Rychlý přehled
-
Epson Robots rozšířil portfolio o kompaktní 6osé koboty
Společnost Epson Robots představila šestiosé roboty řady C-B (zahrnuje modely: C4B, C4LB, C8LB, C8XLB a C12XLB). Tyto roboty využívají řídicí jednotku RC700E a integrovanou technologii SafeSense a řeší tak potřeby bezpečnosti práce a automatizace. Scott Marsic, produktový manažer, zdůraznil přenos inovativních funkcí z robotů SCARA řady GX do řady C-B. Společnost Epson, přední výrobce robotů SCARA, prodala za 40 let více než 150 000 robotů pro montáž a manipulaci s materiálem.
-
Vláda rozhodla o výstavbě 400 MW elektrolyzérů pro výrobu obnovitelného vodíku
Vláda schválila novou podobu Vodíkové strategie ČR. Oproti té z roku 2021 hovoří o podpoře výstavby 400 MW elektrolyzérů pro výrobu obnovitelného vodíku, konverzi několika páteřních plynovodů ze zemního plynu na čistý vodík okolo r. 2030 nebo povinnosti spotřebovávat až 20 tisíc tun obnovitelného vodíku ročně dle unijní legislativy. Obnovitelný vodík by měl nahradit část ze 125 tisíc tun šedého vodíku běžně používaného pro chemické procesy či rafinaci paliv.
Na aktualizaci strategie se výrazně podílela i Česká vodíkové technologické platformy HYTEP.
-
Cloos v Pražské strojírně dokazuje, že se dá robotizovat i složité svařování
„Vloni jsem v jednom rozhovoru řekl, že práce svářeče v Pražské strojírně nikdy nepůjdou robotizovat. Ve společnosti Cloos, která vyrábí svařovací roboty, to vzali jako výzvu. Ozvali se nám a společně jsme nakonec našli způsob, jak robotizovat alespoň jedno pracoviště v naší továrně,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny.
Po 192 letech od založení nasadila Pražská strojírna do výroby první robot. Robotické pracoviště od firmy Cloos v Pražské strojírně výrazně zrychlí a zkvalitní výrobu skříní výhybkových systémů, odvodnění a dalšího příslušenství tramvajových tratí. Robot nahradí práci dvou svářečů, investice dosáhla výše 7 miliónů korun.
-
RoboCup není jen fotbálek, proběhl minulý týden v Nizozemí
Zásadní událost mezi robotickými soutěžemi zaujímá RoboCup, který se v polovině července konal v Nizozemí na Technické univerzitě v Eindhovenu. Soutěží se v pěti kategoriích, z nichž nejznámější je robotický fotbal, v něm jde hlavně o dokonalou spolupráci všech „hráčů“, probíhají zde tři samostatná klání pro tři velikosti robotů, od „krabiček“ až po humanoidy. Další soutěžní obory jsou: RoboCupRescue, RoboCup@Home, RoboCupJunior and RoboCup Industrial. V RoboCupRescue se oceňuje schopnost robotů pomoci záchranářům v terénu a RoboCup Industrial se soustředí zejména na kolaborativní schopnosti, strojové vidění a logistické úkony. Letošní výsledky, fotografie a mnoho nalšího najdete na stránkách soutěže.