Rychlý přehled
-
DT-Výhybkárna a strojírna dokončila významnou zakázku
Přední světový výrobce výhybek a výhybkových konstrukcí pro železniční, tramvajové a metro tratě, úspěšně dokončil významnou zakázku dodávky kolejnic pro britského provozovatele železniční infrastruktury Network Rail. V rámci smlouvy s britskou společností Trackwork Limited, vyrobili v DT – Výhybkárně (dále jen DTVS) celkem 86 výhybkových jazyků (profil 54E1A1/56E1).
Aby výrobky DTVS odpovídaly přísným normám požadovaným pro britský trh, bylo nutné provést několik klíčových kroků. Společnost vyvinula a otestovala speciální zápustku pro kování profilu 54E1A1/56E1. Tato zápustka byla navržena tak, aby umožnila precizní výrobu odpovídající specifikacím britských železničních standardů, které v některých aspektech převyšují normy EN. Zásadním krokem pak bylo navržení a odzkoušení technologie svařování překovaných kolejnic s tzv. nádvarkem pomocí metody stykového svařování natupo s odtavením. Tento proces vyžadoval důkladné testování, aby byla zajištěna nejen pevnost, odolnost a dlouhá životnost svařovaných spojů, ale také stabilita výrobního procesu. DTVS realizuje zakázky pro britské železnice jako plně certifikovaný dodavatel splňující náročné standardy pro tamní infrastrukturu.
-
V Kopřivnici se otevírá tréninkové centrum pro svářeče
Strojírenská společnost TAWESCO, otevírá svářečské tréninkové centrum, a to přímo ve výrobní hale v Kopřivnici. Ve sváření se zde budou zdokonalovat jak interní zaměstnanci, tak studenti, kteří už během školy získají nezbytné dovednosti pro praxi. Zatímco v roce 2015 bylo v České republice evidováno přes 15 000 svářečů, v roce 2023 jich u řemesla zůstalo pouze 10 386. Zároveň klesá podíl tuzemských pracovníků – v roce 2010 tvořili 91 % svářečů, jejich zastoupení v roce 2023 pokleslo na 78,4 % (Zdroj dat: Česká svářečská společnost ANB). Prostor vyhrazený pro svářečský trénink je vybaven dílenskými stoly, moderními svářečkami a zázemím pro certifikovaného instruktora.
-
PBS GROUP testuje 3D tisk pro výrobu leteckých komponentů
Skupina PBS GROUP rozšiřuje technologické možnosti svého výrobního závodu PBS Velká Bíteš o moderní 3D tisk. Úspěšná implementace této technologie by mohla přinést rychlejší a efektivnější výrobu vybraných leteckých komponentů. Cílem projektu je ověřit možnosti využití technologie 3D tisku při výrobě nekritických dílů pro proudové motory, pomocné energetické jednotky a klimatizační systémy. První vytištěnou součástí je výfuk proudového motoru PBS TJ40.
-
Monolitní frézy Seco Stabilizer™ zajistí nejnižší náklady na úběr materiálu u 2D aplikací
Nové monolitní frézy Seco Stabilizer™ využívají unikátní geometrii zubů, která zajišťuje
minimální náklady na odebraný materiál ve 2D aplikacích, jako drážkování a kapsování či boční frézování. Tato geometrie také usnadňuje účinný odvod třísek při vysoce výkonném obrábění, zatímco odolný povlak SIRON-A zajišťuje vyšší flexibilitu a delší životnost nástroje.Agresivní a nákladově efektivní úběr materiálu
Frézy Seco Stabilizer jsou opatřeny geometriemi přinášejícími bezkonkurenční výkonnost. Řada zahrnuje frézy se 4 zuby, které využívají proměnlivou asymetrickou geometrii drážek a provedení s 5 zuby a konstrukcí s proměnlivou šroubovicí a úhlem čela u každého zubu.Bezpečnost, flexibilita a dlouhá životnost nástroje
Speciálně navržený tvar zubů fréz Stabilizer, kterého je dosaženo pomocí tvarových brusných kotoučů, optimalizuje odvod třísek při vysoce výkonném obrábění. To zvyšuje bezpečnost procesu a umožňuje využití vysoce produktivních strategií úběru materiálu. Monolitní frézy Stabilizer mají na povrchu všestranný a velmi odolný povlak SIRON-A, který umožňuje jejich využití v široké řadě aplikací a nejrůznějších typech materiálů. Nástroje se 4 zuby excelují v ocelích a litinách, zatímco varianty s 5 zuby přinášejí vysokou výkonnost do obrábění nerezových ocelí, titanu a superslitin. Povlak SIRON-A navíc snižuje náklady na nástroje maximalizací jejich životnosti. -
5. ročník soutěže SME EnterPRIZE o 150 000 je tady
Výhru 150 000 Kč, mediální podporu, cenný networking nebo možnost postupu do evropského finále v Bruselu. To vše mohou získat mikro, malé i střední podniky a start-upy, které se přihlásí do pátého ročníku soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna.
PŘIHLÁŠKY A REGISTRACE
Firmy a start-upy mohou přihlašovat své projekty od 1. dubna do 30. května 2025 prostřednictvím online formuláře na webu soutěže www.sme-enterprize.cz. Odborná porota složená z expertů z různých oblastí – byznysu, akademické sféry a neziskového sektoru – vybere nejlepší projekty na základě pečlivého hodnocení a osobních pohovorů.
VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ
Finále soutěže proběhne v září na slavnostním vyhlášení v Praze, kde budou oceněny nejlepší firmy a start-upy. Na vítěze kategorie SME čeká nejen finanční odměna, ale i možnost postupu do evropského kola soutěže v Bruselu.
KDO MÁ ŠANCI USPĚT?
Z předchozích ročníků soutěže je jasně patrné, že firmy, které se zaměřují na udržitelnost, mají konkurenční výhodu. Udržitelné podnikání jim nejen pomáhá odlišit se od konkurence, ale také přitahuje pozornost zákazníků, kteří stále více preferují ekologicky a sociálně odpovědné produkty a služby. To vede k vyšším tržbám a silnějšímu postavení na trhu.