Největší komerční halu pro virtuální realitu najdete v Horních Počernicích

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 6. listopadu 2020

Výhodou opravdu velké haly pro práci s virtuální realitou je skutečnost, že se do ní vejde celá prodejna. Právě návrháři komerčních a kancelářských prostor jsou nejčastějšími zákazníky haly Virtuplex. Tato hala v Praze v Horních Počernicích je světově největší komerčně dostupný prostor pro virtuální realitu.

Inzerce

Tvorba návrhu ve virtuální realitě šetří čas i peníze

Procházet se svými partnery nově navrženou pobočkou a v reálném čase upravovat dispozici nábytku, barvy nebo použité materiály. Tento scénář popisuje jednu z běžných praxí použití virtuální reality ve Virtuplexu. Hala o rozloze 600 m2 totiž umožňuje přenést jakýkoliv 3D model do virtuální reality. Až pět osob najednou pak může spolu v reálném čase procházet návrhem a komunikovat vzájemně o případných změnách, které může Virtuplex operátor ihned do modelu zapracovat. Díky tomu zde firmy eliminují čas, který by byl potřebný k úpravám fyzického modelu či stavbě tzv. mokapů. „Máme zkušenost, že lidé po pár minutách díky možnosti pohybu ve virtuálním modelu zapomenou, že nejsou v reálném světě. Interagují a jednají tak, jako kdyby v nově postavené pobočce nebo budově už byli.” popisuje spoluzakladatel Virtuplexu Pavel Novák.

Zkušenosti s rekonstrukcí své pobočky za pomoci virtuální reality má například Vodafone, který si nechal ve Virtuplexu otestovat připravovanou pobočku v Letňanech, na jejíž výstavbě se podílela firma Story Design. Podobnou zkušenost má například i Česká spořitelna, která ve Virtuplexu testovala design zbrusu nové pobočky značky Erste Premier.

Virtuální realita otevírá nové možnosti architektům i v době pandemie

Možnost prohlédnout a upravovat projekt ve virtuální realitě je přínosná i v rané fázi přípravy stavby, ve které architekti pracují s abstraktními objekty. Ve Virtuplexu mají možnost fyzicky procházet své návrhy se svými klienty, investory či dodavateli – a to i v různých fázích přípravy projektu. „Dnešní doba dost zásadním způsobem limituje možnosti cestování a setkávání se. Proto pracujeme na cloudové aplikaci, díky které bude možné se do virtuálního projektu připojit odkudkoliv na světě, bez nutnosti, aby se všichni sešli v hale,” říká Pavel Novák.

Technologie použité ve Virtuplexu umožňují simulaci a prezentaci i komplikovaných a technicky náročných projektů. „Pracujeme na mnoha projektech, kde jejich komplexnost je tak velká, že je velmi složité odprezentovat celý prostor všem zapojeným organizacím. Díky Virtuplexu je možné si společně s investory celý návrh skutečně zažít na vlastní kůži,” říká Jakub Klaška z renomované architektonické kanceláře Zaha Hadid Architects.

Pozitivní zkušenosti potvrzuje i Miroslav Kuhn ze Škoda Auto: „Aktuálně přemýšlíme o nových formátech našich showroomů. Zde máme unikátní možnost vyzkoušet si funkčnost celého konceptu a zároveň i otestovat, jak se v showroomech budou cítit nejen naši zákazníci, ale i zaměstnanci.“

Mezi další možnosti využití patří například školení

V blízké budoucnosti se chce Virtuplex zaměřit na další oblasti, ve kterých je použití virtuální reality přínosem. Jedná se například o vzdělávání – tréninky a školení ve virtuální realitě ukrývají doposud netušené možnosti. „Ve virtuální realitě vás oheň nepálí, voda nestudí a z výšky nespadnete. Můžeme tak simulovat nebezpečné situace a zkoumat reakce účastníků tréninku nebo například v rámci náborového procesu testovat dovednosti potenciálních kandidátů,” zakončuje Pavel Novák.

Další článek: Mobilní dezinfekční jednotka pro zabezpečení interiérů