Mileniálové si s informačními technologiemi příliš nerozumí, ukázal průzkum
Jako mileniál je označován člověk, který se narodil během posledních dvaceti let dvacátého století. Dnes je tedy těmto lidem mezi dvaceti až čtyřiceti roky a podle aktuálního zjištění společnosti Specops Software má tato generace velké rezervy ve znalostech informačních technologií.
Inzerce
Firma vyzpovídala 2 445 „mileniálů“, kteří se prohlašují za pravidelné uživatele počítačů. Tento průzkum je namístě, vzhledem k tomu, že právě tito lidé tvoří většinu pracovních sil, jež v době koronavirové krize začaly v masivním měřítku pracovat ze svých domovů. Zatímco na řádných pracovištích se o jejich bezpečnost starají specialisté na IT, v domácím prostředí představuje právě uživatel nejslabší složku zabezpečení.
Zjištění průzkumu však nejsou vůbec pozitivní. Převážná většina účastníků totiž tápe ve zcela základních otázkách, ostatně posuďte sami:
- 89 % neví, jak zapnout firewall,
- 82 % neví, co to je firewall,
- 92 % netuší, jak používat zabezpečenou komunikaci přes VPN,
- 70 % neví, co znamená „spam“,
- 76 % neví, jak definovat „malware“,
- 67 % netuší, co je „phishing“,
- 23 % neví, jak spustit antivirovou kontrolu,
- 34 % neví, jak by měli vymazat historii vyhledávání,
- 65 % nechápe, k čemu slouží cookies.
V souvislosti s výše uvedeným snad ani příliš nepřekvapí, že 67 % z respondentů průzkumu uvedlo, že byli dříve hacknuti (a další 4 % si tím není jistých). O to znepokojivější je, že 61 % dotázaných neví, co by měli dělat, pokud se obětí hackerů stanou a rozum zůstává stát nad finálním zjištěním, že 73 % z těch, kdo zaznamenali dřívější útok hackera, nepřijalo a ani neplánuje přijmout opatření, kterými by dalšímu útoku předešli.
Průzkum byl prováděn britskou společností mezi anglicky mluvícími uživateli počítačů, statistické zjištění z české populace by se tedy pravděpodobně lišilo. Otázkou je, jak.
Další článek: MSV 2021 – termín konání Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně