Rychlý přehled

  • Brno centrem kybernetické bezpečnosti

    Dvě brněnské univerzity, Vysoké učení technické v Brně a Masarykova univerzita, povedou dva nové projekty v oblasti kybernetické bezpečnosti financované Evropskou unií. Obě iniciativy těží ze vzájemné spolupráce v rámci projektu Cyber-security Excellence Hub in Estonia and South Moravia (CHESS), který propojuje přední instituce z jižní Moravy a Estonska zabývající se kybernetickou bezpečností.

    Vysoké učení technické v Brně bude koordinovat projekt QARC (Quantum-Resistant Cryptography in Practice) s 18 partnery z 12 evropských zemí a rozpočtem více než 6 mil. EUR.
    Hlavním cílem QARC je posílit přechod na kvantově bezpečnou kryptografii v úzké spolupráci akademické obce, podniků a veřejného sektoru. QARC se zaměřuje nejen na poskytování a testování technických řešení odolných vůči kvantovým útokům, ale také na vytváření mezinárodních sítí, spolupráci národních autorit pro kybernetickou bezpečnost, mapování cest a harmonizaci v zemích EU.

    Masarykova univerzita bude koordinovat projekt Cybersecurity Certification and Assessment Tools (CCAT), na kterém se podílí konsorcium devíti institucí, univerzit a firem z České republiky, Estonska, Itálie a Německa s rozpočtem více než 4,2 mil. EUR.
    Projekt je založen na čtyřech open-source nástrojích kybernetické bezpečnosti vyvinutých v akademickém prostředí. Cílem je připravit je pro použití v aplikovaných neakademických scénářích. Nástroje CCAT umožní hodnocení systémů TLS, hodnocení kryptografických zařízení a softwarových knihoven včetně nastavení černé skříňky, testování vestavěných bezpečnostních architektur (čipů) a analýzu prostředí pro certifikaci kybernetické bezpečnosti.

  • INTEMAC rozšiřuje svou činnost o oblast robotického svařování

    Kompetenční a inovační centrum INTEMAC reaguje na rostoucí poptávku po automatizaci svařování i dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných svářečů. Firmám proto nově nabízí možnost otestovat a pochopit výhody kolaborativních svařovacích robotů. První příležitostí vyzkoušet si to v praxi bude bezplatný workshop „Svařování s kolaborativním robotem“, který proběhne v květnu v Kuřimi.

    Klíčové body workshopu:

    • Živé ukázky robotického svařování: k vidění budou technologie ABB, které se vyznačují vysokou přesností a spolehlivostí, i cenově dostupnější řešení FAIRINO, vhodná pro menší podniky s omezenými investičními možnostmi.
    • Možnost nastavit robota a vyzkoušet svařování vlastního výrobku.
    • Konzultace s odborníky o technické proveditelnosti, integraci a přínosech automatizace v konkrétním provozu.

    Více informací najdete v kalendáři událostí na Strojírenství.cz.

  • CzechTrade nabízí českým firmám podporu v reakci na cla USA

    Agentura CzechTrade je aktivním partnerem českých exportérů, v současné době asistuje také v reakci na rostoucí celní bariéry, které zavádějí Spojené státy. Českým firmám nabízí nejen expertní podporu v orientaci v celních otázkách, ale také odborné poradenství při hledání alternativních trhů, přesměrování výroby a optimalizaci exportních strategií. S cílem zajistit českým exportérům co nejlepší obchodní scénáře a dlouhodobou prosperitu na zahraničních trzích CzechTrade přichází s praktickými řešeními na míru. Služba Exportní inkubátor CzechTrade obsahuje balík asistenčních služeb spojených s českými investicemi na zahraničních trzích. Českým investorům jejich prostřednictvím CzechTrade nabízí dlouhodobou podporu při zajišťování obchodních aktivit, styku s úřady nebo zajištění kontaktu s dalšími entitami, jako jsou právníci, personální agentury nebo daňoví odborníci.

    Posílení zastoupení na americkém trhu

    Spojené státy jsou pro české exportéry významným obchodním partnerem díky své vysoké kupní síle a široké škále tržních příležitostí. CzechTrade v USA provozuje dvě kanceláře, a to v Chicagu a Austinu, které poskytují komplexní podporu českým firmám při vstupu na americký trh. Pro firmy je také k dispozici v New Yorku v rámci sdílené zahraniční kanceláře. Nyní agentura posiluje své zastoupení v teritoriu otevřením zahraniční kanceláře CzechTrade v San Francisku, které je příležitostí pro startupové a vysoce inovativní firmy.

  • Zbrojovka STV koupila podíl Tatra Trucks

    Strojírenská skupina Promet Group, spoluvlastník společnosti Tatra Trucks, se dohodla na prodeji 50 % podílu ve své společnosti Promet Tools skupině STV INVEST. Promet Tools drží 35 % akcií ve společnosti Tatra Trucks. Skupina STV INVEST, jeden z klíčových hráčů v českém obranném průmyslu, se tak stane vlastníkem 17,5 % akcií legendárního českého výrobce vozidel. Transakce podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, její výši obě skupiny nekomentovaly. Cílem transakce je posílení dalšího rozvoje Tatra Trucks.

     

  • V Brně se rozjíždí nové polovodičové centrum

    České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) dnes zahájilo svoji činnost v Brně. Cílem nového centra je propojení akademické sféry s průmyslem, podpora inovací a usnadnění vývoje čipů pro malé a začínající podniky. Centrum má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr a inovační centrum JIC.

    CSC nabídne mentoring, finanční poradenství i přístup k pilotním linkám, a přispěje tak k rozvoji polovodičového ekosystému v ČR. Zároveň se stane součástí evropské sítě center, která mají za cíl posílit technologickou soběstačnost Evropy. Pro VUT jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, aktivně se proto podílelo na koordinaci příprav Českého polovodičového centra a zároveň se po nějakou dobu stane i jeho sídlem. Zřízením centra podnikla Česká republika strategický krok k posílení své pozice v polovodičovém sektoru.

Zobrazit nejnovější