Misan představí silné portfolio technologií pro zpracování kovů

obr-01-misan (1)

Misan s.r.o.
— vydáno 7. října 2024

Firma Misan je i letos pevnou součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí zde jednak standardní stroje, ale také víceosé a víceúčelové stroje pro náročné úlohy. Pestrá expozice v pavilonu P, stánek číslo 062, nabídne vedle třískového obrábění i řadu řešení pro automatizaci, ale také broušení a 3D tisk z kovových materiálů.

Inzerce

Díky spolupráci s řadou technologických firem, bude Misan přítomen ještě na mnoha dalších místech brněnského výstaviště. Ve sdílené tzv. Technologické expozici v pavilonu P bude s partnery prezentovat zákaznické řešení automatizovaného pracoviště s pětiosým obráběcím centrem Okuma. Na stánku Emuge-Franken/Westcam bude k vidění kompaktní a cenově dostupné vysokorychlostní víceúčelové centrum Brother, což je jedna ze značek, kterou v ČR Misan zastupuje. Jako průkopník kovového 3D tisku nebude Misan chybět ani v pavilónu A1 v sekci aditivních technologií a na související konferenci Fórum aditivní výroby. Veletrhu se letos opět oficiálně účastní japonské firmy prostřednictví neziskové agentury JETRO, s níž spolupracuje i Misan, jakožto dodavatel japonských strojů na český trh.

Nejsložitější provedení stroje řady OKUMA LB

Japonská firma OKUMA patří mezi tři největší výrobce obráběcích strojů na světě. Stroje této značky jsou vyhlášené především stabilní dlouhodobou vysokou produktivitou a přesností.

Řada soustruhů a soustružnických center LB je charakterizována vždy jednou revolverovou hlavou. Jedná se tedy o univerzální stroje, které se těší oblibě díky své vysoké užitné hodnotě po celém světě. Počet instalovaných kusů přesahující 18 000 od uvedení této řady v roce 2007 mluví za vše. Výrobce se od počátku u těchto strojů zaměřil především na vysokou přesnost v kombinaci s velkou tuhostí a současně hospodárností provozu. Teplotní stabilita stroje je vyjádřena maximální odchylkou obráběného průměru do 5 mikrometrů při změně okolní teploty o 8°C. Nový řídicí systém a související pohony stroje přináší inovace v několika oblastech: zvýšení výpočetního výkonu, důraz na virtuální simulace (digitální dvojče stroje), kybernetická bezpečnost a vylepšená ergonomie. Prezentovaný typ LB3000EXIII MYW800 představuje nejsložitější provedení stroje řady LB, tj. s poháněnými nástroji, řízenou osou Y a protivřetenem namísto koníka.

Součástí této ukázky bude i automatizace provozu ve formě standardizované robotické buňky Halter Turnstacker 35 pro nakládaní a vykládání rotačních dílců. Zásobník této buňky je ve formě dvoupaletového výměníku a jeho kapacita je výrazně zvýšena možností stohování dílců na sobě v několika komíncích. Určujícím kapacitním parametrem tak je výška polotovaru. Manipulaci s dílci zabezpečuje šestiosý průmyslový robot s nosností 35 kg.

Foto: Misan

Nejmenší z řady strojů OKUMA Multus

Multus B200IIW je nejmenší představitel víceúčelových soustružnických center řady Multus vhodný typicky pro drobné složitě tvarované dílce s větším podílem vrtacích a frézovacích operací včetně šikmých nebo obecných ploch. Důvodů pro volbu stroje Multus oproti soustružnickému stroji s revolverovou hlavou (či hlavami) může být více – například jeho kapacita zásobníku nástrojů, kterou lze volit v rozmezí od 20 do 60 pozic, u větších strojů až do 120 pozic. Konkrétní vystavený stroj Multus B200IIW bude vybaven protivřetenem pro dokončení složitých dílců na jedno založení polotovaru do stroje. Upínací rozhraní nástrojového vřetene je typu HSK-A63 poskytující dostatečnou tuhost i flexibilitu z hlediska aplikovatelných nástrojových sestav.

Žádná časová ztráta, to je BROTHER

Pro obrobení drobných prizmatických dílců vyráběných ve středně velkých sériích doporučuje Misan vždy zvážit nasazení obráběcích strojů Brother. Jedná se o pracanty vyvinuté s cílem minimalizovat veškeré vedlejší časy, kteří se navíc odvděčí mimořádnou spolehlivostí, malým odběrem elektrické energie i stlačeného vzduchu, a to vše na až nečekaně malé zastavěné ploše. Svojí koncepcí jsou také velmi vhodné pro zástavbu do výrobních linek. Technicky je lze charakterizovat frézovacím vřetenem s upínacím rozhraním typu BT30 (často v provedení Big Plus označovaném BBT30). Původně se sortiment strojů Brother omezoval na svislá tříosá (případně čtyřosá) obráběcí centra s křížovým stolem. V posledním desetiletí ovšem výrobce své portfolio výrazně rozšířil, a tak lze dnes využívat i stroje dvoupaletové, víceúčelové soustružnicko-frézovací, pětiosé nebo stroje s vodorovnou osou vřetena. Expozice na MSV představí právě tyto sofistikovanější stroje včetně doplňkové automatizace.

Foto: Misan

Efektivní obrábění složitých dílců

Pětiosé svislé obráběcí centrum BROTHER U500Xd1-5AX (souvisle řízených pět os) vyvinuté zejména pro potřeby transformace automobilového průmyslu. V důsledku bezprecedentních změn v konstrukci osobních automobilů výrazně vzrostl podíl součástí ze slitin neželezných kovů. Současně se i zvyšuje jejich tvarová složitost. Přichází také zcela nové dílce související výhradně s novými pohony, ať už se jedná o řešení hybridní, nebo zcela alternativní oproti tradičním spalovacím motorům. Náběh výroby vozidel této nové generace je v různých místech světa rozdílný, nikde se však nejednalo o změnu skokovou. To přináší příležitosti pro stroje jako je Brother U500Xd1, který je schopen efektivně obrobit složité dílce, ale neklade si za cíl soupeřit s jednoúčelovými stroji pro (mnoha)miliónové roční série. Technologická ukázka představí obrábění rozměrově menšího dílce na vícečetném upínači s využitím moderních strategií frézování s podporou CAM. Prezentováno bude také vysokorychlostní závitování – jedna z domén strojů Brother.

OKAMOTO pro vyjímečnou jakost povrchu

Novinka VRG6DX v sortimentu největšího japonského výrobce strojů OKAMOTO pro dokončovací operace je zacílena na produktivní broušení čel rotačních dílců. Jedná se o zajímavou alternativu k obvyklým metodám ať už na klasických rovinných bruskách s podélným posuvem stolu nebo na rovinných bruskách s rotujícím stolem. U strojů řady VRG je brousicí kotouč nahrazen soustavou brousicích kamenů, které brousí svým čelem dílce umístěné na rotujícím magnetickém upínači. Vysoká produktivita je dána jednak velkou zatížitelností brousicího vřetene (díky dominantní axiální složce zatížení směřující do osy vřetene) a také minimálními lineárními pohyby při broušení. Prakticky se vystačí jen s vertikálním přísuvem do řezu. Ostatně koncepce svislého brousicího vřeteníku je u nás dlouhodobě známa díky strojům řady BPV, které jsou stále ve výrobě hojně využívány i repasovány.

Foto: Misan

Kovový 3D tisk pro opakovatelnou kvalitu

3D tisk není všespásný. Je to jen jiná technologie, které má svá pravidla, své možnosti a svá omezení, která definují její využití. Optimální situace zpravidla nastává, pokud je možné stávající výrobek překonstruovat anebo se jedná o vývoj zcela nového dílce.

Stroj M2 je již dlouho vlajkovou lodí firmy Concept Laser. S největší paletou materiálů je jejich nejuniverzálnějším strojem. Využívá se především pro leteckou a medicínskou výrobu, ale také pro výrobu vložek vstřikovacích forem s konformním chlazením a jiné aplikace. Důležitým pojmem poslední doby v oblasti aditivní výroby je zejména opakovatelnost. Té je podřízen vývoj nových strojů z portfolia COLIBRIUM ADDITIVE (spadající pod GE Aerospace). Samotný stroj M2 je dodáván již ve své páté generaci.

 

Další článek: Yamazaki Mazak na MSV 2024 představí evropskou produkci