Ostravský soud poslal do úpadku Vítkovice Revmont

Redakce Redakce
— vydáno 9. března 2017

Krajský soud v Ostravě dnes poslal do úpadku další firmu ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group podnikatele Jana Světlíka, a to Vítkovice Revmont. Vyplývá to z dat v insolvenčním rejstříku na serveru www.justice.cz. Návrh na insolvenci na sebe podala sama společnost. Tento krok zdůvodnila rozhodnutím Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, podle kterého má uhradit za své dodavatele zhruba 37,9 milionu korun jako doplatek na dani z přidané hodnoty.

Inzerce

Vítkovice Revmont nejsou výrobní firmou, fungují jako obchodní a projektová společnost a mají pouze pět zaměstnanců. Insolvenčním správcem soud ustanovil Davida Vandrovce, který už byl jmenován správcem i u dvou dalších firem z koncernu. 

Věřitelé, kteří tak zatím neučinili, mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Přezkumné jednání soud nařídil na 8. června, na stejný den soud rovněž svolal schůzi věřitelů. 

"DPH podle sdělení správce daně neodvedl některý z dodavatelů Revmontu, a Revmont tak má být údajným ručitelem a hradit místo skutečného dlužníka," sdělila ČTK už dříve mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Firma se podle ní proti rozhodnutí brání právní cestou, což ale nemá odkladný účinek. Firma tak musela podle vedení společnosti podat návrh na prohlášení úpadku a požádat soud o ochranu před věřiteli. 

O tom, zda společnosti bude umožněna reorganizace soud dnes nerozhodl. "S rozhodnutím o úpadku soud nespojil rozhodnutí o způsobu řešení dlužníkova úpadku, neboť společně s návrhem dlužník nepředložil soudu reorganizační plán," uvedl soud v usnesení. 

Podle Kijonkové je postup soudu naprosto logický. "Nejde o takzvanou předem připravenou reorganizaci a v tomto případě soud rozhodne pouze o úpadku, i když společnost splňuje podmínky pro reorganizaci. Tento způsob řešení tedy bude společnost Vítkovice Revmont navrhovat schůzi věřitelů," řekla ČTK Kijonková. 

Firma v insolvenčním návrhu uvedla, že má 30 věřitelů, kteří u ní mají pohledávky za více než 19 milionů korun. V loňském roce obrat Revmontu přesáhl 177 milionů korun. Vlivem opravných položek na pohledávky ve skupině ale byla výsledkem hospodaření za minulý rok ztráta. 

Celá skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi – poslal soud do úpadku.

Další článek: V superjumbu A380 se zvýší počet míst, zmenší se schodiště