Rychlý přehled

  • ABB posiluje v oblasti mobilních robotů 

    Společnost ABB koupila startup Sevensense, který se zaměřuje na autonomní pohyb robotů pomocí čidel, strojového vidění a umělé inteligence. Roboty tak reagují na reálnou situaci, vidí překážky a dokáží samostatně najít cestu k cíli. Současné roboty na základě spolupráce ABB a Sevensense uvezou až 2 tuny a pohybují se rychlostí 1,5 metrů za sekundu. Oblast mobilních robotů má v průmyslu velký potenciál, podle ABB tento trh poroste o 20 % ročně.

    Foto: ABB
  • DigiLab: otevřená dílna s moderními technologiemi v Ústí na Labem 

    Nová dílna DigiLab nabízí možnost pracovat s 3D tiskem, virtuální realitou, konstrukčním softwarem i kolaborativním robotem. Tyto a další moderní průmyslové technologie zájemci najdou v budově CEMMTECH na FSI UJEP. Dílna vznikla ve spolupráci Ústeckého kraje s Fakultou strojního inženýrství Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Inovačním centrem Ústeckého kraje. 

    Foto: Inovační centrum ústeckého kraje
  • Umělá inteligence pomůže lépe ovládat robotické protézy rukou

    Dr. Patricia Capsi-Morales z výzkumného týmu mnichovské technické univerzity. Zdroj: tum.de

    Výzkumný tým na Technické univerzitě v Mnichově se zabývá zdokonalením ovládání bionických protéz rukou prostřednictvím strojového učení. Zapojení specializovaných algoritmů má pomoci zlepšit vyhodnocování svalové aktivity předloktí prostřednictvím 128 propojených senzorů. Z neurovědeckých experimentů vyplývá, že lze v kinematice ruky vysledovat opakující se vzorce, podle kterých mozek v předloktí aktivuje svalové buňky v závislosti na uchopovaném předmětu. Zatímco současné protézy k uchopení dospějí „kostrbatou“ posloupností různých pohybů, inovovaná protéza podpořená strojovým učením by mohla pohyby lépe zkoordinovat a dospět k přirozenější plynulé akci.

  • V Indii vzniká Maříkovo centrum pro umělou inteligenci, robotiku a kybernetiku

    Český premiér Petr Fiala při své lednové návštěvě Indie (9. až 11. 1.) prosazoval zájmy českých firem a institucí v této asijské velmoci. Při jednání s indickým premiérem Naréndrou Módím přišla řeč na vývoj modulárních reaktorů a bylo vydáno společné prohlášení k česko-indickému strategickému partnerství v oblasti inovací. Tradiční české značky jako Škoda, Baťa nebo Tatra se v Indii těší dobrému jménu a export do Indie vloni dosáhl rekordních 25 miliard korun. Při své návštěvě země Fiala navštívil také místo stavby plánovaného Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky. Nová vědecká instituce, která nese jméno profesora Vladimíra Maříka z pražského CIIRC, vzniká jako součást soukromé lékařské a technické univerzity NIMS v Džajpuru ve státě Rádžasthán. Stojí za zmínku, že v uplynulých sedmi letech se téměř zečtyřnásobil počet indických studentů na českých vysokých školách.

    Foto: ciirc.cvut.cz
  • Martin Hrdlička ze Škoda Auto vidí budoucnost benzinových motorů optimisticky

    Škoda Auto bude vyvíjet řadové benzinové motory pro celý koncern Volkswagen. Šéf vývoje podvozků a agregátů Martin Hrdlička předvídá, že navzdory protežování elektromobility (zejména v Evropě) existuje i do budoucna pro spalovací motory celosvětově silný trh s dobrou perspektivou. Problémem je nedostatek lidí s odpovídajícím technickým vzděláním a vůbec nechuť mládeže do těchto oborů vstupovat. Víc si přečtěte v rozhovoru, který vydaly Seznam Zprávy.

Zobrazit nejnovější