Rychlý přehled
-
Benešovskou slévárnu hliníku koupila skupina Thein Industry
Skupina Thein Industry, kterou vlastní Tomáš Budník, za firmu Top Alulit zaplatila přibližně půl miliardy korun. Top Alulit je především výrobce autodílů, ale dodává i do oblasti elektrotechniky, hydrauliky či potravinářství. Tomáš Budník si od akvizice slibuje zvýšaní kapacity a kompetencí díky synergii s dalšími svými strojírenskými firmami.
-
Den otevřených dveří na Fakultě strojní ČVUT již 30. ledna
Pro zájemce o bakalářského programu připravila strojní fakulta ČVUT v Praze přednášku o studiu v úterý 30. 1. od 10:00. Na přednášku navazují komentované prohlídky laboratoří s průvodci. Navštívit bude možné tyto laboratoře: Laboratoř procesní a zpracovatelské techniky, Laboratoř experimentální biotribologie, Laboratoř Ústavu mechaniky tekutin a termodynamiky, Laboratoř pružnosti a pevnosti a možná některé další. Aktuální možnosti sledujte ZDE.
-
Od začátku roku 2024 se k vozidlům vydává jen jeden technický průkaz
Od 1. 1. 2024 se přestávají vydávat velké technické průkazy v papírové podobě. Všechny stávající dokumenty a automobilům zůstávají v platnosti a není třeba žádat o nové. Při registraci vozidla již ale úřad nově vydá jen jediný doklad – Osvědčení o registraci vozidla (ORV) – ten odpovídá dosavadnímu „malému techničáku“. Pokud budete potřebovat údaje z registru silničních vozidel, které nové ORV neobsahuje, získáte je online na některém z těchto serverů: Portál dopravy, Portál občana, portál dataovozidlech.cz a v aplikaci eTechničák.
-
Softwarové roboty řeší nedostatek pracovníků v hotelech
Smyslem robotů je převzít od lidí otravnou stereotypní práci. To nedělají jen mechanické roboty, ale také roboty softwarové. Robotická automatizace procesů (RPA) boduje ve všech oborech. Například v ubytovacích a restauračních službách lze podle společnosti McKinsley zautomatizovat 66 % činností.
Aktuálně se spojily dva silné české startupy v této oblasti: RobosizeME a Pointee. Jejich řešení dokáží například z emailů nebo recepčního systému PMS vyselektovat podstatné informace a zajišťovat pořádek v účetnictví nebo rezervačním systému.
-
ABB posiluje v oblasti mobilních robotů
Společnost ABB koupila startup Sevensense, který se zaměřuje na autonomní pohyb robotů pomocí čidel, strojového vidění a umělé inteligence. Roboty tak reagují na reálnou situaci, vidí překážky a dokáží samostatně najít cestu k cíli. Současné roboty na základě spolupráce ABB a Sevensense uvezou až 2 tuny a pohybují se rychlostí 1,5 metrů za sekundu. Oblast mobilních robotů má v průmyslu velký potenciál, podle ABB tento trh poroste o 20 % ročně.