OKD hledá strategického partnera
Nejdůležitějším úkolem, na němž nyní vedení těžební OKD pracuje, je hledání strategického partnera. Ten má ve firmě, která je od května v úpadku, zajistit provozování dolů a také jejich útlum, poté co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Firma oslovila více než 200 investorů z celého světa a insolvenční správce Lee Louda uvedl, že o OKD už projevilo zájem okolo deseti potenciálních investorů z České republiky i zahraničí. Zda bylo hledání úspěšné, by mělo být zřejmé v prvním čtvrtletí příštího roku.
Inzerce
Od nalezení strategického partnera se bude odvíjet reorganizační plán, na němž nyní vedení firmy pracuje. Reorganizaci povolili OKD v srpnu věřitelé společnosti. Věřitelé budou spolu se soudem schvalovat i reorganizační plán, na jehož předložení soud firmě prodloužil lhůtu, a to do 12. dubna 2017.
Nalezení strategického partnera je podle OKD jednou z klíčových fází reorganizačního procesu a nelze bez něj reorganizační plán připravit. Strategický partner totiž ovlivní způsob provedení reorganizace, výši uspokojení věřitelů firmy i další těžbu.
Už teď je ale jisté, že z OKD budou v příštím roce odcházet zaměstnanci. Půjde minimálně o asi 550 pracovníků z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Důl je ztrátový, táhne dolů ekonomiku celého podniku a vedení OKD rozhodlo o jeho uzavření ke 31. březnu.
Z Dolu Paskov už odešlo 132 lidí, kteří využili nabídku takzvaného dobrovolného racia na rozvázání pracovního poměru dohodou s odstupným ve výši čtyřnásobku měsíčního platu. Na počátku prosince tak měl důl necelých 1500 kmenových zaměstnanců. Celkem v OKD i s dodavatelskými firmami pracuje asi 11.000 lidí.
Okolo 500 zaměstnanců chce OKD z Paskova převést na doly v karvinské části revíru, především na nejperspektivnější Důl ČSM. K přestupu firma horníky motivuje příspěvkem až 80.000 korun, nabídku už využilo více než 230 zaměstnanců.
Na Dole Paskov, který má šachty Staříč a Chlebovice, bude dál pracovat okolo 300 lidí, budou mít na starosti jeho technickou likvidaci. Zbylých asi 550 zaměstnanců dostane ke konci března výpovědi se sedmiměsíčním odstupným.
Uzavřením Dolu Paskov skončí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru. Podle výhledu restrukturalizačního plánu ve zprávě o situaci OKD, která byla jedním z podkladů vlády při rozhodování o půjčce 700 milionů korun, by těžba v OKD měla úplně skončit v roce 2023. Je tak pravděpodobné, že už v příštím roce začne pozvolný útlum i v některém z dolů na Karvinsku. Na řadě by měl být Důl Darkov a po něm Důl Lazy.
OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.
V listopadu podala společnost OKD u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources N. V. (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku. NWR je vlastníkem OKD, majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří Bakalovi.
Další článek: OKD požádalo vládu o 723 milionů na útlum Dolu Paskov