Rychlý přehled
-
GE Aerospace plánuje investovat 78 milionů eur do evropské výroby
Cílem letošní strategické investice je zvýšit celkovou kapacitu, rozšířit klíčová zařízení a zajistit kvalitu pro zákazníky z komerčního i obranného sektoru. Kromě toho GE Aerospace podpoří další rozšiřování výroby komponentů nové generace vyrobených z pokročilých materiálů a inovativních výrobních procesů, které zvýší dojezd, výkon, odolnost a účinnost leteckých motorů. V roce 2025 společnost v evropských závodech otevře přes 500 nových pozic. Významná část investic pak bude alokována na další zkušebny motorů, nové vybavení a špičkové technologie, včetně kontrolních technik s umělou inteligencí. Tato vylepšení podpoří výrobu komponentů pro úzkotrupá i širokotrupá letadla, stejně jako pro vojenské stíhací proudové motory a motory pro vrtulníky.
Investice probíhají v pěti evropských zemích:
· Itálie: 55,6 milionu eur: nové zkušebny a nové kapacity pro ty stávající, dodatečné vybavení na podporu kontinuity, kontrolní technologie, nové nástroje a konstrukce v několika závodech, které vyrábějí letecké motory spolu s motory pro vojenské stíhačky a vrtulníky.
· Polsko: 11,6 milionu eur: další stroje, zařízení a konstrukce, modernizace budov a inženýrských sítí na podporu výroby komponentů používaných v leteckých motorech spolu s motory vojenských rotorových letadel, a to v několika závodech.
· Česká republika: 5,4 milionu eur: nové stroje, zařízení, nástroje a modernizace inženýrských sítí v budovách na podporu výroby komponentů používaných v turbovrtulových motorech.
· Spojené království: 3,3 milionu eur: pro výrobu nových součástí jsou zapotřebí další stroje a výrobní zařízení a zařízení pro servis systémů vrtulových.
· Rumunsko: 2,3 milionu eur: nový stroj používaný k vytváření přesných složitých tvarů z kovu, další stroje, více nástrojů a modernizace inženýrských sítí budovy.
-
Spolupráce závodů Huisman při výrobě jedinečného chapadla
Huisman vyrobil revoluční „chapadlo“ pro instalaci větrných elektráren na moři. Na výrobě sofistikovaného zařízení se podílely závody Huisman v Nizozemsku, České republice i Číně. Zařízení Motion Compensated Pile Gripper umožňuje stabilní a přesné vedení pilířů o průměru až 12,5 metru, délce až 115 metrů a hmotnosti až 3 200 tun. Oproti tradičním metodám je gripper vyvinutý společností Huisman zavěšený na boku plavidla, což mu umožňuje dosáhnout až k vodní hladině a bezpečně vést konstrukci pilíře do požadované hloubky až 40 metrů. Tato špičková technologie, nainstalovaná na plavidlo SSCV Thialf, zásadně zrychluje a zpřesňuje instalaci pilířů větrných elektráren na moři.
-
„Padouchy mikrosvěta“ potkáte v Brně na dnech elektronové mikroskopie
V Brně startují Dny elektronové mikroskopie, které opět nabízí bohatý program pro širokou veřejnost, ale i odborné publikum. Brno, jako světové centrum vývoje a výroby elektronových mikroskopů má rozhodně co nabídnout.
V tomto týdnu se tak otevřou dveře do jinak nepřístupných laboratoří, kde se návštěvníci seznámí se zajímavostmi mikrosvěta a zjistí, jaké to je v tomto oboru pracovat. Tématem letošního sedmého ročníku jsou „Padouchové mikrosvěta“. Proč právě oni, a kde přesně je najdete se dozvíte na webových stránkách: https://dembrno.cz/program/
-
Nové lineární osy HIWIN pro přesun velkých hmotností
HIWIN rozšiřuje svoji nabídku o lineární osy HB, které využívají speciálně navržený extrudovaný profil z hliníku. Základní stavební profil je uzavřený a opatřený výztuhami pro zvýšení odolnosti a nosnosti čímž může být i pro dané aplikace samonosný. Lineární osy HB se vyznačují vysokou torzní tuhostí a jsou vhodné zejména pro plynulý pohyb břemen s velkou hmotností při splnění nejvyšších nároků na dynamiku. Tyto osy jsou pak díky svým parametrům ideální pro použití jako portálové osy v různých „Gantry“ uspořádáních. V závislosti na aplikaci mohou být osy HIWIN HB konfigurovány se třemi různými typy pohonu: ozubeným řemenem HB-B, lineárním motorem HB-L a ozubeným hřebenem HB-R. Díky užitečnému zatížení až 350 kg a desetinásobné torzní tuhosti ve srovnání s ostatními osami HIWIN lze pomocí lineárních os řady HB přesouvat i ta nejtěžší břemena na dlouhé vzdálenosti.
Lineární osy HIWIN HB je možné konfigurovat se zdvihem, který lze libovolně volit v milimetrových krocích na celkovou délku až 5 metrů, a lze je vybavit koncovými spínači nebo systémem externího přímého odměřování. V individuálních případech lze také vyrobit tyto osy s délkou až 16 metrů. HIWIN je navíc připraven nabídnout možnosti kombinování různých verzí pohonů a spolupracovat na vytváření kompletních pohybových systémů s výběrem vhodného motoru a řídicí jednotky HIWIN nebo jiných výrobců dle preference zákazníka.
-
S chytrými brýlemi Microsoft HoloLens za hranici logistiky
Používání brýlí se smíšenou a rozšířenou realitou umí práci ve skladech zjednodušit už dnes. Technologie, které v zorném poli zobrazují dodatečné informace a zároveň reagují na to, co skladník vidí, pomáhají například školit zaměstnance nebo přepojit na virtuální technickou podporu, a díky hands-free ovládání přitom vůbec neruší od práce, která vyžaduje obě ruce.
Brýle Microsoft HoloLens využívají technologii smíšené reality – kombinaci fyzického a digitálního světa, která na displej brýlí promítá 3D objekty a uživatel je tak vidí v realitě před sebou a může s nimi pracovat. To se hodí například při složitých montážních procesech, kdy brýle zaměstnanci nabídnou instrukce a vizualizace. Při školení a vzdělávání se mohou pracovníci interaktivně učit jednotlivé procesy přímo v prostředí skladu, aniž by potřebovali asistenci zkušenějšího kolegy. Například operátoři ve skladech DB Schenker už tak na vlastní oči vidí, jak bude vypadat budoucnost logistiky. Nové brýle dostali skladníci v terminálech ve Valašském Meziříčí a v Brně.