Personalizovaná výroba je cíl, digitalizace prostředek, zaznělo na SAP Manufacturing day

SAP ČR, spol. s.r.o.
— vydáno 22. září 2021

Důsledkem digitalizace průmyslu je nejen fakt, že se strojaři musí zajímat o IT, ale také to, že profesionálové z IT se musí učit o průmyslu. A učí se velmi rychle, takže v letošním přednáškovém „SAP Manufacturing day“ ukázali, jak bude vypadat výroba budoucnosti.

Inzerce

Společnost SAP pořádá pravidelnou konferenci, na níž jednotlivé dny věnuje různým oborům, takže vedle již zmíněného výrobního dne (manufacturing day) proběhl den finančnický, maloobchodní a den služeb.

Na úvod dne věnovaného výrobě, promluvil Peter Demuth, Head of Presales CZ&SK at SAP. Zmínil, že v uplynulé době pandemie byl právě výrobní sektor nejvíce postižený, přitom si všichni měli příležitost uvědomit, jak důležitou roli v našich životech průmysl hraje. Připomněl také, že svět digitalizace je velmi pestrý a kdo s ním dosud nemá praktickou zkušenost, zajímá se především o zkušenosti ostatních. Na toto volání letos SAP reagoval velmi důsledně, takže více než polovina příspěvků je věnována právě zákaznickým referencím.

Informací máme spoustu, ale co s nimi?

Způsob uvažování firmy SAP o budoucnosti průmyslu pak nastínil Ralf Lehmann, Solution Management Digital Manufacturing, který začal svoji přednášku vtipným, ale výstižným videem, v němž je zdůrazněno, jak moc informací dnes máme, ale jak málo je dokážeme využít. Ralph je přesvědčen, že právě řešení od firmy SAP dokáží shromáždit, vyhodnotit a správným lidem dodat informace, které povedou k pohotovým a správným rozhodnutím.

Digitální transformace není cílem sama o sobě

Přestože všichni v podstatě víme, co je cílem takzvané 4. průmyslové revoluce, vysvětlení znějí často dost teoreticky. Praktická a velmi trefná definice zazněla během této přednášky: „Cílem Průmyslu 4.0 je pokrok k personalizované produkční výrobě, kdy každý kus je individualizovaný, a přesto je jeho výroba stejně rychlá a přesná. K tomu má sloužit digitální transformace,“ říká Ralf Lehmann.

Trend také směřuje k vnímání výroby jako celku, i zde slouží propojení prostředků (internet věcí) jako nástroj. Aby ovšem nedošlo k již zmíněnému utopení se v informacích, vize SAP, označovaná jako Industry 4.NOW, rozlišuje 4 vrstvy výroby: Inteligentní produkt, inteligentní továrnu (zahrnuje celý proces výroby), inteligentní aktiva (zahrnuje zdroje, zásoby atd.) a pověřené zaměstnance, protože sebelépe naprogramovaný proces se neobejde bez pracovníků, kteří mají vždy aktuální informace k probíhající výrobě.

Přednášky můžete zhlédnout ze záznamu, kde jsou opatřené českými titulky. 

Další článek: Provozovatelé tepláren nejsou spokojeni s vývojem v oboru, EU má nepřiměřené požadavky