Rychlý přehled
-
Huisman Czech zahajuje rozsáhlejší spolupráci se školami
Spolupráce společnosti Huisman Czech Republic se středním a vysokým školstvím zahrnuje široké spektrum aktivit od darů pro školy a exkurzí přes účast na vzdělávacích akcích a veletrzích až po organizaci praxí a stáží. Právě aktivní praxe a stáže jsou pak stěžejním prvkem spolupráce, neboť umožňují mladým lidem získat zkušenosti přímo v provozu. Pro nastupující absolventy mají ve výrobě připravený individuální adaptační plán, který se zaměřuje na detailní seznámení s pracovištěm, kolegy a pracovními činnostmi. Studenti Střední školy informačních technologií Frýdek-Místek tak například absolvovali stáž v IT oddělení, zatímco žáci Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek sbírali zkušenosti v oddělení řídících systémů a ve výrobě.
Huisman se aktivně zapojuje i do vzdělávacích akcí a soutěží. Finančně například podporuje mezinárodní svářečskou soutěž Zlatý pohár Linde. Další nedávnou podporu pak představuje dar šesti palet komponentů Fakultě elektrotechniky a informatiky na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Komponenty budou využity při výuce předmětů, jako jsou Elektrické přístroje nebo Bezpečnost v elektrotechnice, a pomohou vybavit nově budované laboratoře Elektrického světla.
-
Počty kybernetických útoků na výrobní firmy stále rostou
Nárůst kybernetických útoků na výrobní firmy potvrzuje nedávná analýza společnosti KnowBe4 Manufacturing. Podle ní se výrobní podniky staly nejčastějším terčem kybernetických útoků a připadá na ně více než 25 % incidentů v deseti nejvýznamnějších odvětvích, přičemž 45 % z nich zahrnuje malware. Výrobní průmysl je pro kybernetické zločince poměrně snadným terčem, jelikož řada společností stále výrazně zanedbává vlastní ochranu. Přes polovinu (54 %) hlášených incidentů pak pochází z Asie/Pacifiku, ovšem Evropa je s 26 % na druhém místě.
-
V minulém týdnu proběhlo vyhlášení TOP mladých CNC programátorů
Vyhlášení nejlepších mladých CNC programátorů proběhlo v minulém týdnu v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Soutěž, které se účastnili nejlepší žáci odborných škol, byla součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.
Za Siemens se nejlépe umístili:
1. místo Jakub BARANČIC, Střední škola technická a ekonomická Brno
2. místo Petr TESAŘ, Střední odborné učiliště Domažlice
3. místo David MALIŠ, Střední průmyslová škola, OA a JŠ, Frýdek-MístekBrněnská střední škola pak zaznamenala ještě jeden velký úspěch v podobě dalšího umístění na stupních vítězů, kdy se za firmu FANUC na druhém místě umístil její žák, Filip Sedláček.
Redakce Strojírenství.cz samozřejmě gratuluje všem účastníkům a především pak děkuje všem společnostem, díky nimž se podobné události mohou konat. (HEIDENHAIN Czech Republic, FANUC Europe, Siemens, Česká spořitelna, Veletrhy Brno)
-
AERO Vodochody AEROSPACE opět posouvá hranice letecké výroby
Nový cvičný letoun L-39 Skyfox, se stane klíčovým nástrojem v Centru leteckého výcviku pro přípravu českých vojenských pilotů. Modernizovaný L-39 Skyfox nabízí vyšší výkon, větší bezpečnost a lepší provozní efektivitu. Letoun nahrazuje dosluhující Albatrosy a výrazně posílí výcvik v rámci příprav na éru páté generace stíhacích letounů, včetně nových F-35, které česká armáda plánuje zavést do výzbroje. Česká republika má díky tomu potenciál stát se mezinárodním centrem pro výcvik pilotů těchto moderních strojů. Inovativní platforma Skyfox nabízí špičkové letové vlastnosti a díky moderní avionice umožňuje efektivní výcvik, který naplňuje vysoké nároky na piloty budoucnosti.
-
Ekologické linky od firmy LISA TECH slaví světový úspěch
Linky na zpracování odpadu, které vyvinula česká společnost LISA TECH, zvládnou lisováním za vysokých teplot vyrobit z vytříděných plastů stavební desky, a dávají tak vyřazeným materiálům novou šanci na využití a zároveň šetří uhlíkové emise. Za den zvládne jedna linka recyklovat průměrně 18 tun vytříděného plastového odpadu, a to bez jakýchkoliv zbytků. Z takového množství odpadu vzniknou ekologické desky o celkové ploše 1 200 metrů čtverečních, které nacházejí uplatnění především ve stavebnictví nebo nábytkářském průmyslu. Ekologické linky byly instalovány již ve Švédsku, Polsku, USA, Austrálii nebo na Novém Zélandu. V Nevadě pak byly desky použity na pokrytí plochých střech průmyslových hal společnosti Tesla, která zde vyrábí lithium-iontové akumulátory do elektromobilů. Na stavbu střechy o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních byly zpracovány 2 tisíce tun kompozitního plastu ze skládek, což představuje úsporu 336 tun na emisích CO2.
Plynulý chod těchto linek zajišťuje komplexní softwarové a hardwarové řešení od společnosti Schneider Electric, která tak potvrzuje svůj dlouhodobý závazek k udržitelnosti a podpoře cirkulární ekonomiky. Pro své plynulé fungování využívají eko-linky platformu EcoStruxure, která v sobě integruje řídicí systém Modicon M262, průmyslový software EcoStruxure Machine Expert a další připojené komponenty (frekvenční měniče, softstartéry, servopohony apod.). Taková platforma umožňuje snadnou integraci nových systémů včetně řešení třetích stran.