Na co si dát pozor při používání volných 3D modelů
S rozvojem 3D tisku přichází nejen elegantní a cenově dostupná řešení mnoha dosavadních tvůrčích a technických obtíží, ale také řada otázek. Při sdílení modelů pro 3D tisk je nezbytné pamatovat na možnou odpovědnost za vady nebo škodu způsobenou vadným modelem. Při používání modelů pro 3D tisk je naopak nezbytné myslet na limity vyplývající z práv k digitálnímu obsahu a autorským dílům.
Inzerce
Jako autor díla (v tomto případě modelu pro 3D tisk) máte možnost určit si podmínky šíření a užívání vašeho díla. Základní právní rámec k tomu dává autorský zákon a občanský zákoník, a to zejména v části o oprávnění k výkonu práva duševního vlastnictví (licence) a v části o poskytování digitálního obsahu.
Z pohledu autora
Mezi základní volby autora náleží volba mezi úplatností a bezplatností poskytnutí jeho díla, mezi souhlasem k užívání díla také pro komerční účely a souhlasem k užívání díla pouze osobní potřebu a mezi výhradní a nevýhradní licencí. Mezi sekundární volby autora náleží zejména volba doby trvání licence a podmínek případného postoupení licence třetí osobě (podlicence).
V případně významnějších nebo hodnotnějších děl nebo v případě zvláštních přání autora lze doporučit, aby licenční podmínky byly definovány a sepsány ve spolupráci s advokátem se zkušenostmi s právem duševního vlastnictví. Odborník vám též doporučí případnou další ochranu, např. průmyslového vzoru. V případech, kdy hlavním zájmem autora je bezúplatné šíření jeho díla, lze odkázat také na některé z volně dostupných vzorových licenčních podmínek (viz například https://creativecommons.org). Zde je však nezbytné mít na paměti, že volně dostupné vzorové licenční podmínky nemusí být vždy zcela v souladu s právním řádem (ať již z důvodu novelizace práva v době od vzniku vzorových podmínek nebo obecně nižší kvality zpracování).
Z pohledu uživatele
Uživatel díla by se měl v první řadě seznámit s licenčními podmínkami stanovenými autorem. Obecná znalost práva duševního vlastnictví je též doporučeníhodná, neboť dovolí správný výklad licenčních podmínek. Pokud však budeme vycházet z předpokladu, že autor dal své dílo „volně k dispozici“, tj. užívání jeho díla je bezplatné, dílo lze užít také pro komerční účely a dílo je možné měnit nebo do něj jinak zasahovat, měli by si jeho uživatelé položit zejména následující otázky:
Definoval autor jakékoli vlastnosti díla? Poskytl autor jakékoli smluvní záruky za jakost díla? Garantuje autor, že jeho dílo neporušuje autorská práva třetích osob? Pokud odpověď na položené dotazy zní ne (a tomu tak velmi často bude), je uživatel až na výjimky sám odpovědný za užívání díla. Zejména komerční uživatelé volně dostupných modelů pro 3D tisk by si tak měli vždy provést vlastní právní a technickou analýzu modelu. Právní analýza by se měla zaměřit zejména na případná porušení práv duševního vlastnictví třetích osob (užití díla pro osobní potřebu nepředstavuje zásah do autorského práva, to však neplatí pro užití díla k hospodářskému prospěchu). Technická analýza modelu by se pak měla zaměřit na jeho vlastnosti a vhodnost k předpokládanému použití. Na případnou odpovědnost (tvrzeného) autora nebude povětšinou možné spoléhat.
Ve všech případech, kdy zejména komerční uživatelé hradí za model kupní cenu nebo cenu díla, a očekávají, že tento bude splňovat určité vlastnosti, doporučujeme sepsat společně s kvalifikovaným advokátem písemnou smlouvu, která jasně definuje práva obou stran, a to včetně odpovědnosti autora za vady modelu a za vady způsobené vadou modelu a pojištění odpovědnosti.
Autoři: Antonín Janák, David Fechtner
Další článek: Vhodně zvolený nástroj přímo ovlivňuje strategii obrábění