden z prvních kroků k větší udržitelnosti firma zvolila výměnu tradičních zářivek za moderní energeticky úsporné LED panely. „Vyměnili jsme svítidla ve skladech, v administrativních prostorách i v exteriéru. V méně frekventovaných společných prostorách jsme nainstalovali pohyblivá čidla, takže svítíme pouze tehdy, když je to skutečně nutné. Díky tomu jsme snížili naši energetickou spotřebu na polovinu,“ dodává Sedláček.

Foto: GUMEX

Dalším krokem k úsporám a zvýšení udržitelnosti bylo investování do fotovoltaické elektrárny (FVE). „Rostoucí ceny energií ovlivnit nemůžeme, ale můžeme si zajistit vlastní zdroj elektřiny. Instalovali jsme 324 panelů s celkovém výkonem 129,92 kWp pro vnitřní spotřebu a ohřev teplé užitkové vody,“ vysvětluje Sedláček. Díky tomu firma ušetří přibližně 25–30 % elektrické energie ze sítě a přebytečnou energii z FVE ukládá do baterií pro případ výpadku. Firma také rozšířila bateriové pole, jehož celková kapacita nyní činí 122 kW.

Zlepšení pracovního prostředí

Stále více zaměstnavatelů si uvědomuje, jak zásadní je pracovní prostředí pro zdraví a celkovou spokojenost a produktivitu svých zaměstnanců. V průmyslových provozech hraje kvalitní pracovní prostředí klíčovou roli také v oblasti bezpečnosti. Existuje několik efektivních způsobů, jak toto prostředí zlepšit a vytvořit tak příznivé podmínky pro práci.

Společnost GUMEX používá a zákazníkům nabízí například protiprůvanové PVC závěsy, které se ideálně hodí do hal, kde je třeba rozdělit prostor s různým výrobním zaměřením. Tyto závěsy pomáhají minimalizovat průvan a zajišťují příjemný tepelný komfort pro zaměstnance, čímž také přispívají k úsporám na vytápění nebo chlazení.

Nadměrný hluk je dalším faktorem, který ohrožuje zdraví na pracovišti. Ten lze efektivně snížit pomocí speciálních protihlukových izolací. „Pokud zákazník čelí problémům s hlukem nebo zvukovou izolací, je důležité určit frekvenční rozsah, který je třeba tlumit. Na základě toho pak

vybereme vhodnou protihlukovou desku, která odpovídá specifickému typu zvuků a přizpůsobíme ji na míru,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti GUMEX.

Dalším způsobem, jak zlepšit pracovní prostředí, jsou protiúnavové rohože a speciální podlahoviny, které ulevují nohám a bederní páteři při dlouhém stání. „Při výběru rohože je důležité zohlednit podmínky, jako je vlhkost nebo přítomnost chemikálií a olejů. Na základě těchto faktorů lze zvolit optimální rohož. Některé typy navíc můžeme upravit na míru dle potřeb zákazníků,“ doplňuje Všetula.

Druhá šance pro obaly

Každý Evropan ročně vyprodukuje téměř 190 kg obalového odpadu. Tuto problematiku, tedy rostoucí objem odpadu, řeší i Evropský parlament. Na jaře letošního roku přijal nová opatření ke zvýšení udržitelnosti obalů a snížení množství obalového odpadu v EU, s cílem snížit objem odpadu o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a o 15 % do roku 2040.

O tom, že i malé kroky mohou mít velký dopad na životní prostředí, hovoří Sedláček: „Recyklace a opětovné použití materiálů snižuje potřebu nových surovin. Věříme, že znovuvyužitelné obaly, které používáme pro zboží objednané on-line, mají svůj smysl, i když je pro nás jejich balení časově náročnější.“

V již jednou použitých papírových krabicích putuje k zákazníkům zhruba 22 % zásilek GUMEXU, které zákazníci objednají přes e-shop. Firma přitom používá pouze vlastní krabice, které splňují všechny kvalitativní nároky na přepravu. „Díky naší spolupráci neskončí jednou použité kartonové obaly ve sběru, ve spalovně nebo na skládce. A krásné na tom je, že hlavní motivací zákazníků určitě není cena, protože krabice jsou se symbolickou slevou 10 %, ale snaha chovat se šetrně,“ zakončuje Sedláček.

Další článek: Mazak předvedl inovace z britského Worcesteru