MSV 2017: Přehlídka strojírenských novinek i tradiční konference o 3D tisku

Redakce Redakce
— vydáno 25. října 2017

Ačkoliv je 2017 ročník, ve kterém Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně konkuruje německé EMO, pořadatelé největšího setkání strojařů v Česku očekávají velmi silný ročník.

Inzerce

Už téměř půl roku před zahájením 59. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně byly vyprodány všechny nejžádanější plochy. Očekává se účast přibližně šestnácti set vystavujících firem, přičemž zhruba polovina vystavovatelů přijede ze zahraničí. Největší zájem o účast mají dodavatelé obráběcích a tvářecích strojů, strojírenských materiálů a komponentů, stejně jako dodavatelé technologií pro zpracování plastu.

Nejvíce zahraničních přihlášek letos přišlo z Německa a je zajímavé, že téměř pětina německých vystavovatelů se brněnského veletrhu zúčastní vůbec poprvé. Velmi početně bude zastoupena Indie, která se stala oficiální partnerskou zemí MSV 2017. Její prezentace má být obdobně velkolepá jako vloni ta čínská. Centrální expozice Indie obsadí téměř celý pavilon A1 a předběžně se očekává účast 150 indických firem.

V rámci doprovodného programu pořádá Svaz průmyslu a dopravy ČR v úterý 10. října Česko-indické podnikatelské fórum, na které navážou dvoustranná B2B setkání. Agentura CzechTrade ve středu 11. října představí Český podnikatelský inkubátor v indickém Bengalúru a možnosti zapojení pro české firmy. Ohlášeny jsou ještě další oficiální expozice, a to z Číny, Slovenska, Francie, Itálie, Rakouska, Koreje, Thajska, Polska a čtyř německých spolkových zemí.

Pět stovek dodavatelů strojů a nástrojů

Až třetina účastníků se představí v rámci oboru obráběcí a tvářecí stroje, nástroje, nářadí, svařování a povrchové úpravy. Tradiční velké vystavovatele obráběcích strojů návštěvníci najdou na obvyklých místech, jde o lídry oboru jako Tajmac-ZPS, Kovosvit MAS, Yamazaki Mazak, Misan, TOS-Kuřim, Alfleth, Strojírna Tyc a další. Nástroje pro obrábění představí firmy jako Gühring, Hoffmann, Schunk Intec nebo Neskan. V branži průmyslových pil nebudou chybět společnosti Pilous, Kaltenbach či Pegas-Gonda.

Technologie pro tváření tradičně obsazují pavilon B. Oproti loňskému roku rozšířili plochu lídři oboru Trumpf a Bystronic. Italská firma Prima Power, která se doposud účastnila pouze v zastoupení, chystá vlastní expozici. Velkou plochu obsadí korejská firma Simpac, která přiveze tvářecí stroj. Další nové firmy se hlásí z Turecka a Polska a vracejí se také vystavovatelé, kteří se několik let neúčastnili.

Reprezentativní přehlídku nabídne také obor svařovací techniky s účastí firem jako Fronius, ABB, Cloos, Yaskawa či ARC-H, po třech letech se vrací firma Awac. Technologie pro povrchové úpravy představí přední firmy v oboru jako Surfin a Rösler Oberflächentechnik, z nových vystavovatelů se hlásí například společnosti Kulstof a maďarský CSC Jäklekémia Hungária.

Obor materiály a komponenty pro strojírenství je tradičně druhým největším a letos se zde hlásí i významní noví vystavovatelé, mj. firmy Aurubis Slovakia, Berardi Bullonerie, Clamason Slovakia, Euniké nebo Golpretech Czech Republic. Jde o společnosti z oblasti hutních materiálů a zpracování železa a neželezných kovů a výrobce či dodavatele ložisek, spojek, převodů a brzd. Po několika letech se na MSV vracejí také někteří dodavatelé spojovacích materiálů, v této branži se zřetelně rozšířila plocha a k významným vystavovatelům zde patří například Gesipa CZ. Opět budou přítomny také pravidelně se účastnící významné firmy na velkých plochách: ArcelorMittal Ostrava, Bibus, Italinox, ISD Dunaferr, Národní strojírenský klastr, Vítkovice Holding, ZKL a další.

Co do počtu přihlášek je třetím nejatraktivnějším oborem MSV 2017 zpracování plastů. V oboru plasty, pryže a kompozity se dlouhodobě zvyšuje zájem o účast stejně jako pronajatá výstavní plocha a přihlášeni již jsou všichni tradiční vystavovatelé, jmenovitě společnosti Arburg, Engel, Luger, Kuboušek, KUKA, Hasco, Mapro, BOCO nebo Stäubli. Desetina přihlášených bude vystavovat poprvé, vedle českých a slovenských firem jde o vystavovatele z Rakouska, Německa, Itálie a Turecka. Také obor chemie pro strojírenství letos očekává více vystavovatelů zejména v branži maziv a olejů. Tradičními účastníky zde jsou firmy jako Total, Sika nebo Fuchs Oil a některé další se na MSV po několika letech vracejí.

Automatizace a doprovodné veletrhy

Hlavním tématem MSV 2017 opět bude průřezový projekt Automatizace – prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky napříč všemi obory. Samotný obor elektronika, automatizace a měřicí technika pak zůstává jedním z nejsilněji obsazených a návštěvníci se opět mohou těšit na řadu zajímavých novinek mj. i z oblasti robotizace. Zájem vystavovatelů zde roste a vracejí se i firmy, které na MSV několik let nevystavovaly. Z tradičních účastníků nechybí firmy jako Olympus, Mitutoyo, Harting nebo Hexagon Metrology a noví vystavovatelé přijedou z České republiky a Itálie.

Nováčci se ovšem hlásí ve všech oborech, v hydraulice a pneumatice je to například španělský Compresores Josval a další firmy z Německa či Maďarska. Rostoucí zájem o obor je znát také z návratu firem, které na MSV již dlouho nevystavovaly. Na druhé straně zde nechybí ani společnost Pfeiffer Vacuum Austria, která nevynechala ani jediný z dosavadních ročníků a k přihlášeným lídrům oboru patří také firmy Pneumax a IMI International.

Souběžně s MSV 2017 proběhnou také dva specializované veletrhy. Již 8. mezinárodní veletrh Transport a Logistika představí novinky v oborech, které úzce souvisejí prakticky s každou průmyslovou výrobou. Po úspěšné premiéře v roce 2015 se na výstaviště vrátí Mezinárodní veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH.

Robotika a MSV Tour

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně nabídne bohatý doprovodný program, který sestává z několika desítek nezávislých událostí. Významným dílem k němu přispěje i letos vydavatel tohoto časopisu – hned v pondělí odbornou konferenci „Robot a člověk v jednom týmu“, která se zaměřuje na zájemce o využití cenově dostupných robotů ve výrobních, montážních a manipulačních operacích ve strojírenství. 

Své novinky zde představí společnosti Universal Robots, ABB, Mitsubishi Electric, Stäubli Systems a další. Pro její účastníky je navíc připravena komentovaná exkurze po nejzajímavějších exponátech z oblasti automatizace v rámci akce MSV Tour 2017.

3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti

Již počtvrté se ve druhý den veletrhu, tj. v úterý 10. října, koná konference „3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“, která se vloni s téměř pěti sty účastníky etablovala jako největší událost s tímto zaměřením v Evropě. V rámci nabitého celodenního programu nabídne 17 přednášek věnovaných praktickému využití technologií aditivní výroby při vývoji prototypů i v sériové výrobě.

Účastníci se dočkají české premiéry velmi očekávané technologie 3D tisku od společnosti HP a dalších zajímavých novinek – například stolní 3D tiskárny na kovové výrobky nebo robustních aplikací tzv. hybridní výroby, která v jednom stroji kombinuje práškový 3D tisk kovů s konvenčním obráběním.

Význam této konference jako zásadní oborové události potvrzuje i rostoucí zájem ze strany partnerských firem, mezi nimiž letos potkáme společnosti EOS, HP, Stratasys, SLM Solutions, Renishaw, MCAE Systems, DMG MORI, Misan, Trumpf, 3Dees Industries a řadu dalších. Účastny budou také české univerzity se svými centry 3D tisku – Fakulta strojní VUT v Brně, UPrint3D z Univerzity Palackého v Olomouci a Protolab z VŠB-TU Ostrava. Oficiální záštitu nad konferencí letos drží Svaz strojírenské technologie a Klastr aditivní výroby.

Prototyp multifunkčního obráběcího centra MCU450 z produkce Kovosvitu MAS ukazuje možnosti digitalizace výroby s řešením Sinumerik Intergate od Siemensu.

ABB předvede bezpečnostní systém SafeMove 2 umožňující spolupráci robota s člověkem a kombinovanou buňku s ukázkou dálkového laserového svařování.

Fronius spojil výhody své nejnovější platformy MIG/MAG svařovacích robotů s nejstabilnějším obloukem.

Modulový obráběcí systém FUJI DLFn od firmy NEWTECH řeší problém s nedostatkem pracovních sil a minimalizuje zastavěnou plochu ve výrobě.

Další článek: Hybridní výroba spojuje 3D tisk s přesným obráběním