Na Mezinárodní vesmírné stanici budou provozovat 3D tiskárnu kovů
Možná vás překvapí, že 3D tiskárny se v kosmu používají už od roku 2014, kdy na ISS nainstalovali první jednoduchou 3D tiskárnu plastových dílů a dnes již provozují několik takových strojů. Používají se zejména na výrobu aktuálně potřebných náhradních dílů.
Inzerce
Zanedlouho na Mezinárodní vesmírné stanici nainstalují první stroj schopný tisknout výrobky z kovu, jako materiál poslouží drát z nerezové oceli. 3D tiskárna o vnějších rozměrech 80 × 70 × 40 cm má válcový tiskový objem o průměru 5 cm a výšce 9 cm, celé jeho vyplnění jí zabere asi 40 hodin. Využívat se bude pro výrobu namáhaných dílů, které vydrží víc než plastové. Zejména má jít o různé držáky nebo spojovací prvky.
Na vývoji zařízení spolupracovalo konsorcium partnerů na zadání Evropské vesmírné agentury. Ti se museli poprat s několika nesnadnými výzvami – jednak zmenšit celkové rozměry 3D tiskárny kovů zhruba do velikosti pračky, nebo zajistit, aby výrobní proces neohrožoval posádku vesmírné stanice (kovový materiál se taví při teplotě až 1200 °C). Metoda tavení kovového drátu pak byla zvolena proto, že na rozdíl od 3D tisku z práškových materiálů umožňuje tisknout kov i v prostředí bez působící gravitace.
Fotografie: Airbus/ESA
Další článek: Obrazem: Rekordní počet strojů v showroomu firmy Mazak