Rychlý přehled
-
3,6 metrů dlouhý 3D tištěný kovový díl vyřešil v USA provoz zdymydla
Inženýrské sbory americké armády (USACE) se stále větší oblibou využívají 3D tisk. V březnu nainstalovali nový systém pro zadržování lodí na klíčovém Poeově zdymydle nedaleko Detroitu, který obsahuje i aditivně vyrobený kovový díl. Ten měří 3,6 metrů a jde o největší 3D tištěný díl využitý v USA ve stavební infrastruktuře. Důležitost hladkého provozu na zdymydle je pro američany strategická, protože se přes něj dopravuje železná ruda.
-
Tatra Trucks investuje do nových technologií i konstrukce
Legendární automobilka Tatra započala rozsáhlou sérii investic do technologického vybavení. Nově pořízené špičkové technologie, které umožní zefektivnit výrobní procesy a navýšit produkci až na 2 500 vozů, představují investici ve výši 700 milionů korun. Kopřivnická automobilka nastartovala restrukturalizační procesy ve více oblastech. Aktuálně se tak poohlíží i po nových pracovnících pro oddělení vývoje a konstrukce. Novou konstrukční kancelář proto Tatra již otevřela v Brně a další plánuje v Ostravě.
-
Od 20. března platí povinnost mít zákaz reexportu do Ruska přímo ve smlouvě
Od 20. března 2024 platí pro vývozce z Evropské unie (EU) povinnost mít při prodeji průmyslových technologií smluvně podchycený zákaz reexportu tohoto zboží do Ruska. Současně musí vývozci usazení v EU zajistit, aby příslušná smlouva obsahovala přiměřené prostředky nápravy v případě nežádoucího reexportu do Ruska. Další podrobnosti, a především seznam zboží a technologií, kterých se zákaz týká, najdete na stránkách ministerstva.
-
Ukrajina láká k investicím, meziročně vzrostly dvojnásobně
Podle agentury CzechTrade směřovaly v loňském roce na Ukrajinu investice ve výši 1,2 miliardy dolarů, v předchozím roce 500 milionů. Mezi 43 mezinárodními společnostmi, které na Ukrajině podporují byznys je například Bayer (65 mil. dolarů), Carlsberg (40 mil. dolarů) nebo CEMARK (30 mil.dolar).
-
Letos v lednu ukradli hackeři 1,4 terabajty dat firmě Schneider Electric
Veřejnost se o útocích na firmy většinou nedozví, ale lednový ransomwerový útok skupiny Cactus na Schneider Electric se pro svůj obří rozsah nedal utajit. Hackeři pronikli do podnikové struktury zneužitím VPN, potom firmě zašifrovali data na discích. Následovalo vydírání, a když napadnutá firma odmítla platit odšifrování svých vlastních disků, zveřejnila zločinecká skupina 25 megabajtů citlivých dat, aby zvýšila nátlak. Skupina Cactus se hlásí k více než 100 úspěšným útokům, hacking bere jako business model uznačovaný „ransomware-as-a-service“. O útoku se podrobně dočtete v mnoha zahraničních médiích, například ZDE.