Obrazem: Jak se rodí obráběcí destička ze slinutého karbidu
Chceme-li obrábět železné či neželezné kovy, například ocel nebo hliník, potřebujeme k tomu nástroj, který je tvrdší než obráběný materiál. Obráběcí nástroje, ale také vyměnitelné břitové destičky (VBD), se proto vyrábějí nejčastěji z karbidu wolframu, což je jeden z nejtvrdších materiálů, a kobaltu, který plní funkci pojiva. Firma Dormer Pramet je jediná, která má vlastní výrobu karbidových destiček v České republice. Pojďte si s námi projít jejich šumperský výrobní závod.
Inzerce
I přes svou tvrdost se karbidové nástroje postupně otupují, proto je výhodné využívat vyměnitelné břitové destičky, pomocí kterých otupenou hranu nahradíme hranou novou. Pro různé typy použití mají destičky odlišné složení materiálu, tvary i finální úpravu. V naší fotoreportáži jich uvidíte celou řadu, princip jejich výroby i použití je ale velmi podobný.
Požadovaného tvaru destičky dosáhneme za pomoci lisovacích nástrojů složených z matrice, horního a spodního razníku a případné trnu, pokud má VBD upínací otvor.
K výrobě břitové destičky je zapotřebí vstupní surovina, tzv. „prášek“. Jedná se o směs wolframu karbidu (WC) a kobaltu (CO). Pro zlepšení vlastností se do prášku přidávají také titan karbidu a tantal karbidu. Kobalt zde plní funkci pojiva a jeho obsah se pohybuje mezi 6 až 25 %, v závislosti na použité směsi.
Vylisované destičky se skládají pomocí robotů na slinovací desky, se kterými pak putují do slinovací pece.
Slinování je specifický proces tepelného zpracování. Probíhá ve vakuových pecích s využitím procesních plynů, nebo řízené atmosféry.
Tento proces probíhá při teplotách 1300–1500 °C. Po slinování je možné VBD dále obrábět a zpracovávat do finální podoby.
Pokud břitové destičky po slinutí splňují požadované limity, pokračují na další operace. U VBD s požadavkem vyšší přesnosti, je to několik operací broušení. Pomocí broušení se upravuje tloušťka destičky, její tvar a případně i řezné hrany.
V drtivé většině jsou brusky vybaveny roboty, které nabroušené destičky skládají do paletek, na kterých výrobek prochází celou výrobou.
Vzhledem k tvrdosti slinutého karbidu se pro broušení používají diamantové nástroje.
Po broušení následuje ultrazvukové mytí výrobku, zaoblení řezné hrany pro zvýšení životnosti a ve velké míře povlakování a leštění pro zvýšení řezných vlastností břitových destiček.
Mezi poslední operace výroby vyměnitelných břitových destiček patří finální kontrola, značení a balení. Na konci těchto procesů jsou destičky uloženy do krabiček a odeslány k zákazníkovi.
Možná jste slyšeli nesprávné označení karbidových materiálů „vidium“. Tento rozšířený nešvar má kořeny ve 20. letech minulého století, kdy německá firma Krupp začala s průmyslovou výrobou slinutého karbidu pod obchodním názvem WIDIA, podle německých slov wie diamant = jako diamant.