Nový mikroskop, zobrazuje ve 3D

Redakce Redakce
— vydáno 5. února 2018

Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), získali nový laserový mikroskop. Zkoumaný objekt zobrazuje a měří trojrozměrně a dokáže ho zvětšit až 17 300krát. Je čtyřikrát rychlejší než dosud používaný přístroj a pořizuje snímky se čtyřikrát větším rozlišením. Od výrobce, firmy Olympus, ho převzalo ve čtvrtek Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické ZČU.

Mikroskop má schopnost trojrozměrného zobrazení, které systém počítačově vytvoří ze série nasnímaných vrstev. "Ještě důležitější je, že umožňuje ve 3D rozměrech i přesně měřit. Umíme se například podívat do mikroskopických otvorů a změřit jejich hloubku, aniž bychom provedli řez," řekl projektový manažer RICE, Jan Řeboun. Dále měří liniově i plošně drsnost povrchu. Po klimatických komorách je mikroskop druhým nejčastěji využívaným přístrojem v RICE. Vědci ho používají na řešení zakázek firem, pro smluvní a vlastní výzkum i výuku. 

Centrum využije přístroj zejména pro diagnostiku elektroniky, například pro studium defektů součástek a pájených spojů a pro měření miniaturních mechanických dílů, jako jsou například optické prvky osvětlovacích soustav automobilů. Využití mikroskopu však může být rozmanité. 

Předchůdce špičkového přístroje koupila fakulta v roce 2006. Nový mikroskop je čtyřikrát rychlejší, pořizuje snímky se čtyřikrát větším rozlišením a zkoumané objekty zvětší až 17 280krát, což je asi 1,5krát více, než umožňovala starší verze. RICE je podle jeho zástupců jediným pracovištěm v Evropě, které tímto mikroskopem disponuje. Ode dneška je navíc referenčním pracovištěm firmy Olympus, která v budoucnu plánuje pořádat s vědeckým centrem aplikační odborné workshopy a semináře.

Další článek: Solární nabíjecí stanice pro elektromobily