Nový respirátor je navržený, vytištěný, bezchybně funkční a certifikovaný – to vše během 7 dnů

3Dees Industries s.r.o.
— vydáno 25. března 2020

Díky skvělé práci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky a s ním spolupracujících firem se podařilo v rekordním čase připravit do výroby ochrannou polomasku s vyměnitelnými externími filtry s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3. Projekt byl koordinován vládní agenturou CzechInvest.

Inzerce

Podívejme se nejdřív na technologickou stránku věci 

Prototypy, které byly slavnostně předány ministru zdravotnictví, vznikly aditivní výrobou z materiálu PA-12. Na rozdíl od nedávno představeného ochranného štítu, který lze tisknout i na jednoduché stolní tiskárně, je ale výroba masky označené „CIIRC RP95-3D“ o poznání náročnější. K její výrobě byly použité tiskárny využívající technologii MultiJet Fusion (MJF). Touto technologií je možné zajistit nepropustnost povrchu vytištěných komponentů. MJF tiskárny jsou produktivní stroje určené ke zhotovování plně funkčních prototypů nebo i k sériové výrobě. Na trh je dodávají jen dvě firmy na světě: 3D systems a HP. Těchto tiskáren je aktuálně v naší republice pouze 7, konkrétně se jedná o HP Jet Fusion 4200 a 5200. Každá má výrobní kapacitu 50 respirátorů za den. Výroba na těchto strojích v tuto chvíli běží naplno.

Pokud ale potřebujeme desetitisíce masek, musíme udělat další krok. Tím krokem je výroba masek tradiční metodou vstřikování plastu do formy. Opět je patrně jen otázkou dnů, kdy bude tato výroba spuštěna. Podle Dr. Víta Dočkala, vedoucího Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, tak bude možné zajistit produkci až 10 tisíc kusů za den. 

Jaké firmy se na úspěšném projektu podílejí? 

Za projektem stojí Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT). Návrh respirátoru je dílem týmu výzkumníků, zapojených do evropského centra excelence RICAIP.

Koordinovanou výrobu na všech instalovaných výrobních 3D tiskárnách a následnou jednoduchou montáž dalších komponentů (vedle těla masky se jedná o silikonové těsnění, filtr Sigma P3 a upínací pásky) zajišťuje společnost 3Dees. Škoda Auto poskytla o víkendu svoje kapacity a vytiskla první zkušební várku.

Firma 3D Tech pomohla s vývojem formy pro silikonové těsnění. Filtry s univerzálním závitem vyrábí SIGMA Výzkumný a vývojový ústav v Lutíně. Do optimalizace provedení výdechového ventilu ze silikonu se zapojil tým Františka Macha z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Celý projekt běží ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest, díky ní se mimo jiné podařila velmi rychlá certifikace, která otevřela dveře na cestě respirátoru k uživatelům.

Těmi, kdo první masky vyzkoušeli v praxi, byli zdravotníci z pražské nemocnice Na Homolce. 

Dva konce příběhu

První konec je šťastný začátek výroby respirátoru „CIIRC RP95-3D“ a jeho brzké použití v boji se záludným virem. Samozřejmě na ČVUT už teď pracují na dalších zlepšeních. Gratulace a obdiv patří všem zúčastněným, česká vynalézavost opět obhájila svoji mimořádnou pověst.

Druhý konec je trochu rozpačitý. Mohl by podobný projekt uspět v dobách míru? Zajímal by více lidí než pár nadšenců? Šlo by všechno tak rychle i bez toho, že se v paprscích úspěchu vědců a techniků ohřáli i politici? Dočkali bychom se podobné vstřícnosti státních úřadů i bez pandemie? 

Na cestě jsou další projekty

Nové dýchací masce se dostalo široké mediální pozornosti, ale oblastí, kde moderní technologie mohou pomoci, je mnohem více. Rektor ČVUT, doc. Vojtěch Petráček nastiňuje další možnosti: „ČVUT pracuje na několika programech, které napomáhají k řešení současné krize. Vyvíjíme a budeme vyrábět plicní ventilátory, celoobličejové masky FFP3, vyvíjíme robota automatizujícího PCR testy na koronavirus, mícháme velké množství dezinfekčního prostředku pro IZS a vyvinuli jsme respirátor s ochranou lepší, než FFP 3, který jde do výroby. Všechny vývojové projekty se chystají během několika dní do výroby a jsem rád, že projekt respirátoru již ze startovní čáry vyrazil a s výrobou začal.“ 

Další článek: COVID-19 – bezplatné ikony, vektory a infografiky do vašich firemních materiálů o koronaviru